Memurlar için ek gelir iş fikirleri

Çalışma şartlarına bakılınca, memurluğun özel sektöre göre çok daha uygun şartları var. Ancak söz konusu maaş olduğunda, bugün bir memur maaşıyla geçinmenin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumda ek gelir elde etme imkanları zorlanıyor. Akla birçok seçenek geliyor fakat hali hazırda bir işte çalışırken, arta kalan zamanda neye ne kadar zaman ayrılabilir. Asıl önemli olan bu. Yakın zamanda değişen memurların çalışmasına dair yasa da bu aşamada önemli. Buna göre artık memurların ek gelir elde etmesi yasak olmaktan çıktı. Memurlar artık gelir vergisini ödemek şartıyla ikinci bir iş yapabilecekler. O halde memurların yapabilecekleri ikinci iş fikirlerine bir bakalım:

Köşe Yazarlığı Yapmak

Hemen her iş gibi bu iş de ilgi istiyor. Eğer araştırmaya, incelemeye, yazmaya meraklıysanız belli şartlar dahilinde bir kuruluş için yazılar yazabilirsiniz. Bu yazılar maddi açıdan sizlere gözle görülür bir kolaylık sağlayacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Bayanlar için evden ek işten para kazanma yolları

Şirket Ortaklığı Yapmak

Uzun yıllardır memur olan ve belli bir birikimi olan birçok insanın hayalidir. Bunun da belli şartları var. Memurlar esnaflık ya da tüccarlık yapamıyorlar ama anonim ve limited şirketlere hisse ortağı olabiliyorlar. Böylece ek gelir sağlayarak çok daha rahat yaşama şansı bulabiliyorlar.

Arabanızı Kiralama

Aracını kiraya vermek ve bundan gelir kazanmak isteyen bir memur varsa, bu durum gayet kabul edilebilir. Resmi olarak da bir sorun teşkil etmiyor. Memurların araçlarını kiraya vermeleri, Türk Ticaret Kanunu’na göre, (tacir) veya (esnaf) sayılmayı gerektirecek bir ticari faaliyet sayılmıyor. Dolayısıyla bir yandan kendi işlerine devam ederken, diğer yandan sahip oldukları araçlarla ek gelir elde edebiliyorlar.

İLGİLİ İÇERİK:  Evde etiket iş yaparak para kazanma

Özel Dersler

Memurların çalışma saatlerinin elverişli olması sebebiyle, kalan zamanlarda özel ders vermek oldukça cazip. Haftada 10 saati geçmemek üzere ücretli ders vermelerinde bir sakınca görülmüyor. Bu sebepten bir özel ilgi alanlarının, birden fazla dil bilmelerinin ya da özel bir yeteneklerinin olması, özel ders vermeleri açısından oldukça önemli bir ayrıntı.

Dizi ve Filmlerde Rol Almak

Memurlar için böyle bir iş seçeneği de mümkün ancak yasa gereği bu işleri kendi mesleklerini küçük düşürücü içerikte olmamalı. İkincisi ise bu işi mesai saatleri dışında yapmaları gerekiyor. Ve üçüncü şart olarak, işverenle sosyal güvenlik ilişkisi kurmaması önemli. Bunları yerine getirdiği takdirde dizi ve filmlerde rol alabilir. Hatta müzikle ilgili biriyse, bir müzik albümü bile çıkarabilir.

Ev İşleri Yapmak

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra çok daha basit ve dolaysız bir iş aranıyorsa evlerde yapılan poşet katlama, etiket yapıştırma, dikiş, boncuk, örgü gibi işler de oldukça cazip. Bu tür işlerde ürünler eve getirilip evden alınıyor genellikle. Dolayısıyla sizin işlerin peşinde olmanızı gerektirecek bir durum çok fazla gerçekleşmiyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

El Yapımı Ürün Satışları

Eğer sürdürdüğünüz bir el beceriniz varsa, bir firmadan eve iş getirip yapmak yerine, kendiniz evde o ürünü sıfırdan üretip pazarlayabilirsiniz. Örneğin örgü örmek gibi bir el beceriniz varsa, işten arta kalan zamanlarda yaptığınız örgüleri, açtığınız Instagram hesabı üzerinden ilgili insanlara gösterebilirsiniz ve satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir dükkan masrafı olmadığı için sizin için oldukça karlı olacaktır. Bunun yanı sıra kek, kurabiye ya da içecekler yaparak hafta sonları bazı etkinliklerde stand açarak satış yapabilirsiniz. Böylelikle hem sevdiğiniz işi yaptığınız için mutlu olursunuz hem de el becerinizle ek gelir elde edersiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz