SSK dul maaşı ne kadardır? Nasıl başvurulur?

SSK dul maaşı ne kadar, nasıl başvurulur ve gereken şartlar nelerdir?

0
50

SSK Dul Maaşı 2020

Eşi vefat eden kadınların özel olarak eşinin emeklilik maaşını almak için yapacakları başvurularda özel şartlar bulunuyor. Başvuruyla ilgili tüm işlemleri direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine giderek gerçekleştirmeniz gerekiyor. SSK dul maaşı 2020 yılı için, geçmiş yıllarda olduğu gibi, vefat eden eşin maaşının %50 oranını alma olanağına sahip olacağınız şekilde belirlenmiştir. Aynı zamanda eğer başvurularınızı çocuklar için de yapmak isterseniz, çocuklarınızın da yetim maaşı almak amacıyla yapacağı başvurularla birlikte SSK bünyesinde kendilerine 2 çocuk için %25 + %25 oranında pay alma hakkı bulunacaktır. Üç çocukta ise pay %20 oranında belirlenecektir.

SSK Dul Maaşı Ne Kadar?

SSK dul maaşı 2020 yılına özel olarak, vefat eden eşin maaşının ne kadar olduğuna göre değişen bir yapıya sahip oluyor. Bu nedenle bugüne kadar hiçbir şekilde dullar için belirli tutarda ödeme alınması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Dul maaşı almayla ilgili incelemelerin yapılması için elektronik devlet kapısı Sosyal Güvenlik Ölüm Yardımı ve Dul Yetim Aylığı Talebi sayfasından başvuruda bulunulabiliyor. Bu sayfada direkt olarak kimliğin doğrulanması için gerekli olan bilgileri vermeniz için T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi talep edilecektir. Buna uygun şekilde kimlik doğrulamasının ardından, sistemde hem ailenin tüm fertleri tarafından bir başvuruda bulunulabilecek hem de maaş için yüzde kaç oranında hak elde edilebileceğine dair detaylar öğrenilebilecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Malulen Emekliliğe Başvuru Şartları Nelerdir?

SSK Dul Maaşı Oranları Nedir?

SSK dul maaşı 2020 yılında dul eşler tarafından, vefat eden eşin gelirine bağlı olarak değerlendirilebilecek bir yapıya sahip oluyor. Başvurularınızı yaparken sadece eş olarak kendiniz için yapabileceğiniz gibi, çocuklarınız da gerekli şartları karşılıyorsa onlar için de başvuru oluşturabilirsiniz. Buna uygun şekilde direkt olarak %50 oranında payı siz alırken, çocuklarınız %25 oranında pay alabilecektir.

Dul ve Çocuklar İçin Maaş Ne Kadar?

Türkiye’de hem dul bayanlar hem de çocuklarının gerekli şartları karşılıyor olmaları durumunda direkt olarak SSK dul maaşı 2020 oranlarına göre maaş alma hakları bulunuyor. Hak ettikleri maaşı alabilmeleri için, anne tarafından önceden mutlaka bir kez dahi olsa sigorta girişinin yapılmış olması gerekiyor. Eşlerin çalışıyor olması veya çocukların çalışması, yetim maaşıyla eşin dul maaşı almasını olumsuz etkileyen bir durum değildir.

Çalışan Bayanlar Dul Maaşı Alabilir Mi?

Sigorta girişi bulunması gibi bir zorunluluk olması nedeniyle, geçmişte çalışmış olan ve eşi öldükten sonra da çalışmaya devam eden bayanlar için özel şartlar bulunuyor. SSK dul maaşı 2020 başvurusunda bulunacak olunması halinde, sigortalı bir işte çalışıldığının belirtilmesi maaşın oranını etkileyen bir durum olarak tanımlanmaz. Eşiniz öldüğünde, çalışmasanız da çalışsanız da aynı oranla maaşı talep edebileceksiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Vergi Borcu Yapılandırma 2020

Dul Maaşı Ne Kadar Veriliyor?

  • Eş tarafından, ölen eşin emekli maaşının %50 oranı alınabilir.
  • Ölen ebeveynin 1. Çocuğu tarafından %25 oranında maaş alınabilir.
  • Ölen ebeveynin 2. Çocuğu tarafından %25 oranında maaş talep edilebilir.
  • Ölen ebeveynin 3 çocuğu bulunuyorsa, bu durumda çocukların payı %20’şer olacak ve eşin payı %40 olarak kayıtlara geçecektir.

Yukarıda sadece SSK dul maaşı 2020 yılına özel tutarı yerine, doğrudan eşlerin vefatına uygun şekilde nasıl bir işlem yapıldığı değişiklik gösteriyor. Annesiyle birlikte yaşamak isteyen çocuklar tarafından, anne ve çocuk hesaplarına kendi payları yatırılacaktır. Bu değerler için anne ve 1 çocuk ile ilgili ödenecek olan ücret, vefat eden babanın emekli maaşının %75 oranı olarak tanımlanıyor.

2020 Dul Maaşı Ne Kadar?

Türkiye’de dul maaşı olarak tanımlanan ve dullar için sabit şekilde değerlendirme fırsatı sunulan herhangi bir tutar bulunmuyor. Bu nedenle her zaman için SSK dul maaşı 2020 ile ilgili işlemleri ülkenin dört bir yanında sadece vefat eden eşin gelirine bağlı olarak değerlendirmek mümkün oluyor. Çiftin çocukları bulunmuyorsa, eş sadece %50 oranında bir maaş alma olanağına sahip olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Toruna Bakma Parası Ne Kadar, Nasıl Baş Vurulur?

Aynı durum çocuk başına + %25 olarak tanımlanan bir yapıya sahip olduğu için, 2 çocukta eşin tam olarak emekli maaşını almak mümkündür. Bunun yanı sıra eğer 3 çocuk bulunuyorsa, çocuk payları %25 değil, %20 olarak tanımlanacak ve eş payı da %40 üzerinden hesaplanarak toplamda %100 oranındaki maaş yapısı için bir hizmet alma fırsatı ortaya çıkıyor.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK dul maaşı 2020 yılında özel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde herhangi bir işlem yapılmasını gerektirmeksizin, telefon üzerinden de sorgulanabiliyor. Merak ettiğiniz her türlü durumu detaylı olarak öğrenme olanağına sahip olduğunuz için, mobil cihazlardan veya bilgisayardan gerçekleştireceğiniz girişlerle online işlemler sayfasından da detaylara erişebilirsiniz. Kısa süre içerisinde yetim ve dul maaşının sorgulamasını yapmak amacıyla, ALO 170 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır.

Danışma hizmeti verilen, SGK ekiplerinin çalıştığı bu hat bünyesinde tüm dul ve yetim maaşı sorgulama işlemlerinin yapılması mümkün oluyor. Birkaç dakika içerisinde takip numarası veya başvuru kaydı üzerinden işlem yapmanız sağlanacaktır. Türkiye’de tüm vatandaşlar tarafından sadece T.C. kimlik bilgileri için kimliğin hazır bulundurulması halinde bilgi alınabilecektir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz