Kredi Puanını Ücretsiz Öğrenme Yolları

Kredi puanınızı ücretsiz yöntemlerle öğrenebilmeniz mümkün. İşte size bu yöntemlerden bazıları..

0
16

Kredi notu öğrenme ücretsiz

Kredi notunun öğrenilmek istenilmesinin nedeni bankaların kredi verirken kredi notunu değerlendirmeye almasıdır. Kredi notunuzun sorgulanma işlemini yapmadan, kredi başvurusu yapmamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Krediye başvurduktan sonra kredinin olumlu çıkmamamsı durumunda kredi notunuzda düşüş meydana gelecektir. Böyle bir durumun yaşanmamsı için kredi notunuza daha önceden bakılmasında fayda bulunmaktadır. Kredi notunuzun başvurudan sonra daha aşağılara inmememsi için kredi notu öğrenme ücretsiz bir yöntemi kullanmanız gerekmektedir. Kredi notu’ nu bankalar vasıtası ile öğrenebilmeniz mümkün olan bir durumdur ama bankalar yolu ile öğrenmeniz puanınızın olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Uzun dönemdeki finans durumunuzu ortak bir kuruluşta birleştirip, çeşitli yöntemler ile analizi sonucunda ortaya çıkan puan türüne kredi notu denilmektedir. Elde edilen puan türü, sistemde üyeliği olan bireysel ya da ticari müşterilere bir miktar ücret karşılığında verilmektedir. Kredi notunuz; banka hesaplarının analiz edilip, geçmiş dönem borçlarınız ve diğer banka bilgilerinizin sorgulanıp raporlanması sonucunda oluşan puandır. Bu puanı ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleriyle ile bankalardan kredi çekmeden önce sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı yaparken belirli bir müşteri kesiminin kullandığı ücretli hizmet veren findeks sitesi kullanılmaktadır. Bu yöntem haricinde birçok farklı yöntemle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  5000 TL Kredi Veren Bankalar 2019

Kredi Puanını Ücretsiz Öğrenme

Bankalardan kredi çekmeden önce kredi sorgulamasını yapabileceğiniz kredi puanını ücretsiz öğrenme konusunda mevcut banka sitesinin mobil uygulamaları bulunabilmektedir. Bazı firmalar sms yoluyla kredi notu hakkında bilgi vermek için 8- 10 TL ücret ödemesi istemektedir.  Kredi notunun sorgulaması yapılırken bazı bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler her siteye verilmesi güvenli olmayan bilgilerdir. Kişiye ait bu bilgilerin güvenli olmayan yerlere düşmesini engellemek adına kullanıcıları tarafından tavsiye edilen site Findex sitesidir. Bu siteye üyelik oluşturup gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz. Kredi notunu öğrenmenin bir diğer yolu da elden teknolojik eşya satışı yapan yerler kredi notunu sorgulama sistemlerini mevcut bulundurmaktadır. Kredi notunu ücretsiz sorgulama yapılması şu anda güvenli bir şekilde mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni KKB kurumunun bu sorgulamalara yasak ve kısıtlamalar getirmesidir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Bankalar, müşterilerine daha kolay bir şekilde hizmet vermek için teknolojiyi üst düzey kullanmaktadır. Anlaşmalı olan mevcut operatörlerle SMS yöntemi ile sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınız zaman belli bir ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. SMS yöntemi ile kredi notunu öğrenme işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Turkcell ile sorgulama yapabilmek için, TC kimlik numaranızı yazıp boşluk bırakıp daha sonra doğum yılınızı yazdıktan sonra 1122’ ye göndermeniz yeterli olacaktır.
  • Türk Telekom- Avea ile kredi notunuzu sorgulayabilmek için TCKN ile doğum yılınızı aynı şekilde 1122’ ye gönderebilirsiniz.
  • Vodafone hat kullanan müşteriler TC Numarası Doğum Yılı yazarak 1122 ‘ ye gönderme işlemi yaparak belirli bir ücret karşılığında sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
İLGİLİ İÇERİK:  10.000 TL Kredi Veren Bankalar 2019

Bu yöntemleri kullanarak 1 ile 1900 arasında olan kredi notunu öğrenme işlemini yapabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltebilmek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Direk olarak bankaya kredi için başvurup var olan kredi notunuzu daha aşağı seviyelere çekmektense kredi notu yükseltme yolu ile kredi notunuzun yükseltme işlemini yapabilirsiniz.

Kredi Puanını Ücretsiz Öğrenme Yolları

Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu mevcut olan faktörler kredi ödemelerinizi zamanında yapmanızdan, kredi başvurunuza kadar birçok faktör karşımıza çıkmaktadır. Bankadan çekmiş olduğumuz kredi taksit ödemeleri, kredi kartı ekstrelerinin zamanında bankaya ödenmemiş olması kredi notunuzu düşüren bir faktördür. Bu ödemelerin son ödeme tarihinden daha sonra yatırılması finansal karakterinizi olumsuz bir yönde etkilemektedir. Bankada bulunan nakit varlıklarınızın olumlu yönde seyredip, borçlarınızın ise olumsuz bir yönde seyir göstermesi kredi notunuzu eksi yönlere çeken bir durum olmakta. Kredi notunuzu %11 oranında etkileyen diğer bir nokta ise kredi ödeme alışkanlığınızın ne şekilde seyir gösterdiğidir. Eğer kredi ödeme alışkanlığınız daha önceki dönemlerde düzensiz bir şekilde seyrediyorsa bu durum kredi notunuzda eksiye neden olacaktır. Kredi notunu, %10 oranında etkileyen kısım da, geçmiş dönemlere ait borç ödeme tablosu olumlu ve olumsuz şekilde seyir göstererek oluşmasıdır. Daha önceden kullanmış olduğunuz kredi katları ya da kredi borçları, hem ödeme planı olarak hem de icra gibi bir durum ile karşılaşılmış olması puanınızı eksiye çekecektir. Son olan %9 etkileyen kısım; bankalara kredi ya da kredi kartı ile alakalı yapmış olduğunuz olumsuz başvurular neticesinde verilen puanlardır. Tüm verilerin hesap edilerek ortaya çıkan puan türü sizin ilerideki dönemlerde kredi alıp alamama durumunuzu belirlemektedir. Kredi notu hesaplaması sonucunda kullanıcılar gruplandırılır. Bu gruplamada en riskli, az riskli, orta iyi ve çok iyi gruplar bulunmaktadır. Bu gruplamaların içerisine 1 ile 1900 puan seviyesi durumuna göre belirleme yapmaktadır. Bankalar kredi verirken en riskli ve az riskli gruba genelde kredi vermeye sıcak bakmazlar. Orta puan aralığında olan gruba bir takım değerlendirmeler sonucunda kredi verilip verilmemesi kararlaştırılır. İyi ve çok iyi olan grup ise genelde bankaların, direk olarak kredi ve kredi kartı kullanımı için sıcak bakıp onay verdiği gruplar olmakta. Tüm bu puan bilgilerini öğrenebilmek için kredi puanını ücretsiz öğrenme yöntemini kullanmanız yeterli olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  20.000 TL Kredi Veren Bankalar 2019

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz