Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hisseli Tapuya Hangi Bankalar Kredi Veriyor? Yüzde Kaç Kredi Veriliyor? Kredi Alma Şartları Nelerdir?..

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hisseli tapu sahibi olan müşterilerine kredi veren bankalar, müşterileri tarafından pay sahibi olunan gayrimenkul için değer üzerinden kredi bedelleri belirleyebiliyor. Bankaların genellikle arsayı veya diğer gayrimenkul türlerini tek kişinin üzerinde tanımlaması halinde, müşterinin kredi çekme ihtimali bir hayli artmış oluyor.

Hisseli tapu olması, müşteri tarafından çok uzun süredir borçların aksatılması ve teminatların banka tarafından kullanılmaya başlanması gereken bir durumda sürecin uzun süre gecikmesine yol açabiliyor. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemeyen bankalar, çok sayıda hissedarın yer aldığı tapu sahiplerinin bu teminatlarını geçerli sayabilmesi için, diğer hissedarların da süreçten haberdar olması gerekiyor. Gerektiğinde gayrimenkulün satılabileceği şekilde fikir birliğine sahip olunması mümkün olmayan durumlarda ise diğer şartların yerine getirilmesi isteniyor.

Hisseli Tapuya Kredi Alınır Mı?

Türkiye’de bankaların ipotekli kredi verme işlemlerinde dikkat ettikleri durumların başında, müşteri tarafından borcun sorunsuz bir şekilde ödenip ödenemeyeceği geliyor. Ayrıca bankanın belirlediği gayrimenkuller için ekspertiz incelemesine göre farklı yüzdelik oranlarda ipotek teminatı sayılabiliyor. Taşınmazın değerinin 100.000 Türk Lirası olarak görülmesi durumunda, en az %50 en fazla ise %80’e varan oranlarla kredi çekme olanağına sahip oluyorsunuz.

İLGİLİ İÇERİK:  Ertelemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İki ve üzerinde hissenin yer aldığı bir taşınmaz için bu durum, ekstra özel şartlarla karşı karşıya kalınmasına yol açıyor. Bazı bankalar hisseli tapuları kabul etmezken, bazı kuruluşlar ise diğer hissedarların da sizin ipotek göstermek istediğiniz konut için talebinizi onaylaması gerekiyor.

Hangi Bankalar Hisseli Tapuya Kredi Veriyor?

Türkiye’de hisseli gayrimenkul tapuları üzerinden ipotek tanımlayan ve kredi verme işlemlerine başlayan bankaların başında Ziraat Bankası geliyor. Ayrıca TEB, Denizbank, HSBC ve Vakıfbank aracılığıyla da düşük faiz oranlarıyla ipotekli krediler alınabiliyor. İpotek sadece bir kişinin üzerine kayıtlı olmayacağı için, tüm hissedarlarla iletişime geçilmesi zorunludur.

Hisseli Tapuya Kredi Verme Şartları

Bankalarla yapılan görüşmelerde, hisseli tapu sahibi olan kişiler tarafından çekilecek krediler için genel şartlara mutlaka hisseli tapu için belirlenen iki detaya dikkat edilerek uyulması gerekiyor. Gayrimenkulün toplamının %100 oranı yerine %1 ila %99 arasında değişiklik gösteren farklı hisse oranlarına sahip kişilere özel olarak kredi çıkarılabiliyor.

Bankaların geneli direkt olarak gayrimenkulün tek sahibi olduğu durumlardaki ödemeler için özel kredi çıkarma işlemlerine girişebiliyor. Çok sayıda hissedarın yer alması, gayrimenkulün hissedarlarından olan müşterinin kredi çektikten sonra ödeyememesi halinde taşınmaza el konulmasının önüne geçecektir. Bankalar tarafından mağduriyet yaşanmasının önüne geçilebilmesi için ise tüm hissedarlar tarafından, kredi çekecek olan kişiye kefil olunma zorunluluğu bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Olumsuz bir durumda, müşterinin borcu ödememesi ve ipotekli taşınmazına el konulabilmesi için, diğer hissedarlar da sözleşmeye imza atmış olmalıdır. Bu süreçte dikkat edilen en önemli durum ise, diğer hissedarlar tarafından da gayrimenkulün gerektiğinde satılmak isteniyor olmasıdır. Hissedarların kefil olması ve ipotek ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesinin dışındaki bir diğer yöntem ise tapuyu tek bir hisse haline getirmektir. Diğer hissedarların paylarının da satın alınması ve müşteri tarafından gayrimenkulün tek sahibi haline gelinmesi halinde, banka direkt olarak bu teminatı tam olarak sayacak ve kredi verme ihtimali artacaktır.

Hisseli Tapuyla Kredi Nasıl Alınır?

Hisseli tapu sahiplerinin krediyi alabilmeleri için dikkat edilen ilk durum, gayrimenkul hissedarlarından olan müşterinin payının yüzdelik dilimle belirtilmiş olmasıdır. Bu sayede işyeri, arsa veya konut için yapılacak olan satışlarda direkt olarak hisseli tapuya yönelik teminat gösterme süreci onaylanabilir hale gelecektir.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi veya işyeri için özel olarak bir kredinin çekilebilmesi ve maaş belgesi dışında farklı teminatların gösterilebilmesi için mutlaka payın netleştirilmiş olması gerekiyor. Bu sayede banka tarafından kredi verilirken alınan risk, müşterinin göstereceği teminatlarla birlikte tam olarak karşılanabilir hale getirilmek isteniyor.

Bankanın müşteri temsilcisiyle görüştüğünüzde, hissedeki payınızın ekspertiz tarafından yapılan incelemesiyle birlikte, teminat olarak tanımlanabilecek toplam hisse değerinize bağlı olarak yüzdelik dilim belirlenecektir. Bankalara göre değişiklik gösteren yüzdelik dilimler üzerinden krediyle ilgili talebinizi oluşturmanız mümkün olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Hangi Bankalar Yüzde Kaç Kredi Veriyor?

Hisseli tapu sahibi olan kişiler tarafından kredi çekmek amacıyla bankalara başvurulduğunda, farklı vade seçenekleri ve faiz oranları üzerinden hizmet alınabilir olması sağlanıyor. Müşterileri için farklı yüzdelik dilimlerde hizmet vermeye devan eden Ziraat Bankası ise bu süreçte ekspertiz değeri alınarak, toplamda %80 oranında kredinin temin edilebilir olması için kredi veriyor.

Bankanın belirlediği en yüksek vade seçeneği 36 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca Ziraat Bankası’nın işyerleriyle ilgili kredi verme oranı ise toplam değerin %75 oranına tekabül ediyor. Bunun yanı sıra kurum bünyesinde imarlı arsaya yönelik bir kredi çekme talebinde bulunulacak olması halinde müşteriye toplam değerin %50’si oranında kredi çekilebilecek şekilde hizmet verilir.

Denizbank tarafından müşterilerine özel olarak hisseli tapuya kredi çıkarılması için %80 ile sınırlı olan toplam değer üzerine kredi oranı bulunuyor. Ayrıca 36 aya varan vade imkanından da yararlanabiliyorsunuz. Hisseli tapunun bulunduğu durumlarda HSBC bankası tarafından da 48 aya kadar vadeyle en fazla toplam değerin %65’ine varan kredi alınabilir olması sağlanıyor. Vakıfbank, müşterilerinin hisseli tapu hissedarlarından biri olması durumunda direkt olarak toplam gayrimenkul değerinin %75’i kadar kredi çekilmesine imkan tanıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz