Anasayfa Krediler Neden kredi kartı alamıyorum. Riskli müşteri miyim?

Neden kredi kartı alamıyorum. Riskli müşteri miyim?

Kredi kartı almanızda sıkıntı mı var? Yazımızı dikkatle okuyunuz.

Bankanıza kredi almak için başvurduğunuzda kredi riskinizin olduğunu, daha önce aldığınız bir kredinin ödemelerini yapmadığınız için kredi kayıtlarınızın negatif nitelikli olduğunu ve kredi alamayacağınızı mı öğrendiniz? Halbuki gecikmeli de olsa ödemelerinizi yaptıysanız neden bu durum başınıza gelmiş olabilir?

Geçenlerde böyle bir durumla karşılaşan bir tanıdığım bilgi edinme kanunu çerçevesinde durumu Merkez Bankasına sorduğunda aldığı cevabı sizlerle paylaşacağım. Böylece neden olumsuz bir cevapla karşılaştığınızı siz de kestirebilirsiniz.

Durum şu: Arkadaşım kullandığı bir bireysel kredinin borcunu zamanında ödemediği için 2009 yılı Ağustos ayında takibe düşüyor. Yine aynı bankadan aldığı kredi kartının borcunu zamanında ödemediği için Temmuz 2009’da takibe alınıyor. Daha sonra ödemelerini gerçekleştirdiği halde bu ödemelerin Banka tarafından Merkez Bankasına bildirilmesi ihmal edildiği için Merkez Bankası risk merkezinde ödemelerini yapmayan müşteri olarak görünüyor ve tekrar kredi alamıyor.

Sistem şöyle işliyor. Müşteri ödemelerini yapmazsa durum Merkez Bankasına bildirilir ve müşteri risk grubuna alınır. Bu durum ayı zamanda Merkez Bankası tarafından diğer bankalara da duyurulur ve artık kolay kolay kredi alamazsınız. Daha sonra ödeme yaparsanız bankanız ödemeyi yaptığınızı da Merkez Bankasına bildirir. Merkez Bankası bu bilgileri birleştirir ve yeni durumu bankalara bildirir. Artık bankalar sizin negatif nitelikli krediniz olduğunu ve risk kaydınızın olduğunu ancak bunu da ödediğinizi görür. Merkez Bankasının burada sorumluluğu kendisine bildirilen negatif nitelikli ve riskli müşterileri, ödeme yapmayanları ve ödeme yapanları diğer bankalara bildirmektir. Eğer ödemenizi yaptıysanız ancak hala ödeme yapmadı şeklinde risk kaydınız varsa, bu durum bankanızın yaptığınız ödemeyi Merkez Bankasına hata veya ihmal sonucu hala bildirmediğini göstermektedir. Bu noktada Merkez bankasının tek görevi risk kayıtlarını tutmaktır, bankanın kredi verip vermemesi konusunda hiçbir yetkisi yoktur. Krediyi verip vermeme kararı tamamen bankanız tarafından verilmektedir. Ödeme yaptığız halde Merkez Bankası risk merkezi kayıtlarında ödeme yapmadığınız görünüyorsa bankanıza başvurmalı, yaptığınız ödemelerin kredi risk merkezi kayıtlarına işlenmesi için derhal merkez Bankasına gönderilmesini talep etmelisiniz. Bu bildirim Merkez Bankasına ulaşınca onlar durumu diğer bankalara zaten bildireceklerdir.

Bunun yanında negatif nitelikli kredi kayıtlarını temizlemek için 28 Ocak 2009 tarihinde 5834 sayılı Kanun çıkarıldı. Bu Kanuna göre ödenmesi gereken tarihi 28 Ocak 2009 tarihinden öncesine ait olan ve ödenmiş olan kredi kayıtlarını Merkez Bankası kredi risk kayıtlarından tamamen sildi. Ayrıca 28 Temmuz 2009 tarihine kadar ödenen veya yeniden yapılandırılarak ödeme planına bağlanan borçlardan ödemeleri tamamlananların bildirimleri Merkez Bankasına geldiyse Merkez Bankası onları da negatif nitelikli kredi riski kayıtlarından silmektedir.

Bu kayıtları Merkez Bankası silmektedir, ancak bankaların bu kayıtları kendi bilgisayar sisteminden silme zorunluluğu yoktur. Yani Merkez Bakası bu kayıtları silse de bankanız kendi bilgisayarlarındaki eski kayıtlarına bakarak sizin talebiniz  olan krediyi verip vermeme konusunda kendi risk gözlemlerini kullanabilir.

Merkez Bankası 3 ve 5 yıllık süreler geçince negatif nitelikli kredi risk kayıtlarını silse de bankalar genellikle silmemekte, kredi verirken bu kayıtlara bakarak değerlendirme yapmakta ve bu değerlendirmenin Merkez Bankasındaki kredi kayıtları ile ilgisi bulunmamaktadır.

Siz de talep ettiğiniz ve geliriniz yeterli olduğu halde kredi veya kredi kartı alamıyorsanız, ya ödeme geçmişiniz hakkında bankaların elinde olumsuz kayıtlar vardır veya bir bankaya yaptığınız ödemeler Merkez Bankası kredi risk merkezine bildirilmediği için hakkınızda ödemediğinize dair kayıt vardır. Her iki durumda da bankanıza başvurarak sorunun neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz