Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
414

Babaanne Toruna Bakma Maaşı

Son yıllar da dikkat çeken konulardan bir tanesi olan babaanne torun bakma maaşı başvuruları devam etmekte. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı ve aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ortaklığında geliştirilen bu işlem başvuru şartlarını belirlemiştir. İlk olarak on ilde gerçekleştirilecek olan bir sistem olduğu bilinmektedir. Bu konudan 6500 aile dahil olabilecek. Babaanne maaşı aileleri bu kapsamda toplam tam olarak 425 TL destek verecek. Büyükanne maaş olarak da geçen bu durumun şartları da vardır. Babaanne maaşının şartlarını şu şekilde açıklayabiliriz. Bu işlemi 30.000 başvuru gerçekleşmiştir. Toplamda on ilde gerçekleştirilen bu uygulama ilk aşamada toplam 6500 büyük anne maaşı başvurusu kabul edilecektir. Bu şartları ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, belirli illerde oturuyor olmak, çocuk ve annenin aynı evde ve büyük annenin ise aynı sınırlar içinde oturuyor olması, annenin en az 18 yaşında olması, başvuru tarihinden itibaren bakımı istenecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, annenin özel sektörde, bir iş sözleşmesi ve sigortalı olarak çalışıyor olması ve destek süresi boyunca ise ayrılmaması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlayan kişiler bu işlemlerden yararlanmaktadır. Bu şartların yanı sıra farklı şartlarda bulunmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Trafik cezasını geri alma. Trafik cezası geri alınır mı?

Babaanne Torun Maaşı

Son yıllarda annelerin çalışma hayatına katılmasıyla birlikte çocuklarını emanet edebilecekleri kişiler olarak kendi anneleri bilinmektedir. Bu kişilerin torunlarına bakmaları neticesinde babaanne torun maaşı almaları durumu söz konusu dur. Babaanne toruna bakma maaşı, 2019 yılında verilmeye devam eden desteklerden bir tanesidir. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından başlatılan önemli bir proje olarak nitelendirilebilir. Bu projeye göre, doğum yapmış olan annelerin tekrardan çalışabilmeleri adını çocukları anneannelerine ya da babaannelerinin bakmaları halinde yapılan yardımdır. Bu işlem ise Türk iş adamları tarafından öneri olarak sunulmuştur. Ve bakanlık tarafından oldukça beğenilen bu proje hayata geçirilmiştir. Projenin taslakları ise neredeyse tamamlanmış olarak ifade edilebilir. Torun bakım parası olarak bilinen ücret ise 425 TL olarak ifade edilebilir. Proje kapsamında yaklaşık olarak ilk 1000 aileye torun bakım parası verilecektir. Bu aileler maddi geliri düşük olan aile ekonomilerine bir nebze olsun katkıda bulunmak isteyen kişiler için biçilmiş bir kaftandır.

Torun Bakma Parası Başvurusu

Torun bakma parası başvurusu yapabilmek için birkaç şart gerekmektedir. Öncelikle torun bakma maaşı bakanlık tarafından 2017 yılında yapılmış olan bir projedir. Çalışan annelerin doğumdan sonra iş hayatına atılmasından dolayı babaanne veya anneannelerin torunlarına baktıkları süre zarfında bakın maaşını almaları anlamına gelmektedir. Bu işlem 2019 yılında da devam etmektedir. Daha öncesinde ödeme alan babaanneler ve anneanneler 2019 yılı itibari ile devam edip etmeyeceğini de merak ediyorlar. Bu uygulama şu an devam etmiş olsa da Bundan sonraki süreçlerde devamlılığı olup olmadığı bilinmemektedir. 425 TL olan bu tutar şart olarak birkaç şartı barındırma içeriyor. TC Vatandaşı olma şartı, belirli bir ikamet adresinde olmak, çocuk ve ailenin aynı evde çocuğa bakacak olan kişinin ise aynı şehirde yaşıyor olması, doğum yapan annenin 18 yaşını geçkin olması gerekiyor. Bunlar sıralayabileceğimiz birkaç şarttan bir tanesi olarak ifade edilebilir. Bununla birlikte farklı şartlarda bulunmaktadır. Torun bakma parası başvurusu şu şekilde yapılmaktadır çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na ait olan internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurarak başvuru işleminizi sağlayabilirsiniz. Fakat herhangi bir sebepten dolayı torun başvurusu parasını almak için başvuruda bulunamayan kişiler ise illerde bulunmuş olan çalışma ve iş kurma kurumu olan İŞKUR ile başvuruda bulunabilirler.

İLGİLİ İÇERİK:  Evde etiket iş yaparak para kazanma

Torun Bakma Parası

Büyük annelerin torunlarına bakmaları karşılığında son yıllarda bakanlık tarafından geliştirilen bir proje olan torun bakma parası çoğu aile tarafından ilgi görmüştür. Torun bakma parasını alabilmek için öncelikle başvuru şartı gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok başvuru şartı da bulunmaktadır. Torun bakma parasını alabilmek için öncelikle kişinin Türkiye cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir. Annenin İse 18 yaşını geçkin olması gerekmektedir. Ve maddi durum yerinde değilse bu durumu kolaylıkla başvuru işlemi yapabilirler ve bu başvuru sonucunda olumlu yanıt alınabilmesi halinde 425 TL destek parası almaya hak kazanabilirler. Bu duruma hak kazanabilmek adına ise belirli olan başvuru şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Şartlara sahip olan kişiler torun bakma parasından yararlanabilecektirler.

İLGİLİ İÇERİK:  Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Toruna Bakma Maaşı Başvurusu

Torun bakma maaşı başvurusu, birçok büyükanne tarafından ilgi gören konulardan bir tanesidir. Özellikle maddi durumu yerinde olmayan kişiler Bakanlığının başlatmış olduğu bu projeyle birçok destek programından yararlanabilme işlemine sahiptir. Toruna bakma maaşı başvurusu bakanlıklarımız web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemi yapamayan kişiler için ise İŞKUR üzerinden başvuru işlemi yapılabilmesi mümkündür. Bu işlemi yapmak için sadece iş kura Gidip mevcut durumunuzu anlattıktan sonra başvuru işleminizi yetkili kişiyle birlikte yapabilirsiniz. Bu başvuru yapmak için belli pilot illerde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bu illerden birkaçını sizlerle paylaşalım. İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul, Konya, Tekirdağ, Sakarya, Gaziantep, Antalya ve Kayseri olarak ifade edilebilir. Eğer bu illerde oturuyorsanız ve maddi durumumuz yerinde değilse toruna bakma maaşı başvurusu yaparak torun maaşından yararlanabilirsiniz. Bu maaşın ücreti ise 425 TL olup yararlı bir destek olarak ifade edilebilir. Verilen destek ücretlerini PTT şubelerinden veya PTT bankamatiklerinden çekebilirsiniz.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz