Süt emzirme parası nasıl alınır 2020?

Süt emzirme parası nasıl alınır, şartları nelerdir?

0
34

Süt Emzirme Parası 2020

Sigortalı olan anne veya baba tarafından, yeni çocukları için devletten süt emzirme parası 2020 dönemi tutarını alma olanağı bulunuyor. Tüm vatandaşların yıl boyunca taleplerini oluşturabilecekleri gibi, çok kısa süre içerisinde şartlar incelenecek ve şartları karşılayan vatandaşların hesaplarına, belirlenen tutar yatırılacaktır. Sigorta prim gün sayısı ve son 1 yıl içerisinde ödenmiş olan toplam gün sayısı şartlarını karşılamak son derece önemlidir. Bu paranın alınabilir olması amacıyla mutlaka öncelikle sigortayla ilgili ödemelerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeli, çocuk doğduktan sonra ise SGK müdürlüğünden başvurmalısınız.

Süt Emzirme Parası En Son Ne Zaman Alınabilir?

Süt emzirme parası 2020 yılına özel olarak her bir anne tarafından, eşleri ve kendileri tarafından şartlar karşılanıyor olması durumunda değerlendirilebilecek bir yapıya sahiptir. Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tüm anneler için özel olarak ücretlerin ödenip ödenmediğiyle ilgili durumun incelenmesi sağlanacaktır. Annelerin süt emzirme parası adı altında devlet tarafından özel olarak yapılan ödeme için başvuruda bulunabilir olması için, doğumdan itibaren en fazla 5 yıl geçmiş olması gerekiyor. Hak düşme süresi olarak tanımlanan 5 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinden veya elektronik devlet kapısı bünyesinde başvuru yapılmamış olması durumunda, hak ortadan kalkmış olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Heyet Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Süt Ödeneği İçin Resmi Nikah Zorunlu Mu?

Süt ödeneklerinin belirlenmesi ve tüm sürecin değerlendirilmesi için istediğiniz zaman e- devlet profilinize T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresiyle giriş yapabilir ve detayları öğrenebilirsiniz. An itibariyle süt emzirme parası 2020 yılı içerisinde resmi nikah zorunluluğu bulunduruyor. Dini nikahlarla ilgili herhangi bir resmi kayıt olmayacağı için, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde belirlenen şartlar için genel sürecin değerlendirilmesi mümkün olacaktır. Türkiye’de süt ödenekleriyle ilgili merak edilen tüm durumları Sosyal Güvenlik Kurumu resmi telefon numarasını kullanarak sorabilirsiniz. Süt ödeneklerinde sistemin en başından beri resmi nikah zorunluluğu bulunuyor.

Süt Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

Tüm vatandaşlar tarafından süt emzirme parası 2020 döneminde direkt olarak SGK resmi sitesinde de duyurulduğu gibi, şartları karşılayanların alabileceği bir yapıya sahiptir. Süt parasıyla ilgili son başvuru tarihi, yıl veya gün olarak değil, doğumdan itibaren başlayacak şekilde belirlenmiş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, örnek olarak çocuk 1 Ocak 2010 yılında doğduysa, başvurunun en geç 1 Ocak 2015 yılında yapılmış olması gereklidir. An itibariyle, 10 yıl öncesinin veya 6 yıl öncesinin süt parasını alma gibi bir hakka sahip değilsiniz.  Süt ödeneğiyle ilgili olarak çiftlerden ikisinin de herhangi bir sigortalı çalışma durumu bulunmadığı taktirde, sisteme başvurulması veya süt ödeneğiyle ilgili hak talep edilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Erkek Çalışanlara Süt Parası Ödeme Şartları Nelerdir?

Erkek çalışanların süt parası ödenmesine dair gerçekleştirecekleri başvurular için, eşlerine yönelik talepleriyle ilgili süreç direkt olarak kendi sigorta yapılarıyla ilgilidir. Sigortaları bulunmuyorsa, eşlerinin de sigortasının özel şartları karşılamıyor olması halinde herhangi bir şekilde süt parası talep etme fırsatı olmayacaktır. Eğer baba sigortalı değil de, eş olan anne sigortalıysa, babanın sigortasız olmasının herhangi bir olumsuz durum oluşturması gibi bir durumla karşılaşılmayacaktır. Aşağıda yer verilen şartlara uymanız durumunda, erkek çalışanlar için özel olarak ücret ödenmesini sağlayan süt emzirme parası 2020 dönemine özel ücretini temin edebilirsiniz.

  • Erkek çalışanlar tarafından SSK sigorta kaydının bulunuyor olması gereklidir.
  • Eşinizin hamile değil, doğum yapmış gereklidir.
  • Eşinizin aktif olarak herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekiyor.
  • Doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün olmak kaydıyla sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor. Çocuğunuzun doğduğu tarihten geriye giderek hesaplama yapabilirsiniz.

Kadın Çalışanlara Süt Parası Ödeme Şartları Nelerdir?

Kadın çalışanlar tarafından süt parasının alınabilir olması amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla veya e- devlet bünyesinde başvuru yapılması mümkün oluyor. Süt emzirme parası 2020 yılında binlerce anne tarafından, aktif olarak iş hayatında rol alırken şu şartların karşılanmış olması halinde ödeme alınmasını sağlayacaktır.

  • Kadın çalışan olarak aktif bir sigorta kaydınızın bulunması ve primlerinizin ödeniyor olması gereklidir.
  • SSK kaydı bulunurken, doğum gününden itibaren 365 gün içerisinde en az 120 gün olmak kaydıyla sigorta priminin yatırılmış olma şartı bulunuyor.
  • Kocanızın çalışıyor olması veya çalışmıyor olması, sizin çalışıyor olmanız nedeniyle herhangi bir önem teşkil etmez.
  • Hamilelik döneminde değil, doğumun sonuçlanmış olması gereklidir.
İLGİLİ İÇERİK:  Peşinatsız Senetle ve Taksitle Araba 2020

İşten Çıkanlar Emzirme Ödeneği Alabilir Mi?

İşten çıkmış olmak, özel koşullar sayesinde, şartları karşılayan anneler tarafından da süt ödeneği alınabilir olmasını sağlıyor. Türkiye’nin dört bir yanında süt emzirme parası 2020 yılına uygun bir şekilde, işten çıkarıldığınız tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocuğunuzun doğmuş olması gerekiyor. 301 gün ve üzerindeki gün öncesinde işten çıktıysanız emzirme ödeneği alma hakkınız ortadan kalkıyor. Doğum tarihinden itibaren önceki 15 aylık döneme yönelik toplamda 120 gün olarak tanımlanan prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Sigorta başlangıç tarihi yerine prim ödemeleri ve toplam ödemenin yapıldığı tarih son derece önemli hale geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz