Provizyon Nedir, Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demektir?

Provizyon nedir? Provizyonda bekleyen işlem nedir? Provizyon nasıl kullanılır? Sorularının cevabını sizler için araştırdık.

0
35

Provizyon Nedir?

Kredi kartı alışverişleri ile ilgili duyduğumuz provizyon kelimesinin ne olduğu merak edilmektedir. Bu meraktan dolayı da provizyon nedir sorusu sorulmaktadır. Fransızca kökenli olan provizyon kelimesi için yapılan farklı tanımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, kredi kartı kullanımı ile yapılan alışverişlerde işlemin tamamlanabilmesi için yeterli miktarın kredi kartında olup olmadığını tespit edilebilmesi için, kredi kartına uygulanan işlemler olarak tanımlanır. Provizyon işlemi ile uygulanan bloke işlemi, kredi kartı ekstrelerinde bulunmaz, lakin kredi kartı kullanım limiti yani ekstra limitinde azalmaya sebep olur. Provizyon işlemi kullanılarak yapılan alış verişlerde alıcının ürünü alıp, satıcının da ürününü sattığından ve paranın teslim olduğundan emin olunur. Provizyon işlemi genellikle internet üzerinde yapılan alışverişlerde güvenliğin sağlanması için kullanılmaktadır. Alıcı bir ürün için gerekli olan fiyatın satıcının hesabına gönderimi ile ilgili işlem talimatını verir ve ürünün satış miktarı, kartta provizyona alınması yani beklemeye alınması gerçekleştirilir. Ürün teslimatı gerçekleştiği zamanda provizyonda yani beklemede olan ücret satıcı olan tarafa iletilir.

Provizyon sisteminin bir diğer uygulandığı yer ise çek ödemeleridir. Çek ödemesi genellikle yüklü miktarlar için kullanılan bir ödeme yöntemidir. Ödemelerinde provizyon işlemine gidilmesinin temel nedeni çekin sahte olup olmadığının kontrol edilmesidir. Çek ödemelerinde provizyon işlemine gidildiği zaman çekin üzerinde yazan  ücretin,  çekin sahibinin kullanmış olduğu bankada hesabının var olup olmadığı kontrol edilir.  Ödenecek miktar eğer banka hesabımda mevcut değilse işlem gerçekleşmez. Ödenecek miktar banka hesabında mevcut şekilde bulunuyor ise herhangi bir sorun çıkmadan tahsilat işlemi gerçekleştirilir.

İLGİLİ İÇERİK:  Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon, onay anlamına gelen bir kelimedir. Bekleyen Provizyon nedir sorusunun cevabına gelecek olursak, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kart hareketlerine, ilk olarak bu işlemler bekleyen provizyon olarak yansıtılır. Banka bu harcamanın doğru olup olmadığını, çekim yapılan mekanın doğru olduğunu ve kartın çalınıp çalınmadığına dair bir araştırma yapar. Eğer böyle bir hatadan dolayı harcama durumunda bulunulduysa yapılan işlem kart iptali ne kadar devam eder.  Provizyonda bekleyen işlemler gün sonuna kadar aynı şekilde devam etmektedir. Yani gün içerisinde yaptığınız işlemlerin tümü gün sonuna kadar, bekleyen provizyon olarak görülecektir. Gün sonunda ise herhangi bir yanlışlık durumu banka tarafından bulunmaz ise sonraki gün, kartınıza normal harcama olarak yansıtılacaktır. Bu işlemin yapılması ile dolandırıcılığın belli bir boyutta  önüne geçildiğini söylemek mümkün olabilmektedir. Provizyon işlemleri genellikle 1 gün süreyle sürmektedir. Tersi bir durumla karşılaştığınızda bankanıza başvurmanız gerekmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi Kartı Borç Öğrenme ve Borç Sorgulama

Provizyon Ne Demek ?

Ülkemizde kredi kartları birçok vatandaş tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Açıklanan sayılara baktığımız zaman günümüzde 190 milyon kişi kredi kartını yanlarında mevcut olarak bulundurmaktadırlar. Durum bu seviyelere ulaştığı için bankalar tarafından kredi kartı ile yapılan işlemlerde bazı uygulamalar gerçekleştirmektedirler. Gerçekleşen uygulamalara baktığımız zaman karşımız provizyon gibi bir ifade çıkmaktadır. Provizyonun kelime anlamına baktığımız zaman, ön onay anlamına gelmektedir.  Provizyon, kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde gün sonu tamamlanana kadar işlemin hesabınıza yansıtılmadan bekletilmesidir. Bunun yapılmasının nedeni işlemlerde herhangi bir sorun yaşandığında ya da dolandırıcılık gibi bir durum ile karşılaşıldığında sizin mağduriyetinizin önüne maksimum seviyede geçilebilme çabasıdır. Bu yönden, kredi kartı kullanıcılarının internet bankacılığı ile işlemlerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Sorun yaşadıkları zaman ilgili bankanın müşteri hizmetlerinden rahatlıkla yardım alabilirler.

Provizyonda bekleyen işlem nedir?

Kredi kartı kullananların internet bankacılığı ile hesaplarına alışveriş sonrası girip baktıkları zaman orada provizyonda bekleme gibi bir ifade görmektedirler. Kullanıcıların merak ettiği provizyonda bekleyen işlem nedir sorusunun cevabı olaraktan şunu söyleyebiliriz,  gün sonuna kadar alışverişin hesabınıza yansıtılmaması durumudur. Gün sonuna kadar eğer aksi bir durum çıkarsa da bunun önüne geçilmesidir. Kredi kartı kullanıcılarının lehine olan provizyon işlemi bu şekilde tanımlanmaktadır. Provizyonda bekleyen işlemler küçük bir onay işlemi olarak da tanımlanabilir. Harcamalarınızın doğruluğu teyit edildikten sonra limitinizden işlem tutarı düşer. Harcamayı gerçekleştirmiş olduğunuz için provizyonda bekleyen işlemlerin iptali çok da söz konusu olmayan bir durumdur. Ancak kartınızla ile ilgili alışveriş yapmadığınız takdirde hesabınızı açtığınızda provizyonda bekleyen işlem miktarını görürseniz direkt olarak ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp şüpheli işlem bildirimi yapmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda düzeltme yapmazsanız kartınızın limitinden yüklü miktarlarda harcamalar gerçekleşebilir. Bundan dolayı kartınızla ilgili provizyon menüsünde bir sıkıntı yaşarsanız direkt olarak müşteri hizmetlerine bağlanmayı ihmal etmeyin.

İLGİLİ İÇERİK:  Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Kredi kartı ile yapılan işlemlerde provizyon bekleyen işlemi iptal etmek, kredi kartı ekstrelerinde kesin suretle görünmeyecek yani yansıtılamayacak bir durumdur. Posnet kullanımı ile iptal edilen alışverişlerde iptal işlemi, firmanın web sitesinin geliştirmiş olduğu ara yüzü sistemi ile kullanılan posnet ekranlarından gerçekleşmektedir. Ancak provizyonda olan işlemi bu şekilde de iptal edilme süresi sadece 1 gündür. 1 günden sonra iptal edilmek istenilen işlemler için sistem hata verecektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında aynı gün içerisinde kesinlikle satıcı firma ile iletişim kurulup iptal işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde paranız  boşa gidecektir. Kredi kartı kullanıcılarının karşılaşmış oldukları posnet ile yapılan işlemler bu şekilde tanımlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz