Kefille Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kefille kredi nasıl alınır ve hangi şartlarda kefil isteniyor? Sorularının cevabını araştırdık..

Kefille Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kefil getirilmesiyle ilgili talepler, bankalarla müşteriler arasındaki ödemelerin düzenli hale getirilmesi için son derece önemlidir. Müşterinin ödemelerini geciktirmesinin yanı sıra, tamamen ödememeye başlamaması ve taahhüt edebilecek taşınmazlarının da bulunmuyor olmasından dolayı bir süre sonra yasal takip başlatılacaktır. Banka tarafından kredinin batık kredi olarak tanımlanmasının önüne geçilebilmesi, verilen tutarın peşine düşülebilmesi için bir önlem olarak kefil isteniyor.

Borç alacak olan kişiye kefil olan vatandaşlar, borçlunun kredileri ödememeye başlaması durumunda mağduriyet oluşmaması için borcu ödemekle yükümlüdürler. Bankayla yapılan anlaşmada da kendileri için bu zorunluluğun oluşabileceği hakkında bilgi sahibi olmaları nedeniyle, gelirleri de dahil olmak üzere pek çok bilgileri incelenecektir.

Kefille Kredi Nasıl Alınır?

Kefil getirilmesiyle ilgili hiçbir şartı bulunmayan, müşterilerinin ipotek göstermesini yeterli gören bankaların sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra riskin tamamen yok edilmesi ve ödemelerin garanti altına alınabilmesi amacıyla kefille kredi veren bankalar, genel olarak yüksek risk grubuna sahip olan müşteriler için bu süreçte hizmet veriyor. Şubelere gidilerek faiz oranları hakkında bilgi alınabileceği gibi, özellikle kredi faizlerine dair detaylara erişilmesi de mümkün olacaktır.

Kredi notlarına bağlı olarak kimin kefil getirmesine kesin gözüyle bakılacağı, hangi müşterinin kefil getirmeden de kredi alabileceği net olarak belirlenmiştir. En riskli grupta yer alan müşterilerin taahhüt edebilecekleri birikmiş paraları veya direkt olarak ipotek ettirebilecekleri taşınmazları olması gerekiyor. Eğer bunlar bulunmadan kredi çekmek için başvuruda bulunuyorlarsa, bu durumda müşterilerin kefil getirmeden işlem yapmasına izin verilmeyecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

En riskli grup 0 puan ile 699 puan aralığında yer alırken, orta riskli grup ise 700 ile 1099 puan aralığında bulunuyor. Çoğu zaman orta riskli grup için maaş bordrosu talep edilmesinin yanı sıra, taşınmazlar bulunuyorsa onlar için de ipotek yaptırılarak kredi verilebiliyor. Kefil, orta risklilerde çok nadir durumlarda isteniyor. 1100 puan ve üzerindeki müşteriler ise işlemlerini kefilsiz de yapabiliyor.

Hangi Bankalar Kefil ve İpotekle Kredi Veriyor?

QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası ile iletişime geçildiğinde, riskli olan müşteriler için kefille kredi verilebildiği görülüyor. Ayrıca bankalar arasında kefil talep ederek kredi verebilen en popülerleri ise Şekerbank, Odeabank, AlBaraka ve Kuveyt Türk şeklinde bir sıralama yapılabilir. Müşterinin çok riskli grupta yer almasından kaynaklanan yüksek faiz oranları, maliyetlerin de ortalamanın üzerine çıkmasına yol açabiliyor. Müşteriler tarafından ödemelerin yapılabilmesi için, maaş bordrolarının incelenmesinin ardından, aylık gelirlerine göre bir taksitlendirme yapılması mümkün oluyor.

İpotekli gayrimenkullerin bulunması halinde, müşteri tarafından aynı gayrimenkullerin farklı bir bankaya ipotekle devredilerek kredi için başvuruda bulunulmasına izin verilmeyecektir. Her zaman için bankaların kefil talep ederek kredi verebileceği kesim bulunuyor. 1500 kredi notu puanının üzerinde değere sahip olan bir ödeme geçmişi, bankalar için kefil gerekmeksizin tüm işlemlerin rahatlıkla yapılabilmesini sağlıyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Banka Dışında Kredi Veren Şirketler Hangileri?

Kredilerde Kefil Hangi Durumlarda Aranıyor

Kefille kredi alınabileceği gibi, ipotek gösterilerek de aynı krediye ulaşılabiliyor fakat bazı durumlarda müşterilerin ipotekli hale getirebileceği taşınmazları olmayabiliyor. Bankanın teminat talep ediyor olması, müşterilerin de tek yöntem olarak kefil getirmek zorunda kalmasına yol açıyor. Kurumların dikkat ettiği veriler sadece kendi müşterilerinin borcu ödeyip ödeyemeyecekleri değil, aynı zamanda kefil tarafından da borcun ödenmesi gereken bir durumda ödemelere dair sorun yaşatıp yaşatmayacağı da son derece önemlidir.

Kefille Kredi Nasıl Alınır?

Müşterilerin sabit gelirlere sahip olmamaları, yaptıkları meslekler gereği düzensiz getirilerle kazanç sağlayabiliyor olmaları nedeniyle kefille kredi alınmasıyla ilgili süreç olumsuz etkilenmeyecektir. Taahhüt edilecek olan kazançlar, kefilin aylık kira getirileri ve üzerine kayıtlı olan tüm taşınmazlar için bir inceleme yapılabiliyor. Öncelikle krediyi çekecek olan vatandaşlar için bir taşınmaz incelemesi yapılırken, kefiller için de aynı şekilde taşınmazlara yönelik kayıt tutulması isteniyor. Banka, ipotekli olarak kayda geçirdiği müşterinin taşınmazlarıyla tüm borcun kapatılabilir olduğunu tespit ettiği durumlarda genel olarak kefil talep etmiyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi kartı alış-veriş sigortası

Hangi Durumlarda Kefil İstenir?

İpotek olarak tanımlanabilecek herhangi bir taşınmazın bulunmaması veya teminat olarak gösterilen taşınmazların yeterli tutarı karşılayamaması halinde de kefil getirilmesi gerekebilir. Genellikle kefiller tarafından özellikle maaş bordrosu ve eğer müşteri tarafından borç ödemesiyle ilgili bir sorun oluşursa, ödemelerin yapılacağının net olarak taahhüt edilebilmesi isteniyor. Bu nedenle, çekilecek kredi tutarının aylık taksitlerini ödeme imkanı bulunmayan kişilerin kefil olarak getirilmesi mümkün değildir.

Sabit geliri bulunmayan veya düzensiz gelire sahip, çiftçilik gibi mesleklerdeki kişilerin gelirlerinin beyan edilmeden kefil olarak tanınmasına izin verilmiyor. Kefiller sadece borcun ödenmesinin garanti altına alınması için değil, aynı zamanda müşterilerin çok riskli kategoride yer alması nedeniyle tüm işlemlerin değerlendirmeye uygun olması için de önemlidir. Ödemelerin gecikmesinden veya kişinin takibe düşmesinden dolayı bankanın çok büyük bir zarar yaşayacak olması, sürecin güvenliği açısından kefil getirilmesini gerektiriyor.

Geçmişte pek çok kez bankalarla olan ilişkilerinde başarısız sonuçlarla karşılaşmış, sürekli olarak ödemelerini aksatmış olan kişinin bir süre sonra tekrar aynı durumu yaşama ihtimali bulunuyor. Bankada tekrardan aynı kişiden dolayı yasal takip başlatma girişimlerinden önce, kefille iletişime geçiliyor. Kefil tarafından borçların aktif taksitlerinin ödenmesi için bankaya gidilmesi gerekiyor. Ödemeler yapılmazsa, borçlu müşteriyle birlikte kefilin taahhüt ettikleri her gelir ve taşınmaz da icralık olarak görülecektir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz