Anasayfa Bilgi Bankası Trafik cezası nasıl iptal ettirilir?

Trafik cezası nasıl iptal ettirilir?

Trafik cezasını nasıl iptal ettirdiğimi, trafik cezası iptal dilekçesi örneğini ve mahkemenin karar verirken neleri dikkate aldığını sizlerle paylaşarak mahkeme başvurularında sizlere yol göstermeye çalışacağım.

Ev adresime 5-6 ay önce plakama yazılan iki trafik cezası tebliğ edildi. Trafik cezalarını iptal ettirmek için trafik mahkemesine başvurdum ve mahkeme talebimi kabul etti. Trafik cezasını nasıl iptal ettirdiğimi, trafik cezası iptal dilekçesi örneğini ve mahkemenin karar verirken neleri dikkate aldığını sizlerle paylaşarak mahkeme başvurularında sizlere yol göstermeye çalışacağım.

Önce olayın geçmişini anlatayım. 16 Eylül 2009 ve 27 Ekim 2009 tarihlerinde plakama iki trafik cezası yazılmış. Cezalar tarafıma 2010 yılı Ocak ayı sonunda yani birisi 5,5 ay diğeri 3 ay gecikmeli olarak tebliğ edildi. Trafik cezalarından birisi kırmızı ışık ihlali, diğeri ise arabada cep telefonu ile konuşmaktan ötürü yazılmıştı. Bu cezalardan özellikle kırmızı ışık ihlalini kesinlikle işlemeyeceğim için cezanın doğru olmadığını düşünerek itiraz etme yollarını aramaya başladım. Sonuçta mahkeme lehime karar vererek ödediğim trafik cezalarını iptal etti. Bu yazımda sizlere adım adım trafik cezası iptal sürecini anlatacağım.

Trafik cezasına itiraz için avukata başvurmadım. Bu başvuru için avukata gitmeniz gerekmiyor, kendiniz trafik cezasına itiraz dilekçesini yazabilirsiniz. Mahkemeye başvurmaktan çekinmeyin çünkü tek yapmanız gereken dilekçe yazıp trafik ceza makbuzuyla birlikte mahkemeye vermek. Bu davalar duruşma gerektirmediği için ve dosya üzerinden inceleme yapıldığı için herhangi bir mahkeme harcı ödemeniz ve mahkemeye ücret yatırmanız gerekmiyor. İlk olarak trafik cezaları ve trafik cezalarının tebliğ edilmesi ile ilgili kanun ve yönetmelikleri okudum. Daha sonra mahkemeye dilekçe nasıl yazıldığını öğrenmek için dilekçe örnekleri bulup inceledim. Benim mahkemeye verdiğim dilekçeyi burada yayınlamayacağım ama dilekçeye yazacağınız hususları anlatacağım. Detaylı bilgiye ve dilekçe örneğine ihtiyacınız olursa yorumlar bölümüne yazarak ya da iletişim bölümündeki adresten e-mail atarak bana ulaşırsanız o konuda da yardımcı olabilirim.

Öncelikle bulunduğunuz yerdeki trafik davalarına hangi mahkemenin baktığını öğrenin. Bunun için adliyenin internet sitesine bakıp bilgi alabilirsiniz. Örneğin Ankara’da sulh ceza mahkemelerinden iki tanesi trafik mahkemesi olarak ihtisaslaşmış durumda. Hangi mahkeme trafik davalarına bakıyorsa ona hitaben dilekçenizi yazın. Ankara’da trafik mahkemesi olarak görev yapan asliye hukuk mahkemeleri olduğu için nöbetçi trafik mahkemesine hitaben dilekçenizi yazabilirsiniz.

Daha sonra trafik cezasını neden iptal ettirmek istediğinizi, haklı olduğunuz nedenleri düşünün. Sakın şu hataya düşmeyin: internette dolaşan bilgilere göre, İstanbul’da bir mahkemenin verdiği trafik cezası iptal kararını emsal göstererek dilekçe yazmanız öneriliyor. Bunlar avukatların kolaya kaçmasından öte bir şey değil. Bu konuda başka mahkeme kararlarına da baktım, hakimler o kararı genellikle emsal kabul etmiyor, her davanın durumuna göre inceleme yapıp, gerçekten başvuru sahibi haklıysa iptal ediyorlar. Yani bir mahkeme bir trafik cezasını iptal etti diye bütün mahkemeler bütün cezaları iptal edecek diye bir şey yok. Çoğunlukla iptal edilmiyor haklı değilseniz. Avukatların emsal karar var palavrasına inanmayın, gerçekten haklı olduğunuz noktaları öne çıkararak dilekçenizi yazın ve trafik cezasının iptalini isteyin.

Ben trafik cezasına itiraz dilekçemde şu hususlara değindim: Trafik cezası plakama 5 ay önce bir Çarşamba günü öğleden sonra saat 3’te kesilmiş. Bu saatler benim mesai saatlerim olduğu için o saatlerde cezanın kesildiği semtte olmam mümkün değildi. Trafik cezası iptal dilekçemin ilk maddesinde bu durumu ifade ettim. Trafik cezasının yazıldığı tarih ve saatte o yerde bulunmamın mümkün olmadığını belirttim. İkinci maddede ise, tebligatın zamanında yapılmadığı için kendimi savunma hakkımı kullanamadığımı ifade ettim. Eğer tebligat zamanında yapılsaydı, trafik cezasının yazıldığı tarih ve saatte iş yerimde olduğumu kanıtlayacak deliller getirebileceğimi ama 5 ay sonra tebligat yapıldığı için kendimi savunma hakkımın elimden alındığını, delil getirme imkanımın artık kalmadığını ifade ettim. Üçüncü maddede, trafik cezalarının tebliği ile ilgili yönetmelik maddesine göre tebligat işlemlerinin 7 gün içinde başlanması gerektiğini, bu süreyi geçirdikleri için bu tebligatın ve cezanın geçerli olmadığını ifade ettim. Dördüncü maddede, trafik geçmişimin çok temiz olduğunu, trafik cezası ve kazamın olmadığını, kurallara saygılı biri olarak kırmızı ışık ihlali yapmayacağımı, yanlışlık olduğunu düşündüğüm bu cezanın iptalini talep ettim. Ayrıca ben mahkemeye başvurmadan önce erken ödeme indiriminden yararlanmak için cezamı ödemiştim. Son maddede trafik cezasının iptalini ve ödediğim tutarın tarafıma iadesini talep ettim. Bu arada boşuna ödeme yapmışım çünkü mahkeme cezayı iptal etmese bile mahkeme kararının tebliğinden sonraki 13 gün içinde yine erken ödeme indiriminden yararlanama imkanı verdi.

Şimdi mahkemenin gerekçeli kararını açıklayalım ki, dilekçenizde neler yazmanız gerektiği daha açık anlaşılır olsun.

İlk olarak mahkeme 7 gün içinde tebliğ edilmediği için ceza geçersizdir iddiamı kabul etmemiş. Gerekçeli karara göre; Trafik Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliğe göre trafik cezasının tebliğ işlemlerine 7 iş günü içinde başlanır denilmekle birlikte, sorumlu kişiler bu süre içinde tebliğ işlemlerine başlamazsa bu durum senin suçunu ortadan kaldırmaz, tebliğ edilse de edilmese de sen suçu işlemişsin. Sadece tebliğ işlemlerine başlaması gereken kişinin görevini aksattığını, dolayısıyla onun da idari suç işlediğini gösterir. Bu durumda senin trafik cezan geçerlidir, tebliğ etmesi gereken kişi yönetmelik hükümlerine uymadığı için idari suç işlemektedir. Daha önce internette araştırdığımda, 7 gün içinde tebliğ işlemleri başlatılmazsa ceza iptal olur, buna göre emsal kararla dilekçe yazın diye bir sürü yazı gördüm ama mahkemenin bu kararı internette yazanları çürütüyor.

Mahkeme, yönetmelikte geçen 7 gün kuralına uymamayı cezanın iptali için dikkate almıyor ancak Kanunda geçen başka bir yedi gün kuralını dikkate alıyor. Trafik mahkemesi, yasa ile konulan cezanın yönetmelik hükümlerine uymayan bir görevlinin görevini aksatması nedeniyle iptal edilmesi mümkün değildir diyor, ancak Kanunda geçen ve benim dilekçeme yazmayı akıl etmediğim başka bir madde ile bana yardımcı oluyor. Karayolları Trafik Kanunun bir maddesine göre fahri müfettişler gibi emniyet hizmetleri personelinin de trafik suçu yakalama ve ihbar tutanağını 7 gün içinde en yakın trafik kuruluşuna teslim etmesi gerektiğini, bu süre içinde bu işlemin yapılmadığı için bu ceza işleminin kanuna aykırı olduğunu ifade etmiş. Yani kanun hükümlerine uyularak kesilen ceza, yönetmelik hükümlerine uymamakla iptal edilemez ama kanun hükümlerine uyulmadığı için iptal edilebilir.

Trafik mahkemesi gerekçeli kararında ayrıca, iddialarımdan, trafik cezasının yazıldığı tarih ve saatte orada bulunmadığıma yönelik iddialarımı, mesaim olduğu için bu iddiamın geçerli olduğunu, tebligat geç yapıldığı için savunma hakkımı kullanamadığımı belirttiğim maddeleri kabul etmiş ve idari yaptırım kararının kaldırılmasına ve ödediğim tutarın tarafıma iadesine karar vermiştir.

Trafik mahkemesinin trafik cezası iptal karar tebligatı elime geldiğinde, trafik cezamı baştan ödediğime pişman oldum. Mahkeme, kararın tebliğinden itibaren 13 gün içinde müracaat halinde %25 indirimden yararlandırılmasına diye bir hüküm koymuş. Yani cezayı ödemeden mahkemeye başvurmuş olsaydım ve mahkeme cezamı iptal etmeseydi bile mahkeme kararının tebliğinden sonraki 13 gün içinde yine indirimden yararlanabiliyormuşum. Ben mahkeme trafik cezasını iptal etmezse bari indirimi kaçırmayayım diye düşünmüştüm. Siz siz olun, ceza tebligatını aldıktan sonra ödeme yapmadan hemen mahkemeye dilekçenizi verin. Eğer 20 günü geçirir ve sonra başvuru yaparsanız mahkeme size tekrar 13 gün indirim hakkı vermez. Karara göre, ben indirim hakkı süresi dolmadan başvuru yaptığım için benim indirim hakkı süremi durdurup, mahkeme kararı sonrasına erteliyor.

Baştan cezayı ödemeseydim vergi dairesine gider mahkeme tebligatını gösterirdim ama sanırım şimdi işim daha zor olacak. Şimdi vergi dairesine gidip mahkeme kararını göstererek ödediğim cezayı geri isteyeceğim. Vergi dairesi bu konuda nasıl bir tutum izliyor, işlemi hemen yapıyor mu göreceğiz. Vergi dairesine gittikten sonraki izlenimlerimi de sizinle ayrıca paylaşacağım.

Daha ayrıntılı bilgi almak, trafik mahkemesine verdiğim trafik cezası iptal dilekçeme ulaşmak, gerekçeli kararın ayrıntılarını okumak isterseniz lütfen yorumlar bölümü ya da iletişim bölümündeki e-mail adresi yoluyla bizimle irtibata geçin.

Güncelleme

Bugün ödediğim trafik cezasını mahkeme kararıyla geri almak için vergi dairesine gittim. Ödeme makbuzunun ve mahkeme tebligatının aslı ile kimlik fotokopisi ve dilekçe istediler. Parayı iade veya mahsup seçenekleri vardı. İade istedim. Banka hesabıma yatıracaklarını veya istediğim bir Ziraat Bankası şubesine isme havale yapacaklarını söylediler. Ne kadar sürer dedim, 2 ay içinde gelir dediler. Bu arada belgelerin orjinallerini istedikleri için bir fotokopisini alın ne olur ne olmaz diye.

Kırmızı ışıkta geçmeyin! Hız yapmayın! Emniyet kemerinizi takın! Trafikte sabırlı olun ve kurallara uyun! Sağlıcakla kalın!!!

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz