Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle hangi alanda sigorta yaptırırsanız yaptırın poliçede geçen maddeleri iyi okuyun

Sigorta yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Öncelikle hangi alanda sigorta yaptırırsanız yaptırın poliçede geçen maddeleri iyi okuyun. Yaptırdığınız sigortanın klozları sigorta şirketinin hangi durumlarda ödeme yapacağını belirler. Örneğin kasko sigortası yaptırdınız. Sigorta sözleşmesinin maddeleri arasında arabanızı parkettiğiniz yerde çatıdan düşen bir eşya sonucu arabanın hasar görmesi yoksa sigortadan bu hasarınızı yaptıramazsınız. Bu yüzden önce maddeleri iyi okuyun ve karşınıza çıkabilecek risklerin ödenebileceği durumlar konusunda maddeler olmasına dikkat edin.

1. Sigorta sözleşmelerinde özel olarak bulunmasını istediğiniz madde varsa bunları sözleşmeye koydurun.

Firmaların pek çok konuda standart sözleşmeleri olmakla birlikte istediğiniz maddeleri koydurmaya çalışın, koyduramazsanız da en kapsamlı olan firmayı seçmeye çalışın. Satın almak istediğiniz sigortanın içerdiği maddelerin size tam olarak izah edilmesini sağlayın ve o maddeleri sözleşmede göstermelerini isteyerek emin olun. Bir kısım sigorta pazarlama elemanlarının yanıltıcı beyanda bulunması ya da buna neden olacak şekilde sorularınıza cevap vermekten kaçınması ihtimaline binaen şüpheci olun.

2. Bilgilendirme formunu mutlaka okuyun.

Sigorta poliçesi kapsamı, tazminat ödeme kurallarına ilişkin özet bilgilerin olduğu bilgilendirme formunu mutlaka almalısınız. Bu durum başınıza bir şey gelirse varislerinize ödeme yapılabilmesi için önemli olacaktır.

3. Sigorta poliçenizi mutlaka okuyun.

Sizin ve sigorta şirketinin yükümlülüklerinin yazdığı poliçeyi okumanızı tavsiye ederiz.

4. Sigorta Genel Şartlarını inceleyin.

Sigorta genel şartları, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünce hazırlanır. Bu maddeler sigorta teminatının kapsamını, sizin ve sigorta şirketlerinin yükümlülüklerini, sigortalı ile sigorta şirketi arasında anlaşmazlık olması durumunda neler yapılacağını düzenleyen maddelerdir. Sigorta şirketlerinden, sözleşme ile birlikte sigorta genel şartlarını içeren sigorta poliçenizi almayı unutmayın. Önce sigorta genel şartını incelemeniz sigorta poliçesinin kapsamı konusunda bilgi edinmenize yardımcı olur.

5. Sigorta Poliçesinde kapsanan teminatların kapsamını tam olarak öğrenin.

Sigorta poliçesinin sağladığı güvence ve teminatları tam olarak öğrenmek için sigorta şirketi ile görüşün.

6. Sigorta poliçesindeki özel şartların ne olduğunu tam olarak inceleyin.

Sigorta şirketleri, Sigorta Genel Şartlarındaki bazı konulara istisna getirecek ve hükümleri aleyhinize daraltacak şekilde özel maddeler koyabilirler. Özel şartlar hakkında tam olarak bilgi sahibi olursanız olası risklerin ortaya çıkması durumunda mağdur olmazsınız.

7. Aklınıza gelebilecek konular hakkında sigorta şirketinize sorular sorun ve sözleşmede ilgili maddeyi gördüğünüzden emin olun.

Poliçenizde, klozlarda ve eklerde geçen hususları poliçenizi düzenleyen kişilerle konuşun. Hatta yeterli bilgi edinemezseniz bilen bir kişiye veya avukatınıza sorarak maddeler hakkında bilgi sahibi olun.

8. sigorta poliçeniz yetkili mercilerin kayıtlarından kontrol edin.

Zorunlu trafik sigortanızı ve kasko sigortanızı TRAMER’den, zorunlu deprem sigortanızı yaptırdıktan sonra DASK’tan kontrol edin.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz