Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Teminatlı veya İpotekli kredi veren bankalar hangileri? Kredi almak için şartları neler..

Teminatlı Kredi Veren Banka Faiz Oranları Nedir?

İpotekli/teminatlı krediler sayesinde bankalar tarafından verilecek olan kredilere ulaşılmasıyla ilgili süreci çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aylık 2000 Türk Lirası sabit geliri olan bir müşterinin 48 ay vadeyle 100.000 Türk Lirası tutarında kredi alması gibi bir durum söz konusu değildir.

Aylık ödemeler için taksit planlamaları, ortalama bir banka için bile an itibariyle %2,20 faiz oranıyla hesaplanıyor. Yıllık maliyet oranı da ihtiyaç kredilerinde direkt olarak %37,15 seviyelerinde belirlendiği için, aylık taksitler 3699 Türk Lirası olarak kayıtlara geçiriliyor. Teminat, bu durumlar için gösterilebilecek bir yapıya sahip değildir.

Teminatlı Kredi Nedir?

Normal bir şekilde kendi maaşınızın en fazla yarısına denk gelecek tutarda bir aylık taksit planlaması yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu planlama yapılarak, aylık en fazla 1000 TL tutarında taksit ödemesi yapmanız istenecek bir bankayla iletişime geçerek, teminat istendiğinde gayrimenkulünüzü ipotek gösterebilirsiniz. Normalde aylık kazancınızın dahi çok daha üzerinde olan bir tutar için kredi planlaması yaptığınızda, yüz binlerce TL tutarındaki evi teminat gösterseniz dahi ödemeleri yapmanız mümkün olmayacağı bilindiği için sözleşme yapılamaz.

Bir banka tarafından müşterilerine teminatlı kredi verilebilmesi için, müşterileri tarafından aylık ödemelerle ilgili herhangi bir sorun oluşma ihtimalinin minimuma indirilmesi gerekiyor. BDDK kararına göre, verilebilecek kredi tutarı bir müşteri için aylık kazancının en fazla %50 oranına denk gelecek şekilde belirlenebiliyor. Evli çiftlerde aylık gelirin toplamda 5000 Türk Lirası olarak hesaplandığı bir durumda, kendi kazancı 2500 TL olan bir kişinin eşiyle birlikte toplam kazancına bakılarak, 2500 TL’ye varan aylık taksit ödemesi kabul ediliyor. Daha üzerindeki bir tutar, gayrimenkulün değerinin ne kadar olduğu fark etmeksizin hiçbir şekilde kabul edilemeyecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  SMS ile Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Vadeler belirlenirken, aylık kazancınız baz alınarak bir program oluşturulur fakat kredi notunuzun düşük olması halinde teminat gerektiren durumlarda ise ipotekler devreye girer. Normalde maaşınız yeterliyken, ödemelerinizi de rahatlıkla yapabileceğiniz durumlarda ipotek talep edilmiyor. Kredi notunuzun çok düşük olması, banka tarafından risklerin minimuma indirilmesi amacıyla müşterilerden teminat talep edilmesini zorunlu hale getiriyor.

Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Teminat gerektiren kredi alım durumları, 50.000 Türk Lirası ve üzerindeki kredi çekim başvurularında ortaya çıkıyor. Eğer kredi notunuz 1500 puanın üzerindeyse, aylık geliriniz dışındaki bir teminat gerekmeksizin, çekmek istediğiniz tutar için özel ödeme planları hazırlanabilecektir. Ziraat Bankası ve QNB Finansbank, ipotekli kredi çekimlerinde en avantajlı faiz oranlarıyla hizmet veren kuruluşlardır.

Garanti Bankası, ING Bank, HSBC, TEB, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Akbank, Fibabanka, Odeabank, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası ile yedi gün yirmi dört saat iletişime geçebilirsiniz. Adı geçen bankalar tarafından konut kredileri, taşıt kredileri, ihtiyaç kredileri veya işyeri kredileri için başvuruda bulunduğunuzda teminat gösterme olanağına sahip oluyorsunuz. Kredi veren bu bankalar, teminat gerektiren ve müşterinin riskli kredi notuna uygun çalışmaların gerçekleştirilebilmesi amacıyla özellikle ipoteklere büyük önem veriyor. Araçların, motosikletlerin, arsaların, iş yerlerinin veya konutların ipotek ettirilmesi için anlaşmaların yapılabileceği yukarıdaki bankalarla her zaman iletişime geçebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Teminatlı Kredi Nasıl Alınır?

TEB, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Akbank, Fibabanka, Odeabank, İş Bankası, Garanti Bankası, ING Bank, HSBC de dahil olmak üzere tüm bankalarda teminatlar önemlidir. Bankalarla iletişime geçerek, ne kadar kredi alacağınızı ve kaç ay vadeyle istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi verdiğinizde, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi farklı türlerde değişiklik gösteren faiz oranlarına bağlı olarak ödeme tutarları da özel olarak belirleniyor. Teminatların değerlendirilmesi, bankaların riski minimuma indirmek ve müşterilerin ödeme yapmaması durumlarına karşılık olarak taşınmazlar için ipotek talebinde bulunması mümkündür.

Pek çok banka bu sayede müşterilerini bir yükümlülük altında bıraktığı için, ödemelerinin aksatılmamasını ve düzenli olarak aylık taksitlerin temin edilebilir olmasını sağlıyor. Ödemelerini yapmayan ve bankanın mağduriyet yaşamasına yol açan kişilerin ipotek ettikleri taşınmazlar, bankalar tarafından 90 gün kredi ödememenin ardından el konulabilir hale geliyor. İcra takibe girmiş olan müşterilerin borçlarını ödeyebilmeleri için borç kapatma kredileri için başka kurumlardan yardım alma olanakları bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

İpotekli Kredi Veren Bankalar

  • Ziraat İpotekli Kredi
  • Halkbank İpotekli Kredi
  • Vakıfbank İpotekli Kredi
  • Denizbank İpotekli Kredi
  • HSBC Bank İpotekli Kredi
  • İş Bankası İpotekli Kredi
  • TEB İpotekli Kredi
  • Garanti Bankası İpotekli Kredi veriyor arkadaşlar.

İpotekli kredi kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bankalar ve müşteriler tarafından risklerin azaltılabilmesi amacıyla bazı adımlar atılmaya başlanmıştır. Bankalar tarafından bir konut için değer belirlenirken, ekspertiz tarafından açıklanan konut değerinin %50 oranı ile bankaya göre %80 oranı arasında değişiklik gösteren ipotek bedelleri kayda geçirilebiliyor.

100.000 Türk Lirası tutarında olarak tanımlanan bir ev için rahatlıkla 50 bin Türk Lirası değerinde kredinin, ev ipotek ettirilerek çekilmesi mümkün olacaktır. Müşterilerden ilk olarak istenen bilgi, maaş bordrosu ile birlikte maaşlarının net olarak kayda geçirildiği ve kredi çekmeleri için kullanıma sunulduğu tutarlardır. Ödemeler yapılırken mağduriyet oluşmasını engellemek ve direkt olarak gayrimenkullerin elden çıkmasının önüne geçmek için, aylık taksitlerinizi olabildiğince azaltabilirsiniz.

İpotekli kredilerde riskin azaltılabilmesi, kolaylıkla ödenebilir kredi ödeme planlamalarının yapılması son derece önemlidir. 90 gün ve üzerinde ödeme yapılamaması gibi durumlarda, ipotekli kredi verebilen bankalar tarafından kredinin ipotek şartları gereği, belirtilen taşınmazın banka tarafından el konulabilecek bir süreciyle karşılaşılabiliyor. Taksit değerlerini düşürerek, vade sayısını artırdığınız taktirde riski de olabildiğince minimuma indirmiş olacaksınız.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz