Toruna Bakma Parası Ne Kadar, Nasıl Baş Vurulur?

Toruna bakma parası almanın şartları nelerdir? Toruna bakma parası ne kadar süreyle alınır? Babaanne toruna bakma maaşı için nereye başvurulur?

Torun Bakma Parası 2019

Torun bakmak isteyen ve bu süreçte devletten maaş almak isteyen herkes için özel olarak Torun bakma parası 2019 dönemine göre belirlenen tutara bağlı olarak alınabiliyor. Türkiye’nin tüm şehirlerinde tüm başvurular için değil, an itibariyle özellikle pilot şehirlerde yapılan başvurular için gerekli olan şartlar karşılanıyorsa istenen sonuç elde edilebiliyor. Aşağıdaki şartları karşılayan her bir aile tarafından doğrudan Türkiye’nin geneline yayılacağı öngörülen projeyle birlikte artık aile büyükleri de torunlarına bakmaya daha hevesli hale gelecekler.

Torun Bakma Parası Nedir?

Torun bakma parası 2019 yılı içerisinde pilot iller başta olmak üzere, özel şartları karşılayan kişilerin diğer illerde olmalarına rağmen alabileceği bir yapıya sahip olmuştur. Torunlarına bakmak için devletin resmi kurumuna başvuruda bulunan aile büyükleri, özellikle toruna ay boyunca bakmaları ve evin annesinin istihdama kazandırılmasına destek olmaları nedeniyle ödeme alabilecekler. Bu ödeme tutarı an itibariyle 2019 dönemine özel olarak 425 Türk Lirası olarak tanımlanmış ve sistemin yapısına uygun şekilde değerlendirilebilir hale gelmiştir.

Torun Bakma Parası Ne Kadar?

Türkiye’de şuan için direkt olarak torun bakma parası 2019 dönemi için 425 Türk Lirası tutarında sabitlenmiştir. Her yıl güncellenen ve büyük anneler tarafından alınabilecek yapıya sahip olan paranın genel şartlarına uyulması son derece önemlidir. Şartlara uyulmaması ve büyük anneler tarafından çocuklara bakılmadığının tespit edilmesi, çocuğun annesinin işi bırakması gibi durumlarda bu bakım ücreti kesilecektir. Temel amaç annenin çalışmaya devam etmesini sağlamak olduğu için, torun bakmayla ilgili dönem parası olan 12 aylık paranın da bu süreçte annenin işten çıkmasını gerektiren bir yapısı bulunuyor.

Torun Bakma Parası Ne Kadar Süreyle Alınır?

Torun bakmak isteyen tüm büyük anneler için özellikle devlet destekli süreç oluşturulmuş ve 425 Türk Lirası olarak kayıtlara geçen paranın belirli bir süre alınması mümkün kılınmıştır. Devlet tarafından büyük annelerin alabileceği şekilde özel olarak verilen bu para, torun bakma parası 2019 döneminde 12 aylık bakım azami dönem şartına sahiptir. 12 aya kadar çocuğa büyük annesi bakabilir ve bu zaman diliminde her ay 425 TL kazanabilir.

Torun Bakma Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Doğum yapan annenin yaşının 18’den fazla olması gereklidir.
 • Çocuk ve aile tarafından sisteme kayıt olunabilmesi için, aile büyükleriyle aynı şehirde olunmalıdır.
 • Hem aile büyükleri hem de çocuklu ailenin ikametgah adresi bulunmalıdır.
 • Her bir bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
 • Anne tarafından daha önce SGK sisteminde en az 360 gün olacak şekilde prim ödenmiş olmalıdır.
 • Annenin 8 hafta olarak belirlenen doğum iznini bitirmiş ve aktif olarak çalışıyor olması gereklidir.
 • Bakanlık tarafından proje desteğinin verilmesi için aile bünyesinde çocuğa bakan bir bakıcının bulunmaması şarttır.
 • Çocuğun büyük annesinin herhangi bir sağlık probleminin bulunmuyor olması gerekiyor.
 • Çocuğa bakacak olan büyük anne tarafından daha önce herhangi bir fiziksel veya ruhsal problem kaydı girilmemiş olmalıdır.
 • Anne ile işveren arasında akrabalık bulunmaması gerekiyor.
 • Annenin en az 1 yıl öncesi için sigortasının ödenmesi gerekiyor.
 • Çocuğun maaşlı herhangi bir bakıcısının olmaması veya kreşe aktif olarak gidiyor olmaması şarttır.
 • Torun bakım parasının alınabilmesi için büyük annenin 65 yaşından küçük olması gereklidir.

Torun Bakma Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Torun bakma parası 2019 yılı içerisinde başvuruların direkt olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi sitesi csgb.gov.tr adresi bünyesinde yapılması mümkün oluyor. Her bir vatandaş tarafından, yukarıdaki şartlar karşılanıyorsa SGK il müdürlüklerinden veya resmi site bünyesinden başvuruların yapılmasına izin verilecektir.

Torun Bakma Parası Pilot İlleri Hangileri?

 • Konya
 • İstanbul
 • Tekirdağ
 • Sakarya
 • Gaziantep
 • Kayseri
 • İzmir
 • Antalya
 • Bursa
 • Ankara

Türkiye’de özellikle bu alanda çok sayıda başvuru geleceği biliniyor olsa dahi, öncelikle bazı şehirler pilot olarak seçilmiş ve başvuru durumlarıyla birlikte, proje yapısı incelenmeye başlanmıştır. En fazla 12 ay olacak şekilde özel olarak devletten torun bakma parası 2019 yılına uygun ücret üzerinden talep edilebiliyor. Her yıl yenilenebilen ve artış gösteren tutar a itibariyle 425 Türk Lirası olarak tanımlanmıştır.

Yukarıdaki illerin bünyesinde tüm torun bakma talepleri kabul edildiği gibi, bu şehirlerde yaşamayanlar tarafından yapılacak olan başvurularda da torun bakma başvurularına uygun şekilde gerekli şartların karşılanıyor olması gereklidir. Ancak bu sayede, 425 Türk Lirası tutarında olan ücretin alınması mümkün olacaktır. Ücretle ilgili ödeme süreci doğrudan adınıza açılacak olan ve kayıtlara geçecek olan hesap bünyesinde yapılabiliyor.

Torun Bakma Parası Neden Veriliyor?

Torun bakma parasının verilmesinin temelinde, sadece erkek değil aynı zamanda kadının da aile ekonomisine katkı sağlaması için bir teşvik verilmesi yatıyor. Bu sayede ailelerin ekonomik zorluk yaşaması engellenebileceği gibi, ailelerin binlerce TL ücret talep eden kreşler yerine, ailelerine çocuklarını emanet edebilecekleri süreç oluşturuluyor. Bu durum direkt olarak dedelerin ve babaanne – anneannelerin ilgi gösterdiği bir hal aldı. Hem torunlarına bakıyorlar hem de devlet tarafından kendilerine bunun için özel olarak belirlenen tutara bağlı olarak para alabiliyorlar.

2020 yılı için bu uygulamanın tekrar başlatılması halinde yeni detayları paylaşacağız

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz