Süt emzirme parası nasıl alınır 2020?

Süt emzirme parası nasıl alınır, şartları nelerdir?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) veya Süt Emzirme Yardımı Nedir?

2015 yılından sonra bebeği olan TC vatandaşı olanlara vermeye başlanan bu süt emzirme parası, devlet tarafından her çocuk için 1’er kez verilen bir hibe ödeneğidir yani devlet bu parayı sizden geri istemeyecektir.

Süt Emzirme Yardımını Kimler Alabiliyor?

SGK’nın Süt Emzirme Yardımı şartlarını sağlayan her aile (eğer bebeği ölü doğmadıysa veya kürtaj yapılmadıysa) alabiliyor.

Süt Emzirme Parası Almanın Şartları Nelerdir?

  • TC vatandaşı olmak.
  • Resmi nikahlı olmak.
  • 4a’lı (SSK’lı) olanlar ve 4b’li (Bağkurlu) olanlar başvurabiliyor.
  • Anne veya babanın son 1 yıl içerisinde 120 gün sigortası yatmış ve SGK’ya borcunun olmaması gerekir, var ise borcunu ödedikten sonra başvurabilir.
  • Anne veya babadan herhangi biri eğer işten ayrılmış veya atılmış ise de, işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içinde bebek doğmuşsa, geriye dönük son 15 aya (450 güne) bakılır ve yine bu 450 gün içinde de 120 gün sigortasının yatmış olması halinde emzirme ödeneğinden yararlanabilir.
  • Doğum yaptıktan sonra 5 yıl içinde o bebek için başvurup alabilirsiniz.
  • Doğum belgesinin SGK’nn sisteminde görülmesi gerekir. (Doğum yapılan hastane belgeyi SGK sistemine otomatik gönderiyor.)

Süt Emzirme Parası Ne Kadar Yatar?

Süt emzirme parası 2020 itibariyle; ilk bebek için 202 tl ve 2. ve sonraki her çocuk için ayrı ayrı 150 tl dir.

Emzirme Ödeneği Yardımı Nereden Alınır?

Emzirme ödeneği yardımı alabilmek için ,2019 yılında ve öncesinde, Nüfus müdürlüğüne kayıt yaptırdıktan sonra bebeğin kimlik gelmesinin gelmesini beklemeden geçici kimlik belgesi ile beraber hastanenin verdiği doğum belgesini de alıp, nüfusa kaydettirdiğiniz ilin SGK müdürlüğüne başvurabiliyordunuz. Ama 2020 yılı itibariyle artık bu koşuşturmadan kurtuluyorsunuz ve hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Çünkü, emzirme ödeneği için doğum belgesi raporu sisteme otomatik düşüyor. E-Devlet sistemine kayıtlı bir banka hesap numaranız var ise oraya, yok ise de PTT’ye sizin isminiz adına paranız otomatik yatırılıyor.

Süt Parası Desteği Hesaba Ne Zaman Yatırılır? Sorusuna da, başvuru yapılan aydan sonraki ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılır diyebiliriz.

Not: Süt Emzirme ParasıDoğum Yardımı ile ve (Çalışan anneler için) Doğum Rapor Parası ile karıştırmamak gerekiyor.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz