Kart Numarası veya İBANdan Hesap No Öğrenme

Hesap no nedir veya bir diğer adıyla hesap numarası nedir? Kart numarasından veya İBAN üzerinden hesap numarasının öğrenilmesi mümkün müdür? Sorularının cevabı.

0
20

Hesap No Nedir?

Aynı bankalar arasında para gönderimi yapılacağı zaman, göndericilerin karşısına çıkan hesap no numarası; ilk defa gönderim yapacak olanlar için, hesap no nedir sorusunu akıllara getirmekte. Çünkü, aynı banka müşterileri arasında para gönderim işlemi yapılırken IBAN numarası değil hesap numarası kullanılmaktadır. Hesap numarası birçok kişi tarafından banka kartının üzerinde bulunan 16 haneli numara olduğu düşünülmektedir. Ancak hesap numarası, banka kartının üzerinde bulunan numara kesinlikle değildir. Kart üzerinde bulunan numara ile herhangi para transfer işlemlerini yapamaz, gönderim işlemlerinizi kesinlikle gerçekleştiremezsiniz. Hesap numarası kartlarının üzerinde küçük haneli şekilde yazılabilmektedir. Ama genellikle birçok banka, kart numarasının üzerine kesinlikle hesap numarasını yazmamakta. Hesap numarasını öğrenebilmek için banka kartı bulunan kişilerin, telefon bankacılığı ya da bankamatikleri kullanması yeterli olacaktır. İlgili bankanın müşteri temsilciğini arayıp hesap numaramı öğrenmek istiyorum demesi, sesli yanıt sistemi ile çok kolay bir şekilde mümkün olmakta. Bu yöntem haricinde SMS yöntemi ile de hesap numarasını kolaylıkla öğrenebilmeniz mümkündür.

Hesap Numarası Nedir?

Bankalardan  açmış olduğunuz hesapları daha rahat  ve kolay bir şekilde kullanabilmeniz için bankalar tarafından size banka kartları tanımlanmaktadır. Bu banka kartları sayesinde hem alışveriş yapabilir, hem de para gönderim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para gönderim işlemi sırasında karşımıza çıkan hesap numarası nedir sorusu merak konusu olmuştur. Hesap numaraları bankalar arasında para gönderim işlemi yaparken kullanılmaktadır. Hesap numarasına öğrenebilmek için birçok farklı yöntem kullanılmakta. Bu yöntemler internet bankacılığı, direkt olarak müşteri hizmetlerine bağlanma, ATM’den öğrenme şeklinde birçok farklı yöntem seçeneği ile bankalar tarafından sunulmaktadır. Bu iletişim yöntemlerinden en uygun olanını seçerek, bankalara ait hesap numaralarını öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde IBAN numarasını biliyorsanız bu numara üzerinden de hesap numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her bankanın hesap numarası birbirinden farklı hanelerdedir.  Eğer bankanızın hesap numarasının kaç haneden oluştuğunu biliyorsanız, IBAN numarasının sondan geriye doğru rakamlarını sayarak hesap numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  VakıfBank İnternet Bankacılığı Şifre Nasıl Alınır.

Hesap Numarası Öğrenme

Aynı bankalar arasında  para transferi işlemi için hesap numarası kullanılmaktadır.  Bunun haricinde ATM’den para gönderirken de hesap numarası üzerinden para gönderilmektedir. Bundan dolayı bankacılık işlemleri yapanlar tarafından hesap numarası öğrenme durumu araştırılmaktadır. Her bankanın hesap numarası birbirinden farklı hanelerde bulunmaktadır. Bu bankaların hesap numarası öğrenme konusunu şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Ziraat Bankası hesap numarasını 8+4  şeklinde belirlenmiştir. Ziraat Bankası’ndan hesap numarasını öğrenmek isteyenler 444 00 00  numaralı müşteri hizmetlerini arayıp gerekli bilgileri vererek hesap numarasına öğrenebilirler. Ziraat  Bankası internet bankacılığını kullanan müşteriler de hesaplar bölümünden hesap numaralarını kolay bir şekilde öğrenebilirler.
  • Garanti Bankası hesap numarası 7 hanelidir. Garanti Bankası müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 333 numarasını arayarak hesap numarasını gerekli bilgileri vermeleri durumunda müşteri hizmetlerinden direkt olarak öğrenebilirler. Garanti Bankası hesap numarasını internet bankacılığı üzerinden ücretsiz bir şekilde öğrenmek de mümkün olmaktadır.
  • Akbank hesap numarası 7 hanelidir. Akbank’ın mevcut müşteri hizmetleri numarası olan 444 25 25 numaralı telefon numarasını arayarak gerekli bilgileri vererek Akbank hesap numarasına öğrenebilirler. Akbank mobil şube de bankamatiklerden ve hesap numarasından öğrenebilmesine kolaylık sağlamıştır.
İLGİLİ İÇERİK:  En İyi Maaş Veren Bankalar Hangileridir?

Kart Numarasından Hesap Numarasını Öğrenme

Birkaç bankanın, banka kartlarının ön ve arka taraflarında iki farklı yüzde banka hesap numaraları mevcut olarak bulunabilir. Banka kartlarının genellikle ön tarafında 4 parçadan oluşan 16 hanelik sayılar bulunmaktadır. Bu sayılar kesinlikle hesap numarası ile karıştırılmamalıdır. Kart üzerinde bu numaralardan sonra kart sahibinin isim ve soy isimleri yazmaktadır. Bazı kartlarda isim ve soy isim altında 16 haneli hesap numarası bulunmaktadır. Bu 16 haneli numaranın  4 numarası banka şubesinin kodudur.  Geriye kalan 12 haneli numaranın 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hanede ek hesap numarasıdır. Yani hesap numarası ile müşteri numarasını toplamından hesap numarası oluşturulmaktadır. Banka kart numarasından hesap numarasını öğrenme bu şekilde olmaktadır. Bankaların bazılarında hesap numarası doğrudan yazılırken bazılarında ise  bu şekilde verilmektedir. Eğer kartınızda kart numaranızı altında herhangi bir numara bulunmuyorsa müşteri hizmetlerini arayıp kolay bir şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Genellikle birçok banka, hesap numarasını banka kartı üzerinde yazmaktadır. Banka kartında sadece kart numarası ve İsim soy isim bilgileri  bulunmaktadır. Hesap no ve IBAN gibi bilgiler direk olarak müşteri hizmetleri ya da Bankamatikler üzerinden öğrenmeye olanak verilecek şekilde bankalar tarafından düzenlenmiştir.

İLGİLİ İÇERİK:  ATM’den Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

IBAN’ dan Hesap Numarasını Öğrenme

Hesap numarasını öğrenmenin bir diğer yolu da IBAN’ dan hesap numarasını öğrenme yoludur. Vakıfbank ve Ziraat Bank gibi bankaların kartlarının üzerinde IBAN numaraları bulunmaktadır. IBAN numarası üzerinden hesap numarasına ulaşmak mümkündür. Bankalara göre IBAN numarasının hangileri hesap numarasını oluşturmaktadır?  Her bankanın hesap numarası için belirlemiş olduğu numara hane sayısı birbirinden farklıdır. Hesap numarasını öğrenmenin bir diğer yolu da bankamatiklerde giderek hesaplar- hesap bilgileri bölümüne ulaşmaktır. Hesap numaralarının,  IBAN numaralarını bilenler tarafından öğrenilmesi bu kadar kolay ve rahat şekilde olmaktadır. IBAN numarası da hesap numarası gibi ilgili bankanın müşteri hizmetlerinden öğrenilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz