Vergi Borcu Yapılandırma 2020

Yeni yayınlanan kararname ile vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır. İşte vergi borcu yapılandırma yöntemleri.

0
35

Yayınlanan İş Kanunu ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması sayesinde bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun yayınlanmıştır. Yayınlanan hükme dair kanunun 73. maddesinin kapsamına giren cezalar bu kapsamda sayılmaktadır. Bu kapsama girenler ise askerlik para cezaları, trafik para cezaları gibi idari cezaları Maliye Bakanlığına bağlı tahsil daireleri tarafından. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre tahsil edilecek olan öğrenim kredisi, katkı kredisi gibi alacakların yeniden yapılandırılması ve ilk taksit ödemelerinin uzatılması kararlaştırılmıştır. Bu sayede bir hayli yüklü tutarlara ulaşabilecek cezalar daha makul seviyelerle taksitlendirilerek vergi borcu yapılandırma 2020 sayesinde daha rahat bir ödeme durumuna kavuşmuştur.


GİP Vergi Borcu Yapılandırma Ödemesi Şekli

Vergi borçları bulunanların bu yapılandırma kapsamında öğrenim kredisi borçları, trafik cezası borçları, çevre temizlik vergisi borçları ve emlak vergisi borçlarının faiz kısmına silinip anapara taksitlerinin ödenmesi yoluyla olmaktadır. Kanuna göre her türlü vergi borcunun yeniden yapılandırılıp mevcut borçların taksit veya daha parlak ödeme imkanı sağlanmaktadır. Vergi Dairesi tarafından daha önceden alınan cezalar varsa bu cezalar da aynı şekilde kaldırılmıştır. Gecikmeden dolayı uygulanan faizler ve yine gecikme zamlarının tahsil edilmesi durumundan vazgeçmiştir. Bu alınacak olanların yerine yurtiçi ÜFE  oranıyla ilave tutar alınacaktır.

Bu kapsamda borcu olan vatandaşların  yapılan düzenleme olan vergi borcu yapılandırma sayesinde borçlarını yapılandırarak daha makul seviyelerde ve taksitlerde ödeme imkânına kavuşmaları sağlanmaktadır. Bu tür borcu olanların vergi dairelerine başvurmaları yada gerekli internet siteleri üzerinden borç durumuna bakmaları gerekmektedir.


İLGİLİ İÇERİK:  Bireysel emeklilik (BES) nedir? Ne demektir?

GİP Borç Yapılandırma Ödemesi Yapılan Bankalar 2020

Açılımı, Gelir İdaresi Başkanlığı olarak bilinen GİP, vergi borcu olanların sorgulama yaparak hem bilgi alabileceği hem de birçok borç durumu ile iliği beyannameye ulaşabileceği bir web sitesidir. Borç yapılandırma kapsamında 1 Ocak 2019-  31 Aralık 2019 tarihleri arasında, 2019 yılına ait kurumlar vergisi beyannamesi 30 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesi gerekmektedir. Ve 2019 yılına ait kurumlar vergisi son ödeme tarihi 1 haziran 2020 gün sonuna kadardır.

Ayrıca, Mükellef altında bulunanların beyannameleri 1 ila 30 Nisan 2020 tarihleri arasında www.gib.gov.tr  adresinden elektronik ortam üzerinden de beyannamelerini verebilirler.

Kapsamda bulunan kurumların vergisi anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile ödeme imkanı sağlamaktadır. Anlaşmalı olan bankalar Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank,  DenizBank, Burgan Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Bank, Şekerbank, ING Bank, Finansbank, HSBC Bank,  ING Bank, Turkish Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası  gibi bankalar olup bu bankalar üzerinden ödemeler gerçekleşebilir. Bu işlemlerin yapılması için GİP borç yapılandırma internet sitesinin gerekli olan kısmına bakılması yeterli olacaktır.


GİP Vergi Borcu Yapılandırma Bilgi Alma

Getirilen düzenleme sayesinde mükellefler için bu borcun ödenebilmesi adına yeni imkanlar doğmuştur. Vergi affı sonrasında vergi borcu yapılandırma ödeme işlemi bir hayli aranan işlemler arasında olmuştur. Bu işlemlerin yapılması için gerekli web sitelerine www.gib.gov.tr başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  İhaleden Araç Alıp Satarak Ek İş Yapmak

6111 sayılı kanunda biriken vergi borçları, kendiliğinden yapılan beyanlar ya da pişmanlıklar, mükellefler ile Vergi Dairesi arasında olan anlaşmazlıkların giderilmesi gibi konularda bu borçlarla ilişkin bilgilendirmeler yapılmıştır.

Bu bilgilere tam olarak en kapsamlı şekilde ulaşılabilecek adres e-devlettir.  E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama ve yapılandırması ile ilgili kapsamlı bir bilgi almak mümkündür. Buradan alınan bilgiler ile Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden borcun yapılandırma ve taksit işlemleri gerçekleştirilebilir.


GİP Vergi Borcu Yapılandırma Ödeme Planı

Vergi borcu yapılandırma işlemi sayesinde mükellef altında bulunulan borçlarım taksitler yolu ile yapılandırma işlemi sağlanır. Bu işlemin yapılmasının ardından geriye seçili bankalar aracılığı ile ödemenizin gerçekleşmesi kalır. Vergi borcu yapılandırma ödeme planı yapılırken mevcut ÜFE oranları üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Daha önceden motorlu taşıtlar, trafik cezaları, öğrenim kredileri ya da başka mükellef altında olunan vergi borçları bulunuyor ise yapılandırma işlemi sayesinde bu borçların daha makul ödeme planları ile indirimler sağlanarak ödeme planı hazırlanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden mükellef altında olanların kendi istekleri doğrultusunda yapılan işlemler sayesinde çok daha rahat ödeme yapabilecekleri bir ödeme planı belirleniyor.


GİP Vergi Borcu Yapılandırma İnternet’ten Başvuru 

Vergi borcu bulunana vatandaşların direkt internet üzerinden, T.C kimlik numaraları ile bu borçları öğrenip yapılandırma işlemlerini yapmaları mümkündür. Mükellef altında altın da bulunduğunuz vergi borçlarını öğrenip bunlar hakkında vergi borcu yapılandırma İnternetten başvuru işlemini yapabileceğiniz adresler e-devlet ve Gelir İdaresi başkanlığının kendi web siteleridir. Öncelikli olarak e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilgili menülerden vergi borçlarının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bir borç durumunuz varsa ve bu borçun ne kadar miktarlara ulaştığını öğrenebilirsiniz. Vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan, web sitesi üzerinden, ödeme yapabileceğiniz ilgili bankaları da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden bulabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Evden ek dantel ek işi yaparak para kazanma

GİP Vergi Borcu Taksitlendirme Formu Nasıl Doldurulur?

Koltuğunuzdan kalkmadan vergi borçlarınızı öğrenip bu borçların taksitlendirme yöntemi ve ödeme işlemini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Vergi borcu taksitlendirme formu Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinde mevcut bulunmaktadır. Tecil ve taksitlendirme talep formunda istenilecek olan ilk aşamada ki bilgiler;


  1. ad soyad, unvan, vergi kimlik numarası, adres, telefon gibi bilgiler olmaktadır.
  2. Bu bilgilerinizi girdikten sonra borçlunun durumu işaretlenir. Bu kısımda size işaretlemeniz için verilecek olan seçenekler bilanço hesabına göre, işletme hesabına göre defter tutarları, MSİ/GMSİ,  Gayrifaal ve diğer seçenekler kısımda borcunuzun hangi durumda olduğuna dair işaretlemeyi yapmanız gerekmektedir.
  3. Daha sonra tecil ve taksitlendirme talebinde bulunan borcun tüm borçlarını ya da belirtilen borçlarının taksitlendirilmesi yapılması ile ilgili bir form karşınıza çıkacaktır. Bu formda da yine aynı şekilde size uygun olan seçeneği işaretledikten sonra belirtilen taksitlendirme formuna işlemlerinizi yazarak doldurmanız gerekecektir. 
  4. Sonraki aşamada ya aylık taksitler halinde ya da kendi belirleyeceğiniz taksitler halinde planı hazırlamanız gerekecektir.
  5. Daha sonra, bilançolara hakkındaki bilgileri girip ayrı zaman içinde çok zor durumda bulunma halinde yazmanız gerekenleri yazacağınız bir yer karşınıza çıkacaktır.
  • Tüm bunların doldurma işlemeni yapıp kontrolünüzü ettikten sonra yapmanız gereken bir işlem bulunmamaktadır.
  • Vergi borcu yapılandırma işlemi bu kadardır.
YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz