Anasayfa Krediler Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla ipotekli kredi veren bankalar hangileri? Tarla ipotekli kredi hangi şartlarda verilir? Hangi durumlarda tarlaya el konulur? Sorularının cevabı yazımızda..

Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla sahipleri, kredi çekebilmeleri için kullanmaları gereken maaş bordrosu bilgilerine ek olarak pek çok durumda ipotekli kredi çekim başvurusunda bulunabiliyorlar. Bankalar tarafından maaş bordrosunun talep edildiği müşteriler tarafından örnek olarak 100.000 Türk Lirası tutarında kredi çekilmek istendiği taktirde, ödenecek olan toplam tutar bankadan bankaya değişiklik gösterecektir. Bankaların aylık taksit belirlediği müşterilerin toplam aylık geliri, bankanın belirlediği aylık taksitlerden en az 2 kat fazla olmak zorundadır.

Şartın karşılanması ve bugüne kadar herhangi bir kara listeye düşme durumuyla veya icra takibiyle karşılaşılmamış olması, ayrıca kredi notunun iyi olması gerekiyor. Şartlara uyan tüm müşteriler için bordrolar üzerinden hizmet verilebiliyor. Riskli olarak tanımlanan, 1500 kredi notunun altına nota sahip olan kişiler ise bankalar tarafından açıklanan tutarların üzerindeki kredi taleplerinde mutlaka maaşın dışında bir teminat göstermek durumundadır.

Tarla İpotekli Kredi Nedir?

Tarlanın ipotekli olarak tanımlanması için banka tarafından aylık taksitlerin size uygun bir şekilde belirlenmiş olması gerekiyor. Ödemeleri aylık gelirinize uyacak bir planlamayla yapabileceğiniz tespit edildiğinde, riskli sınıfta yer alan bir müşteri olmanız nedeniyle mutlaka banka tarafından bu riskin değerlendirilmesi isteniyor. Tarlanın ipotekli durumdayken satışa çıkarılabilmesi için mutlaka bankaya bilgi verilmesi gerekiyor.

Riskin minimuma indirilmesi, müşteri tarafından ödeme yapılmadığında bankanın çok büyük mağduriyetlerle karşılaşmaması için özellikle taşınmazlar üzerine ipotek koydurulabiliyor. Bu sayede bankalar hem müşterinin ödeme yapmaması halinde kendini güvenceye almış oluyor hem de ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması halinde, müşteri tarafından kredi sorunsuzca çekilmiş oluyor. Ödemeler sona erdikten sonra ise tarla üzerinden ipotek kaldırılarak, istenilen fiyattan satılabilir veya takas edilebilir hale gelmesi sağlanıyor.

Hangi Bankalar İpotekli Kredi Veriyor?

İpotekli krediyi en uygun faiz oranlarıyla alınabilecek hizmeti an itibariyle QNB Finansbank, Ziraat Bankası ve TEB bankaları veriyor. Güncel faiz oranları, teminatlarla ilgili genel bilgiler de tamamen müşterilerin kredi notlarıyla ilgili durumlar göz önünde bulundurulduğunda değerlendirilebiliyor.

Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de müşterilerinden tarla, arsa, konut, otomobil, işyeri veya motosiklet için ipotek talep eden bankalar arasında Garanti Bankası, ING Bank, HSBC, TEB, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Akbank, Fibabanka, Odeabank, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası bulunuyor. Kurumların belirledikleri faiz oranları ve vade belirleme sürecindeki aylık taksitler tamamen kendi hizmet süreçlerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tarlanın ipotek ettirilmesi ve bu sayede kredinin alınabilmesi için, yukarıda yer alan bankaların teminat şartları hakkında bilgi alınması gerekiyor.

İpotekli Tarlaya Nasıl El Konulur?

Tarlasını ipotek ettirerek kredi çekmek isteyen binlere kişi olduğu için, bankalar tarafından arsalar ve motorlu araçlara ek olarak tarlalar için de ipotek başvuruları kabul ediliyor. Bankalar, tarlayı arsa olarak tanımladığı için direkt olarak o bölgedeki anlık metrekare başına değere göre hesaplama yapabiliyor. Alınacak kredi tutarının yanı sıra, kredinin teminatının tarlayla sağlanabilmesi için mutlaka banka tarafından değerinin yeterli görülmesi gerekiyor. Yeterli olarak tanımlanan, ödemelerinizle ilgili planlamanın yapılması için aylık gelirinizin incelenmeye başlandığı bir süreçte, tarlanın ipotek ettirilmesi nedeniyle direkt olarak banka üzerine geçtiği anlayışı doğru değildir.

Tarla yine müşterinin kalmaya devam edecektir fakat müşterinin 90 gün boyunca kredi ödemelerini yapmaması, 3 kez ve daha fazla ödeme geciktirerek yasal takibe girmesi gibi nedenlerle zaman içerisinde kara listeye düşebilir. Bankayla yapılacak sözleşmede hangi durumlarda gayrimenkulün müşterinin elinden çıkarak bankanın eline geçeceği, genel ipotek maddelerine uygun şekilde detaylandırılmıştır. İpotek ettirilen mal, bankaya satılmış veya kiralanmış anlamına gelmiyor. Gayrimenkulün ipotek ettirilmesi, kredi çekilebilmesi için bankaya bir teminat gösterilmesini sağlayacak şekilde belirlenmiş oluyor.

Tarla İpotekli Kredi Şartları

Tarlanın ipotek ettirilmesiyle kredi alınması için başvuruda bulunacak olan müşterilere özel olarak pek çok detay göz önünde bulundurularak hizmet verilebiliyor. En az 18 yaşında olunmasıyla ilgili bir şart bulunduğu gibi, kredi için bankayla görüşecek kişiyle ilgili incelemelerde herhangi bir riskli kredi notu belirlenmemiş olması gerekiyor. Müşterilerin uzun süre boyunca ödemelerini yapmaması, sürekli olarak geciktirmesi veya düzenli ödeme planlarına uygun hareket etmemesi gibi nedenlerden ötürü, kredilerle ilgili şartlar ipotekleri de etkileyebiliyor.

Tarlanıza el koyulmasını engellemek için mutlaka 90 gün ve üzerinde borç ödememe hatasını yapmamalısınız. Ayrıca kara listeye düşülmesi, 3 ve daha fazla ay boyunca ödemelerin aksatılması gibi durumlarla karşı karşıya kalmamalısınız. Tarlaya el koyulmasını engellemek için ipotekli kredi alımında kredi notunun çok riskli grupta yer almamasına dikkat edilmelidir. 18 yaşının üzerinde olan kişiler tarafından başvuruda bulunulmalıdır. Aylık düzenli sigortalı işle bir gelirin bulunması veya farklı düzenli gelir kalemlerinin bankaya resmi evraklarla bildirilmesi gerekiyor.

Geçmişte yapılan ödeme geciktirmelerden ötürü müşterinin an itibariyle icra takibinde bulunmaması şarttır. Ayrıca kara listede yer alınması, yasal takip sürecinin başlatılması, belirtilen arsanın müşterinin üzerine olmaması gibi durumlarda da kredinin çıkması mümkün değildir. Banka şubesinde tüm bu durumlar için detaylı olarak bilgi talep edileceği gibi, ayrıca aktif olarak üzerinde ipotek bulunan bir arsa için farklı bir bankadan da ipotekli kredi talebinde bulunulamaz. Her bir taşınmaz için özel şartlara uyulması, ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması zorunludur.

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz