Kredi Kartı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kredi kartına nasıl başvurulur. Kredi kartı başvurusu neden olumsuz sonuçlanır. sorularının cevabı..

0
10

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı günümüzde elektronik para da diyebileceğimiz bankaların sunmuş olduğu bir üründür. Kredi kartları günümüzde ki verilere bakacak olursak eğer 35 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Bir de çift yada üç kredi kartı taşıyan kimselerde bulunmaktadır. Kredi kartının yaygınlaşması ve en önemli faktör ise internet üzerinden satışlara daha fazla önem verilerek pazarlamanın bir çok kısmını internet üzerinden yapılmasından dolayı kredi kartı ödemeleri ile ödendiğinden kredi kartının önemini daha fazla arttırmıştır. Bir çok insan artık neredeyse üzerinde nakit para taşımamaktadır. Bir çok insan ise sadece cüzi miktarda nakit taşıyarak harcamalarını kredi kartı ile yapmaktadır. Hatta şehir içi ulaşımında belediye otobüslerinde metrolar da ve daha bir çok nokta da kredi kartı ile ödeme yaparak kullanabiliyorsunuz hizmetleri. Tüm bu sebepler dünya da kredi kartı kullanımını arttırmıştır ancak Türkiye ise buna daha hızlı adapte olmuş ve dünya da ki yayılmaya oranla daha hızlı bir yayılması söz konusu olmuştur.

İLGİLİ İÇERİK:  Provizyon Nedir, Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demektir?

Kredi Kartı Başvuru Formu

Kredi kartlarını alabilmeniz için öncelikle birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi banka şubelerine giderek kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sadece bir kredi kartı talep formu doldurmanız istenmektedir sadece. Geri kalan hiçbir başvuru yönteminde kredi kartı başvuru formu doldurmanıza gerek yoktur. Çünkü internet üzerinden, müşteri hizmetlerinden veya atmler üzerinden başvurularda bulunabiliyorsunuz.

Banka şubelerinden başvuru da bulunmanız durumun da banka sizden öncelikle bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu formu doldurtan sonra sizin eğer o an bakabiliyorsa o an kontrol ederek kredi kartı verebilirler. Yada birkaç gün sonra size dönüş sağlarlar. Ancak genelde başvuru yaptığınız an da size sonucu iletmektedirler. Başvuru sonucunuz olum olması durumun da banka şubesine birkaç gün sonra giderek de alabilirsiniz yada kurye ile gönderilmesini de isteyebilirsiniz.

İnternet üzerinden başvurular da iki yöntem ile yapılmaktadır. Birincisi bankanın internet web sitesi üzerinden başvuruda bulunabiliyorsunuz. İkincisi de telefonunuz ile bankanın uygulaması üzerinden başvuru da bulunabiliyorsunuz. Tabi bunlar için her hangi bir şifre istenmemektedir. Başvurunuzu yaparsınız ve banka kredi notunuzu olumlu olarak cevaplarsa sizden gelir belgenizi de isteyebilir yada istemeyebilir. Bu şekil de bankanıza giderek şubeden gerekli evrakları imzalayıp kredi kartınızı alabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Müşteri hizmetleri ve atmler üzerinden başvurularda yapabilirsiniz. Bu başvurularda eğer olumlu karşılanması durumun da diğer başvuru yöntemlerine göre farklılık göstermektedir ancak başvurudan sonraki süreç aynıdır. Yani başvurunuz olumlu karşılanması durumun da bankanıza giderek gerekli evrakları imzalamanız ve kredi kartınızı almanız gerekmektedir.

Tabi ki kredi kartı alırken kredi notunuz, gelir durumunuz ve borç ödeme düzeniniz çok önemli faktördür. Çünkü banka bu kriterlere bakarak sizin hakkınız da bir fikir yürüterek karar vermektedir. Bu karar olumsuz da olabilir olumlu da olabilir bu tamamen sizin bankalar ile çalışmada ki durumunuz le alakalıdır.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kredi kartı kullanımı alışverişlerimizi çok kolaylaştırsa da aynı zaman da güvenliği de arttırmaktadır bir nebzede olsa. Çünkü ola ki gaspa uğradığınız da kredi kartınızın çalınması durumun da hemen bankanız ile iletişime geçmeniz durumun da kredi kartınıza bloke koydurarak harcama yapılmasını engelleyebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi Kartı Borç Öğrenme ve Borç Sorgulama

Kredi kartı Türkiye de harcamaların yüzde 43’ünü oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bireysel kredi kartı harcamaları 1 milyar 323.6 milyon daha artarak toplam da yapılan harcama 65 milyar 574.9 milyona ulaşmıştır. Bu verilere baktığımız da Türk halkının kredi kartına adapte olmuş ve çok hızlı bir şekilde kullanıma başladığı gözlenmektedir.

Gelirinize oranla harcamalar yapmalısınız. Eğer gelirinizi aşan bir harcama yapıyorsanız kredi kartınız ile bu sizin için pekte sonu iyi olmayacak bir durumun başlangıcıdır. Çünkü borcunuzun tamamını kapatamadığınız her zaman sizden banka faiz alacaktır. Bu faizleri boş yere bankaya vermiş olacaksınız. Kapatamadığınız her borcun üzerine yeni harcamalar yapacak ve bu borcu bir kar topu misali yuvarlandıkça büyüteceksiniz ve ödeyemeyecek duruma gelebilirsiniz. Bu sebepten kredi kartı kullanmadan önce kendinizi sorgulamalısınız. Bu kredi kartını iyi yönetip yönetemeyeceğinize dair.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Olumsuz Yanıtlanır?

Kredi kartı başvurunuzun reddedilmesin de en büyük faktör kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşük ise hiçbir banka size kredi ve kredi kartı vermez. Gelir belgeniz yok ise yani çalışmıyorsanız da kredi kartı çıkmayabilir. Diğer bankalara borçlu durumdaysanız da çıkmayabilir. Yani sizin bankalar ile olan ilişkiniz önemlidir. Bankalara yapmış olduğunuz ödemeler ve bu ödeme düzenleri çok büyük öneme sahiptir. Çünkü bunlar sizin kredi notunuzu belirlemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz