İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İcra Takibindekilere ve Kara Listedekilere Hangi Bankalar Ne Kadar Kredi Veriyor? Ayrıca Fazi Oranları Ne Kadardır? Sorularının cevaplarını araştırdık..

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İcra takibinde olan, kara listede yer alan banka müşterilerinin tüm borçlarını kapatabilmesi için ödemelerle ilgili yeni bir kredi çekme talebi oluşturması mümkündür. Müşterilerin talep ettiği ödeme tutarlarının detaylandırılması için, aylık gelir ve ipotekli kredi talebi gibi durumlara bağlı olarak bankalardan kredi istenebiliyor. Hakkında yasal işlem başlatılmış olan müşterilerin borçlarını ödeyebilmeleri, diğer bankalardaki tüm borçlarını tek bir banka çatısı altında toplayabilmeleri için özel olarak belirlenen faiz oranlarıyla işlem talebinde bulunulabiliyor.

İcralık Sigortalılara Kredi Veren Bankalar

Sigortası bulunan, çalışarak düzenli bir gelire sahip olan kişilerin an itibariyle ne kadar maaş kazandıklarının bankaya bildirilmesi son derece önemlidir. Banka tarafından müşteriye aylık taksitler belirlenirken, ödemelerini yapabileceği ve hayatını sürdürebileceği şekilde en fazla %50 oranını belirlemek mümkün oluyor. Örneğin müşterinin aylık kazancının 5000 Türk Lirası olması durumunda, ödemelerin yapılabilmesi ve vadelerin bu sürece uygun şekilde oluşturulabilmesi için en fazla 2500 TL tutarında taksitler belirlenebiliyor.

Sigortalı olan binlerce kişinin an itibariyle icra takibinde olması, özellikle borçlarını uzun süredir ödeyememeleri nedeniyle bankayı mağdur etmelerinden kaynaklanıyor. Bazı müşteriler tarafından gayrimenkuller ipotek ettirilirken, bazı müşterilerin çekmiş oldukları kredi düşük olmasına rağmen uzun süredir ödememeleri nedeniyle idari takibe başlanması sağlanmıştır. Bu sayede müşterileriyle ilgili risk durumlarını analiz ederken özellikle ipotek veya kefil talebinde bulunan bankalar da icralık müşterilerinin teminat gösterdiği diğer seçenekler üzerinde yoğunlaşabiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İcra Takibindekilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

İcralık duruma düşülmesine neden olan temel gerekçenin, borçlarını ödemeye devam eden bir çalışanın hiç beklenmedik bir şekilde işinden olmak şeklinde tanımlandığı biliniyor. Bu nedenle bankalar müşteriyi uzun süre boyunca borçlarını ödeyememiş olmaları nedeniyle icralık olarak tanımlıyor olsa dahi, müşterinin bir süre sonra borca girmesi halinde direkt olarak ödemelerin aylık gelire bağlı olarak belirlenmesi sağlanıyor.

Aylık kazancınıza ve borcunuzun toplam tutarının yayılmasını istediğiniz vade sayısına bağlı olarak sizin için en uygun ödeme planları oluşturulacaktır. TEB, Ziraat Bankası, QNB Finansbank ve Yapı Kredi bankalarıyla yedi gün yirmi dört saat iletişime geçebilirsiniz. Tüm bu kurumlar tarafından borç birleştirme kredisine ek olarak, icra takibinde olan ve kredi notu çok düşük olan kişiler için de özellikle müşteriye göre belirlenen faiz oranlarıyla hizmet verilebiliyor.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Müşterilerinin kara listeye girmesine neden olacak 90 günlük süre boyunca herhangi bir ödeme yapmaması nedeniyle yasal takip başlatan bankalar, müşterilerinin borçlarını yapılandırabilmeleri için özel hizmet verebiliyor. 50.000 Türk Lirası tutarında borcu bulunan kişinin borcunu tam olarak kapatabilmesi ve sigortalı işine, ek düzenli gelirlerine bağlı olarak aylık ödeme planları oluşturulması için başvurmasını sağlıyorlar. TEB, ING Bank ve Denizbank ile iletişime geçerek kara listede nasıl kredi alınabileceğini öğrenebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İcralık Olanlar Nasıl Kredi Alır?

İcralık olan müşterilerine özellikle gösterdikleri teminatlar üzerinden borcu tahsil etmeyle ilgili girişimlerde bulunan bankalar bulunuyor. Müşterinin ipotekli hale getirdiği otomobil, motosiklet veya gayrimenkuller için bankalar anında el koyma işlemini başlatabiliyor. Bunun dışında müşterilerin teminat olarak maaş dışında gösterebilecekleri bir gayrimenkullerinin olmaması halinde, devam etmekte olan borcun ödenebilmesi için özellikle yeni bir krediye başvurulması gerekebiliyor.

İcralık olanların kredi alabilmesi ve borçlarını kapatarak, yeni kredilerinin borçlarını da yapılandırabilmesi için Türkiye Ekonomi Bankası gibi kurumlar tarafından özel hizmet verilebiliyor. Bu süreçte sigortalı bir işe girilmesi halinde, çalışan kişinin aylık gelirinin toplam tutarı hesaplanarak borcun değeri toplamın %50’sine varacak şekilde yapılandırılabiliyor.

Ne Kadar Borç İçin Kredi Çekilebilir?

İcra takibine giren kişilerin borç alabilmesi için bankalar tarafından özellikle sigorta şartı ön planda tutuluyor. Eğer aktif olarak çalışılan ve para kazanıldığı kayıtlara geçirilmiş olan bir iş bulunmuyorsa, bu durumda müşteri tarafından mutlaka farklı bir düzenli gelir için belge getirilmesi gerekiyor. Kira gelirleri, belirli bir arsanın veya işyerinin üzerinden düzenli kazanç sağlandığının ispatlanması son derece önemlidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Acil Kredi Nasıl Çekebilirim?

Aylık maaşları veya farklı kalemlerle kazanç sağladığı tespit edilen kişiler, icradaki borçlarını kapatabilmek amacıyla 100.000 Türk Lirası tutarına varan bir kredi çekebilmeleri mümkün. Borcun ödenebilmesi için normalden çok daha yüksek faiz oranları belirleyecek olan bankalarla anlaşma yapıldığında, teminatların gösterilmesi ve her birinin geçerli olması son derece önemlidir.

İcra Takibindekilere Özel Faiz Oranları

Bankalar tarafından müşterilerin risk potansiyelleri göz önünde bulundurularak bir kredi veriliyor olması nedeniyle, riskle karşılaşılma ihtimalinin azaltılması isteniyor. Bu nedenle özellikle müşteriler tarafından aktif olarak bir işte çalışılıyor olması, teminat gösterilebilmesi gibi durumlara dikkat ediliyor. Borcunu sorunsuz şekilde ödediği kayıtlara geçen, aldığı borcu aksatmadan ödeyen bir müşteri ile icralık olan müşteriye aynı faiz oranlarının verildiği hiçbir kurum bulunmuyor.

Ödeme ihtimali çok daha düşük olan, bu nedenle riskli müşteri sınıfında yer alan icralık kişilerin tekrardan borç alabilmesi için ise ağır şartları kabul etmeleri gerekiyor. Ödemeleriyle ilgili riskleri bir hayli düşük olan, kredi notunun çok yüksek olduğu bilinen müşteriler için belirlenen kredi faizlerinin aynısı, icralık kişiler için belirlenmez. Türkiye Ekonomi Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi kurumlar tarafından icralık olanlara verilen kredilerde faiz oranları normalden 1,5 ila 2 kata varan farklılıklara sahip oluyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz