Heyet Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Heyet raporu alabilmek için gerekli olan evraklarla birlikte heyet raporunun nasıl alınabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdik.

0
78

Devlet kurumları ve birçok özel şirket tarafından talep eden kişilerin sağlıkları ile ilgili olan profilini gösteren raporlardır. Bu raporlar resmi evrak niteliğinde talep eden kurum ve kuruluşlar tarafından verilebilmektedir. Üniversite hastaneleri yada kamu hastanelerinden alınabildiği gibi heyet raporları özel hastanelerden de alın sağlanan rapor türüdür. Raporun geçerlilik sağlanabilmesi için gerekli olan şey tam teşekküllü bir hastaneden alım sağlanmasıdır. Bir hastanenin tam teşekküllü özelliğini sağlayabilmesi için kulak – burun -boğaz, iç hastalıkları, nöroloji, ruh sağlığı gibi birimlerin olması ve birimlerde çalışan uzman nitelikte doktorların olması gereklidir. Heyet raporunun genel olarak kullanılan bir diğer adı ise sağlık kurulu raporu olduğu bilinmektedir. Yani bakıldığı zaman heyet raporları tam teşekküllü bir hastanede verilen uzman nitelikteki doktorların kuruldaki kara sonucunda verilmesine kararlaştırılan bir rapordur. Heyet rapor nedir nasıl alınır sorusunun ilk cevabı olarak bu durum verilebilmektedir.

Heyet raporu birbirinden farklı birçok amaç için alınabilmektedir. Bunlar bazı sporcuların lisanslarını alabilmeleri için ihtiyaç olabileceği bir rapor olabileceği gibi bazı bireylerin zorlu şartlarda çalışma imkanı olmasından dolayı istenmektedir. Sağlık durumunun bu iş için uygunluğunu anlatabilmek amacıyla heyet raporu alınmaktadır. Özellikle zor şartlarda çalışanların iş kazalarının daha aza indirmek amacıyla mevcut işyerlerinde bu rapor ön teslim olarak istenmektedir. İş yerleri bu rapor sayesinde kişinin sağlık durumunun mevcut iş yerine ne kadar uygun olabileceğini göstermektedir. Bir kurum veya kuruluş çalışanlarında mevcut sağlık sorunlarından dolayı uzun bir süre çalışmaması göstermek için alınabilir. Askerlikten muafiyet durumu içinde yine aynı şekilde heyet raporu istenmektedir. Kalıcı bir şekilde medikal ürün kullanacak ve tıbbi cihaz ihtiyaç duyacak hastaların SGK ödemesinde faydalanabilmeleri için de heyet raporu istenilmektedir. Bundan dolayı dilekçe işlemini verirsen hangisi için heyet raporu istediğinizde detaylı bir şekilde anlatmanın gerekecektir. Çünkü rapor sizin talepte bulundunuz konuyla alakalı doğrudan test gerektirip o konu ile alakalı kurulun toplanması sonucunda yazılacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Engelli Raporu Nasıl Alınır, Sorgulama ve Hesaplama 2019

Heyet Raporu Nasıl Alınır

Heyet raporunun alım sürecine bakıldığı zaman her hastane için aynı şekilde işlemektedir. Sadece hastanelerin genel olarak içlerindeki işleyiş prosedürü ne göre farklılıklar bulundurabilir. Heyet raporu nasıl alınır sorusunun cevabı olaraktan şu aşamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İlk olarak heyet raporu almak istediğiniz hastanenin danışma bölümüne dilekçe doldurarak ön başvuru yapmanız gerekir. Burun neden istendiğine dair mutlaka danışma bölümüne bilgi verilmelidir. Rapor alındıktan sonra rapor ile resmi işlemlerin yapılmasından dolayı hastaneye neden almak istediğinize dair bilgi verme durumumuz çok normal karşılanacaktır. Eğer heyet rapor almak istediğiniz hastanede heyet raporu talep formu adı ile form bulunuyor ise herhangi bir dilekçe yazmanıza gerek kalmayacaktır. Hastanenin mevcut heyet raporu talep formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekli olacaktır.

Başvuruda bulunduğunuz bölgenin sağlık kurulu birimine muhakkak ulaştırılması gerekmektedir. Bu işlemi bulunduğumuz yerdeki danışma bölümünde çalışan çalışanlar yapmaktadır. Siz belgeyi doldurduktan sonra belgenizi danışmanlar sağlık kurulu birimine gönderirler. Lakin bazı hastanelerde bu işlemin hasta yakınları tarafından yapılması istenir.

Başvurunun sağlık kurulu bölümüne gittikten sonra orada hasta adında bir  kayıt açılır. Açılan kayıttan sonra heyet raporunun ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Heyet raporu ücreti her hastaneden belli başlı durumlar için hastanelerden alınan bir ücret olmaktadır. Ücreti başvuruda bulunmadan önce danışma bölümüne detaylı bir şekilde sormanın ve herhangi bir sürprizle karşılaşmamak sizin için daha iyi olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Bitcoin (Kripto Para) Nedir, Nasıl Alınır

Başvuru işlemlerinizi bitirdikten sonra gerekli olan sağlık kontrolleri yapılır. Hastane tarafından hangi bölümde teslim izin ve muayene izin yapılacağına dair bilgi verilir sizde bu bölümlere giderek gerekli olan testleri ve işlemleri yaptırırsınız.

Muayene işlemleriniz bittikten sonra çıkan sonuçlar sağlık kurulu sekreteryasını gönderilir. Hastane eğer dijital ortamda çalışan bir hastane değilse belgelerinizin gerekli birimlere gidip gitmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Tüm evraklar sağlık kurulu tarafından incelenir kurulda görevli olan doktorlar sağlık durumu ile ilgili bir kanal rapor düzenler ve imzalarlar. Bu şekilde eğer heyet raporu yani sağlık raporu almaya uygun olma durumunuz varsa hastane tarafından size rapor verilecektir.

Heyet raporu alınma süreci hastanenin mevcut koşullarından dolayı farklılık göstermektedir. Hastanenin belirli standart  yanında hastaya biridir özgün testlerde yapılabilir. Hakimlerin uygun olması durumunda çok daha farklı tespitlerde istenebilir. Sağlık kontrolleri tamamlandıktan sonra sonuçların rapor alıp sağlık kurumlar iletilme süreci başlamaktadır. Sonuçların alınması en az 1 gün sürer. Ne kadar çok çeşitli testler yapılırsa sağlık kontrolü süreci de o kadar uzun bir süreyi kapsamaktadır. Hastanın dosyası hazırlandıktan sonra kurul toplantısı için hazırlanmaya başlanır. Kurul toplantıları bazı hastanelerde belirli günler yapıldığı gibi bazı hastanelerde ise her gün yapılmaktadır. Kurul toplantısında daha önce yapılan testlere göre bir rapor oluşturulur ve imzalanarak yürürlüğe sokuyor. Bu sürecin tam olarak kaç gün olduğunu söylemek mümkün değildir. Bazen bu süreç hastaneye göre bir iki günde tamamlanırken bazen de 1- 2 hafta arasında bir süreci kapsamaktadır. Bu süreci uzatabilecek bir diğer nokta ise doktorların hastanede bulunmama durumu olabilmektedir. Hastanede bulunmama durumu herhangi bir kongreye ya da başka bir şehirde görevlendirilme şeklinde olmaktadır. Kamu hastanelerinde sürekli biraz daha uzayabileceği gibi özel hastanelerde bu işlem daha hızlı bir şekilde ilerleme sağlanarak yürütülmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  YouTube Kazanç ve Para Hesaplama

Hastane tercihi tamamen heyet raporu isteyen hastanın kendi tercihidir.

Heyet Raporu Veren Hastaneler 

Heyet raporu vermeye yetkilendirilmiş hastaneler tam teşekküllü hastaneler olmaktadır. Hastanelerde mevcut birimlerinin hepsinin olması ve bu birimlerde çalışan uzman cerrahların olması gerekmektedir. Normal hastanelerde heyet raporu verilmez. Ankara’da ve diğer illerde heyet raporu veren hastaneler kategorisine baktığımız zaman sadece tam teşekküllü hastanelerde sadece heyet raporu verilir. Heyet raporu veren hastaneler araştırması yaparken büyük hastaneleri direkt olarak bakmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Heyet Raporu Sorgulama

Tam teşekküllü hastaneler tarafından heyet raporu  sorgulama işlemi bizzat hastaneye gidip gerekli bölümlerden bilgi alınarak yapılması gerekmektedir. Heyet raporu verme süreci normal bir rapor alma gibi değil de bir kurul tarafından tek tek imzalar yöntemi ile verildiği için daha kapsamlı bilgilerin alınması gerekmektedir. Bundan dolayı heyet raporu alma talebinde bulunanların heyet raporu sorgulama işleminin yapması için direk gerekli birimlere sorması gerekmektedir.

Heyet Raporu Örneği 

Verilen heyet raporlarında birbirinden farklı durumlar bulunmaktadır. Heyet raporu örneği diye baktığımız zaman hastanın durumuna ve hekimlerin oraya düştü notlar birbirlerinden farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak hasta bakıma muhtaçtır ya da bulunduğu yerde şu bölüm olmalıdır gibi notlar kuruldaki ve kimler tarafından düşülebilir. Bu var olan durumlar ile ilgili notlar her raporda kesin suretle bulunması gereken ibareler değildir. Hastanın tamamen mevcut hastanede yapılan kontrolleri ve muayenesi sonucunda hekimlerin dikkate alınmaya bu noktalarda aldıkları notlardır. Yani hepsi birbiriyle aynı şeyler yazması gerekmez. Bundan dolayı heyet raporu farklı amaçlar doğrultusunda istendiği için direk olarak bir örnek durumu sunmak yanlış olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz