KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB iş planı nasıl yazılır? Aşama aşama anlattık. Yazımızdan sonra KOSGEB planınızı kolayca hazırlayabilirsiniz.

KOSGEB iş planı nasıl olmalıdır?

KOSGEB iş planı hazırlamak uzun bir süreç gerektirebilir. Eğer girişiminiz hakkında kesin görüşlere henüz ulaşamamışsanız bu süreç daha da uzar. Fakat kararlarınız netlik kazanırsa, ne yaptığınızdan emin bir şekilde iş planınızı hazırlayabilirsiniz. KOSGEB iş planı içerisinde mutlaka bulunması gerekenler 9 maddede özetlenmiştir;

KOSGEB iş planı hazırlamaya başlamadan önce nelere dikkat etmeliyim?
Öncelikle önemli olan, hangi sektörde bir girişim başlatmak istediğinizdir. Öncelikle başlamak istediğiniz sektörden emin olun. Daha sonra bu işletmenin nerede kurulacağına karar verin. İşletmeyi kuracağınız bölgedeki rakipleri ve pazarı iyi araştırın. Pazarda karşınıza çıkabilecek olası rekabetçi firmalar hakkında elinizden geldiğince çok bilgi edinin ve sizin o firmalardan ne gibi farklılıklarınız olacağına karar verin. Bu işin size ne kadar bir getirisi olabilir, gelir potansiyeli nedir mutlaka ön araştırma yapın. Son olarak, sizin ortalama giderleriniz ne kadar tutacak, dükkan ve personel giderleriniz, basit giderleriniz ne kadara mal olacak iyice düşünüp iyice hesaplayın. Tüm bunları düşünmek sizi uzun ve zahmetli bir yola sokacaktır, fakat kendinize ve işletmenize güveniyorsanız hiç korkmanıza gerek yok!


KOSGEB iş planı hazırlamak için nasıl bir ön hazırlık yapabilirim?

İş planı KOSGEB hazırlamak için kendinizi riske atmayarak başvurunuzun reddedilmesini önlemeniz için kesinlikle bu maddeler konusunda tutarlı olmanız gerek. KOSGEB ve İŞKUR’dan verilen ve tüm Türkiye’de düzenlenen eğitim kursları ücretsiz olarak katılıp KOSGEB iş planı hazırlamasındaki konuda çok daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Yapılan bu kurslara 18 yaşını doldurmuş olan, tüm T.C. vatandaşları ücretsiz olarak katılabilir. KOSGEB eğitim kursları anlaşmalı kurumlar tarafından verildiğinden belirlenen tarihlerde kurumların uygun görüldüğü yerlerde verilir. Böylelikle kurumlara başvuru yapılaraktan KOSGEB uygulamasıyla girişimcilik eğitimi kaydını yaptırırsınız. Bu KOSGEB’te kurs tarihlerini kendi resmi sitesinde paylaşılıyor. Başvurunuz esnasında açılacak olan işletmenizin sektörüne ait bazı özel sorular gelecek eğer ön elemeyi geçerseniz kursa kabul edilirsiniz.


KOSGEB kurslarının içeriği nedir?


32 saatten oluşan kurslarına katılım mecburiyetliği vardır. Eğitimin verildiği sınıflar 15 kişiden oluşur ve imza alınarak gelenlerin katılımları gözlenir. Eğitimin sonunda verilen sertifikalar ile tüm hibelerden yararlanma imkanınız sağlanıyor.
Bu derslerin içeriği 4 ana başlık da toplanıyor:
• Yapılacak olan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak,
• İş fikrine ait olan iş planı projesi oluşturulmasını öğrenmek gerek,
• Pazarlama tekniklerini öğrenerek üretim bazlı pazarlamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve
• İş yerinin yönetim ve pazarlamasının planlanması hakkında eğitimler veriliyor.
Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerler girişimci sertifikası almaya hak kazanıyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin hangi ilde ve hangi tarihler arasında yapılacağının duyurularına sitesinden ulaşabilirsiniz.
Vakti olmayan, kurs zamanını kaçırmış olan ya da işini riske atmak istemeyen girişimciler için başka bir tercih daha var. Eğer ki KOSGEB iş planını hazırlamakta kendinize güveniniz yok ise, ya da istemiyorsanız profesyonel olaraktan bu iş planını hazırlayan birden çok danışman firma bulunmaktadır. Bu profesyonel firmalar belli ücretler karşılığında girişiminize uygun iş planı hazırlıyorlar.

 1. Kosgeb İş Planı Özeti
  KOSGEB iş planının ilk maddesi içinde, girişimciye ait T.C. kimlik bilgileri, iş fikrinin kısa anlatımı ve genel olarak iş kurma zamanının planının bulunması gerek.
 2. Girişimci
  Girişimci maddesi altında ise;
  • Girişimcinin kişisel bilgileri; eğitim durumu, çalıştığı işler, bilgi-beceri ve deneyimler bulunmalıdır.
  • Girişimcinin fikri seçme nedeni açıklanmalıdır.
  • Girişimcinin hedefleri; kısa dönem, orta dönem ve uzun dönem hedefler olarak ayrılarak açıklanmalıdır.
 3. Kurulacak İşin Temel Özel Nitelikleri ve Kuruluş Döneminin Planı
  3.madde altında; işin sahip olacağı yasal statü, işin ortaklık yapısı ve özellikleri; bu ortakların pay dağılımları ve işletme içerisindeki görevleri, alınması gereken izinler, ruhsatlar ve diğer resmi dokümanlar bulunmalıdır.
  KOSGEB iş planı hazırlamadan önce mutlaka işletme planınızı gözden geçirin.
 4. İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özelliklerinin Araştırılması
  4.madde altında iş fikrinin bulunduğu sektörlerden bahsedilmesi, işletmenin hedef kitlesinin belirtilmesi, girişimcinin hedeflediği hedef sahanın özelliklerinden ve ürünlerin tanıtımında temel alınacak faktörden bahsedilmelidir.
 5. İşletmenin Uygulayacağı Pazarlama Planı
  Bu madde içerisinde işletmeniz için planladığınız tüm pazarlama metotları bulunmalı ve hepsi ayrıntılı bir şekilde en ince ayrıntısına kadar açıklanmış olmalıdır. İşletmenizin kurmayı planladığı pazarlama planındaki hedeflerinizden yıl bazlı olarak; müşteri grubundan, rekabete yönelik ne tür önlemler planladığınızdan, işletmenin tahmini satış planından ayrıntılı bir şekilde bahsetmeli ve ürün ya da hizmetlerin satış bedellerini listelemelisiniz. Ürününüzü hedef kitleye nasıl ulaştıracağınızdan bahsetmelisiniz.
 6. Ürün Hizmet Üretimi İçinde Kullanılacak Temel Süreçleri ve Üretim Planları
  Ürün ya da hizmetin üretim planlanması ve ürün iş akışı şemasının çizilmesi, ürün ya da hizmet için gerekli ekipmanların türleri, özellikleri, gerekli ham madde ve miktarları, temin edilecekleri yer, fiyat ve koşulların belirtilmesi, ürünün üretimi için gerekli iş gücü ile ilgili; iş grubu, iş grubunun nitelikleri, ücretlerin nasıl temin edileceği anlatılmalıdır. Ürünün üretimi için seçilen kuruluş ile ilgili de tüm bilgiler de iş planınızda bulunmalıdır.
 7. Örgütlenme ve Yönetim Planı
  Kurulacak işin üretim dışındaki tüm süreçleri; satın alma ve pazarlama, destek süreçleri belirtilmelidir. Üretim dışı aktiviteler işgücü planı hazırlanmalıdır.
 8. İşletme Finansal Planı
  İşletmenin kurulması için gerekli yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını belirtmek için;
  • Başlangıç yatırım sermayesi tablosu hazırlanmalı,
  • İşletmenin gelir-gider tablosu hazırlanmalı.
  • Sabit ve değişken işletme giderleri tablosu hazırlanmalı,
  • İşletmenin kurulması ve işletmeye alınması için gereken toplam yatırım ihtiyacı ve potansiyel finansal kaynaklar yazılmalıdır.
  • İşletmenin kredi ihtiyacını belirtmek için başvurulması planlanan kredi türünün, kredi faizi ve ödeme süresine göre faiz ve anapara ödemeleri hesaplanarak, Kredi Geri Ödeme Planını yapılması gerekiyor.
 9. İş Kurma Süreci Aktivite Programı
  Son olarak 9. maddede ise; iş kurma zamanını detaylı aktiviteyle planlı haftalık olarak hazırlanması gerek.
  Tüm bu 9 maddeye uyarak ve işletmenizi kurarken her yaptığınız harcamayı, ödemeyi; aldığınız her kararı ve fikri KOSGEB iş planı içerisinde belirtirseniz, iş planınızın reddedilme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. İş planınızı en ince ayrıntısına kadar hesaplayıp, planınızı yazdıktan sonra şimdi tek yapmanız gereken onaylanmasını beklemek olacaktır!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz