İhaleden Araç Alıp Satarak Ek İş Yapmak

İcra dairelerindeki ihalelerde satışa sunulan çok sayıda hacizli araç için istenilen fiyatlar cezbediyor. Hepimizin de bildiği üzere icrada çok özel mallar dışında çoğu şey değerinin altına gidiyor, yeni araç almak isteyen bir çok kişi ihaleden araç nasıl alınır, ihaledeki arabaların fiyatları nasıldır gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Eğer sizde piyasa değerinin yüzde 60-40’ı üzerinden araba satın almak istiyorsanız, yazımızı okumadan geçmeyin derim.

İhaleler kişiler arasında açık arttırma yöntemi ile gerçekleşir ve genellikle 10 dakikadan fazla sürmez, aracın en yüksek bedeline yakın teklifi sunan aracın yeni sahibi olur. Peki ben icra dairelerindeki ihaleye konu olan ya da olacak araçları nasıl görürüm derseniz, icra dairelerine gidip satılık icralık oto ile ilgili tüm bilgileri alabilir ya da icra dairesine kadar gidecek zamanınız yok ise bulunduğunuz bölgenin icra dairesinin web sitesinden icra bülteninden yararlanabilirsiniz. Bu sitelere giriş yaparak hem kendi yerleşim bölgenizdeki hem de tüm ülke genelinde yapılacak olan ihalelerden haberdar olabilirsiniz.

İhaleden araç satın almak için yapılacak şeyler çok fazla bir çaba gerektirmez, bunun için aracında satışa sunulduğu ilgili icra dairesine ihale bedeliyle birlikte başvurmak yeterli olur, resmi işlemler ve belgeler tamamlandıktan sonra ihale kazanıldığı takdir de araç satın alınır, elbetteki araç satın alındıktan kişinin üzerine geçirildikten sonra istenilen fiyattan, genellikle ederinin çok daha fazlasından yeni sahibi tarafından satışa sunulur. Genel olarak bakıldığında çok fazla uğraş gerektirmeyen, minumum maliyet ile maksimum fayda sağlayan bir alışveriştir. Ortalama bir araç fiyatının çok altında bir rakamla ihaleye sunulan hacizlik araçlar ihalelerde fazla bir yükseliş kaydedemezler. Örneğin icra ihalelerinde satışa sunulan bir aracın fiyatı 5000 TL ise, aynı araç ikinci el otomobil pazarlarında 20 000-25 000 TL’den alıcı bulmaktadır.

İhaleden nasıl araç alıp- satabilirim?

Özellikle arabaların değerinin altında satılması her zaman karşılaşılan bir durumdur. Bunun değişik nedenleri bulunmaktadır. İcra takibi sırasında yapılan tüm masraflar borçlunun borcuna eklenir. İcra yılına ve bölgesine göre değişen ilan masrafı,otopark masrafı, çekici masrafı derken masraflar işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Mevcut araç iki açık arttırmada da satılmazsa satış düşer. Araba tekrar satışa çıkarılmak istenirse, aynı masraflar bir daha borçluya yüklenir.
Devlet bankaları ya da özel bankalar malın satılmaması riskine karşılık araç satışına katılırlar, alıcı olmazsa malı kendileri alıp sonra satarlar. Böylece alacağını tahsil etmeye çalışır.

Tüm bu yollardan hareketle ihaleye katılıp nasıl araç satın alabileceğimizi şöyle bir toparlayalım; İlgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını kaydedelim, ihale şartnamelerinde yazan bilgileri öğrenip, gerekli belgeleri tamamlayalım. İhalelere girmeden önce ilgili İcra Müdürlükleri teminat isteyebilirler, hazırlıklı gidelim. Çoğu icra müdürlükleri ihalelerini 5 gün aralıklarla 2 kez yapabilmektedir. Buradaki amaç ilk ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır. 1. ihale’de aracın piyasa değerinin `′ı gibi bir bedelle ihaleye sunulur. Eğer ilk ihalede satış olmazsa 2. ihale değeri düşer. Bu arada söylemeden geçmeyelim, almak istediğiniz aracı görmeden ihaleye katıllmamanızda fayda var. İhalelerin açık arttırma usulüyle yapıldığını unutmayalım, sunulan teklifleri gözlemleyelim, değerinin üstünde verilen tekliflere şüpheyle yaklaşalım. İhaleye sunulan aracın devlete olan borçlarının olup olmadığını öğrenelim.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz