YouTube Kazanç ve Para Hesaplama

Popüler video izleme ve paylaşma sitesi YouTube üzerinden yayınlayacağınız videolardan ne kadar kazanç sağlayabilirsiniz? 2019 YouTube para hesaplama rehberi.

0
133

YouTube son dönemlerde birçok kişinin merak ettiği ve ne kadar para kazanıldığı ile ilgili araştırmaların yapıldığı bir platform haline gelmiştir. YouTube’da para kazanabilmek için öncelikli olarak YouTube para hesaplama nasıl yapılır bilmeniz gerekmektedir. YouTube üzerinden para kazanabilmek için ilk olarak ilgi çekici içeriklerinizi yükleyeceğiniz bir kanal açmanız gerekmektedir. Daha sonra Adsense ortağı olabilmeniz gerekecektir. Google Adsense reklam veren bir kurum olup, yayınladıkları reklamda aldıkları tıklama ile kanal sahibine para ödeyen bir platformdur. Google Adsense dediğimiz firma tamamen hesaplarını izlenme sayısına göre yapay zeka ile hesaplanmaktadır.

YouTube Para Kazanma Hesaplama

YouTube’da para kazanabilmek için öncelikle olaraktan bir kanal açmanız gerekmektedir.  Açtığınız kanalın güzel bir abone sayısına ulaşması ve bu abonelerin kanalınıza yüklediğiniz videoları izleyip beğenip daha sonra yorumlarını belirtmeleri gerekmektedir. Kanalınıza ne kadar çok abone olunursa ve ne kadar çok video yüklerseniz bu platformda para kazanma durumunuz da o kadar artacaktır. Birçok medya fenomeninin yeni gelir kaynağı olarak gördüğü YouTube’da milyonlarca abonesi bulunan youtuberlar bulunduğu gibi, çok daha küçük abonesi bulunan kanallar da bulunmaktadır. Bu kanalların YouTube para kazanma hesaplama yöntemine baktığımız zaman öncelikli olarak her reklamın farklı ücretlerde olduğunu bilmeniz gerekmektedir. İnşaat, rezidans ya da otomobil gibi çok daha yüksek gelirleri ifade eden kelimelerin reklam başına tıklanma gelirleri 0,75 kuruş iken, daha küçük olan oyuncak bebek reklamlarına ise reklam gösterimi başına 0.20 kuruş gibi bir ödeme yapmaktadırlar. Video üzerindeki reklamların para hesabını tamamen Google Adsense’ nin yapay zeka robotları yapmaktadır. Reklam ücretleri dünya üzerinde farklı fiyat tarifeleri üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’de YouTube üzerinden reklam gösterim ücreti, Amerika’dakinin 5-8 kat altında bulunmaktadır. Yani ülkelerin ekonomik durumu, reklam ücretleri üzerinde farklılığa neden olmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  PTT İpç Şifresi Nedir, Nasıl Alınır?

YouTube İzlenmeye Göre Para Hesaplama 

YouTube, herkesin merak ettiği bir mecra haline dönmüştür. Bunun nedeni YouTube üzerinden kazanılan paraların bir hayli yüksek olduğu söylentisidir. Herkes kafasında bir YouTube kanalı açıp şu kadar izlenirsem ne kadar gelir kazanırım gibi bir mantık yürütme var. Ancak, yapmaya çalıştıkları bu şeyin tam ve kesin bir cevabı aslında bulunmamaktadır. Birçok yerde 1000 izlenmeye 1 lira ödenmesi gibi bir genelleme bulunmaktadır. Ancak bu bakıldığı zaman yanlış bir ifadedir. Bunun nedeni kanalımızda yayınlanan videonun reklamlarını az bütçeli olabilmesi ya da çok bütçeli olması durumu göz önüne alınmadan yapılmış bir hesaplama olmasıdır. Eğer YouTube’da bir kanal açmak istiyorsanız ve YouTube izlenmeye göre para hesaplama durumumu araştırıyorsanız, bundan önce pahalı reklamlar hangi tür kanallara verilir bunun araştırmasını yapmanız çok daha doğru olacaktır. Örnek verecek olursak açtığınız kanal herhangi bir çocuk kanalı ise Google adsense kanalına reklamlar için ödeyeceğiniz miktar azdır. Bunun nedeni de, piyasada zaten çok fazla çocuk kanalının bulunmasıdır. YouTube’da, kanalınız ile benzer özellikteki diğer kanallar az ise , hem de çok izlenme alıyorsanız, işte o zaman yüksek gelirler elde etmeniz mümkün olmaktadır.

YouTube Kazanç Hesaplama 2019 

YouTube Türkiye’deki kanal sahiplerine reklam başına ücret ödemeye başlamasından bu yana pek çok sayıda kanal açılmıştır. Hem videolarınızı yükleyip hem de Google Adsense ile para kazanmak isteyenlerin araştırdıkları YouTube kazanç  hesaplama 2019 durumlarına baktığımız zaman piyasanın bir hayli kızışacağını söylemek mümkündür. Bunun nedeni YouTube’a çok daha reklam verilmesi ve verilen Reklamların durumuna göre fiyatlarında bir hayli artmasından kaynaklanmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Heyet Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

YouTube Kazanç Tablosu 

YouTube gibi büyük bir mecrada herkes video yükleyerek para kazanmak istemektedir. Ancak bu iş düşünüldüğü kadar kolay değildir. İnsanların büyük oranda ilgisini çekip onları eğlendirecek ya da tamamen eğitici videolar çekmeniz gerekecektir. Böyle videoları çekip güzel bir başarıya ulaştığını takdirde YouTube kazanç tablosu sizin adınıza bir hayli başarılı durumda olacaktır. YouTube üzerinde milyonlarca abonesi bulunan  kanalların bulunduğu zaten aşikar bir durumdur. Bundan dolayı YouTube mecrasına girerken kendinizden tam olarak emin olmanız ve bu işe çok güzel bir vakit ayırmanız gerekmektedir. Bu işi şayet başarabilirsiniz videolarınızdan gelir ortaklığı sayesinde çok güzel miktarlar kazanarak çok güzel imkanlar elde edebilirsiniz. Para kazanabilmek için öncelikli olarak bir kanal açmanız ki bu kanalın içeriğinin özgün olması gerekir. Daha sonra videolar yükleyerek insanların ilgisini çekmeyi başarmalısınız.

YouTube 1000 İzlenme Kaç Para 

YouTube’da izlenme durumu çektiğiniz videonun almış olduğu reklamlara göre değişebilmektedir. Ortalama verilere baktığımız zaman Türkiye’de kanalımıza 1000 video yüklediğinizi düşünelim. Bu videonun 1000 izlenme sayısına ulaştığını varsayalım. Türkiye’deki genel olan verilere baktığımız zaman reklamlar %5 oranında 30 saniyeden fazla izlenen görmektedir. Bunun anlamı da 1000 videoda 50 adetlik reklam ücreti Google adsense tarafından size ödenmesi demektir.

Türkiye’deki reklam ücretlerine baktığımız zaman ortalama olarak bir reklamın ücreti 0,15 kuruştur. Bu ücret tamamen ortalama bir veri olup reklamlar birbirinden farklı ücrette bulunmaktadır.

YouTube 1000 izlenme kaç para getirir sorusunun cevabı olarak da reklamı 0,15 kuruş dersek ve reklamın 50 kere izlendiğini ele alırsak toplamda 7,5 TL kazanılabilir Bu tamamen ortalama bir ücrettir yani YouTube videomuz 10000/4 gösterin durumunda size 7,5 TL ödeyecektir.

YouTube Para Kazanma Oranları 

YouTube üzerinde bulunan videolar kimi zaman çok az izlenme oranlarına olsalar dahi kimi zaman milyonlarca izlenme elde edebilmektedirler. Videonun izlenme durumuna göre YouTube para kazanma oranları miktarı da değişim göstermektedir. Örnek verecek olursak bir videonun 1000 defa izlenmesinden ortalama verilere göre 7,5 TL kazanıldığını düşündüğünüz zaman bu videonun 1000000 izlenmesinden tam 7500 TL kazanılabileceği bir mecrada bahsetmekteyiz. Her ne kadar bu ücretler milyonlarca izlenmede büyük paralar gibi gözükse de bu alınan paranın yüzde 68 lik kısmı yayıncıya geriye kalan %32 lik kısmı ise Google adsense tarafından alınmaktadır. Bu durumda YouTube’ da para kazanma oranları yükleyeceğiniz videonun izlenme durumuna göre değişim göstermektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

YouTube Kazanç Sorgulama Sitesi 

YouTube kazanç sağlayan bir platform olarak büyük bir ilgi görmektedir. Bu ilgiden dolayı YouTube’ da kanal açmak isteyenlerin arama sağladığı YouTube kazanç sorgulama sitesi veriler ortaya sunmamaktadır. Bunun nedeni YouTube üzerinden para kazanılan şey aslında yapılan işbirliği Google adsense tarafından verilen reklamlardır. Google adsense tarafından verilen reklamlarda her reklamın ücreti birbirinden farklı olduğu için ve bu zaten hali hazırda farklı olan ücretleriyle izlenme sayısındaki farktan dolayı daha farklı miktarlara tekabül ettiği için net bir rakam sunulamamaktadır.

YouTube Neye Göre Para Veriyor

YouTube üzerinden bir kanal açtığımızda düşünelim. Açmış olduğunuz kanalın milyonlara hitap eder duruma geldiğini varsayalım. Büyük şirketler ürünlerini tanıtabilmek için en uygun yer olarak muhakkak ki sizin milyonlarca kişi bulunan kanalınızı fark edeceklerdir. Milyonlarca kişinin uğrak yeri olan videolar reklam verenlerin de uğrak noktası haline gelecektir. Yani YouTube neye göre para veriyorum cevabı tam da bu reklamlar olmaktadır. Ne kadar kaliteli videolar yükler ve izlenme başarısı elde ederseniz YouTube size o kadar para verir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz