Hesap Numarası ibanın Son Kaç Hanesi

0
11710

İBAN numarası, tüm dünya genelinde kullanılan ülkemizde de uygulaması sıklaşan global bir hesap numarası olarak adlandırılabilir. İBAN numaranız bankasal işlemlerinizde çok önem teşkil etmektedir. Bu numara olmadan herhangi bir arkadaşınıza veya yakınınıza para transferi yapamıyorsunuz. Ülkemizde genellikle İBAN numaraları TR ile başlamaktadır. Peki İBAN numaranızın için de hesap numaranızda bulunuyor mu? Sizler için araştırdık. Hesap numaranızı İBAN numaranızda bulmanız mümkün. İBAN numaranız 26 haneden oluşmaktadır. Genellikle hesap numarası İBAN numaranızın son 16 hanesi olarak geçer fakat 0 ile başlayan yerler genelde dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle 0’ları atarak da hesap numaranıza erişebilirsiniz. Hesap numaranız ile de bir çok işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. 

İLGİLİ İÇERİK:  Banka Sınavları Tarihleri Ne Zaman 2020

İBANDAN Hesap Numarası Öğrenme

Bir çok banka hesabı sahibi bankasal işlemlerini gerçekleştirirken, İBANDAN faydalanmaktadır. Fakat İBAN numarası genellikle kişilere çok uzun geldiği için hesap numaraları genellikle tercih konusu olmaktadır. Hesap numaranız üstteki yazımızda da belirttiğimiz gibi İBAN içerisinde yer almaktadır. Sizler hesap numaralarınıza erişmek için yazımızı okumaya devam edin. İBANDAN hesap Numarası Öğrenme aslında çok basit bir işlemdir.  İBAN numaraları 26 karakter olup son 16 numarası ise hesap numaranızı belirtir. Başında ülke kodu bulunur. Para işlemlerinizi yaparken genelde sizlerden hesap numaranız istenir. Eğer hesap numaranızı bilmiyorsanız, İBANDAN hesap Numarası Öğrenme yöntemi ile hesap numaranıza erişim sağlayabilirsiniz.

İBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

Her ülkenin kendine özel algoritma aracılığı ile İBAN numarası oluşturduğunu biliyoruz. Ülkemizde İBAN numaraları TR ile başlarken farklı bir ülkede kendi ülke kodu ile başlayacaktır. İBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. Hesap numarası bulmak İBAN numaranız üzerinden oldukça kolaydır. İBAN Numarasından Hesap Numarası Bulmayı bilmeyen kullanıcılarımız için ufak bir örnekle açıklama yapalım.  Örneğin,  İBAN numaranız TR01 36755 0 4563879645412365 bu olsun. İlk alan ülke kodunuz olacak.  Son 6 hane olarak belirttiğimiz bu oran aslında 16 hane olarak da geçer fakat 0’ları saymazsınız. İBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma, işlemi bu kadar kolaydır. Fakat bu işlemi bankanızı arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Kart Numarası veya İBANdan Hesap No Öğrenme

İBAN Numarasının Neresi Hesap Numarası

Genellikle İBAN numaralarını akılda tutmak zordur. Bu nedenle bankalar İBAN numarasının yanı sıra banka hesap numaralarını da işlev olarak aynı seviyede tutarak kullanıcılara kolaylık sunar. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan bir çok kullanıcımızın olduğunu tahmin ediyoruz. İBAN Numarasının Neresi Hesap Numarası diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle İBAN numarasının açılımından sizlere bahsedelim. En baştaki TR ülke kodu oluyor. XX kontrol basamakları, YYYYY Banka kodu 5 basamaklı rakamdan oluşuyor. 0 rezerv alanlar ZZZZZZZZZZZZZZZZ hesap numarası ise 16 basamaktan oluşan son alandır. İBAN Numarasının Neresi Hesap Numarası sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarım sizler için yeterli olmuştur.

İBANDAN Şube Kodu Bulma

İBAN numaranız oluşturulurken genellikle içerisinde bir çok bilgiyi de barındırmaktadır. Bir çok insan bu bilgiyi çok fazla bilmemektedir. İBANDAN Şube Kodu Bulma işlemi hesap numaranızı bulmanız kadar kolay bir işlemdir. Son 6 hane hesap numaranız olduğunu belirtmiştik. Şube kodunuzu genelde tam anlamıyla bilmezsiniz. Bankanız sizden bunu talep ettiğinde bu işlemi 16 haneli hesap numaranızın ilk dört hanesinin şube kodu olduğunu belirtmek isteriz. İBANDAN Şube Kodu Bulma işlemi işte bu kadar kolaydır. Bankanızın sizlere açmış olduğu hesabı iyi tanırsanız bir çok bilginin içerisinde olduğunu görmüş olacaksınız.  Detaylı olarak sizlere İBAN numaranız üzerinden bir çok bilgiye erişim kolaylığı sağlayabileceğinizi yazımızda belirttik. Umarım yararlı olabilmişizdir.

İLGİLİ İÇERİK:  İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz