Gelir Testi Nedir? Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet gelir testi sonucu öğrenme. Gelir testini nerede yaptırabilirim? Gelir testi sonucu ne zaman belli olur?

Gelir Testi Sorgulama

Vatandaşlar tarafından gelir testi doldurularak, sağlık sigortası kapsamında yer alan her türlü sağlık hizmeti için özel olarak faydalanılabiliyor. Bu süreçte ise direkt olarak Kaymakamlık binasına gidilmesi, resmi kurum bünyesinde tanımlanan evraklar aracılığıyla özel olarak hizmet alınabilir olması sağlanıyor. Bu sayede her zaman için vatandaşların doğrudan sağlık sigortasında olduğu gibi, hastanelerde sağlık hizmetlerinden yararlanma olanağı bulunuyor.

Sağlık sorunlarının yaşanması durumunda sorunsuz bir şekilde resmi kurumlardan hizmet alınabilmesi için mutlaka gerekli evrakların teslim edilmiş olması gerekiyor. Buna uygun şekilde Türkiye genelinde tüm vatandaşların gelirleri, çalışmadıkları veya vazife malullüğü aylığı, 65 yaş üzerinde olma durumu, işyeri sahibi olmama halinde testler verilebiliyor.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi tüm vatandaşlar için değil, direkt olarak geliriyle ilgili devlet kayıtlarında verilerin bulunmadığı kişiler tarafından özel olarak sağlık olanaklarından yararlanılması için öneme sahiptir. Hastanelere gidildiğinde işlemlerin yapılabilmesi, göz veya diğer polikliniklerde her türlü testin gerçekleştirilebilir olması için istediğiniz zaman güncel gelir belgesi aracılığıyla bilgileri tanımlayabilirsiniz.

Sadece Sağlık Bakanlığı tarafından değil, tüm resmi kurumlardan hakkınızda gelirle ilgili işlem yapılabilecek sürecin oluşması amacıyla ailenizin ortalama gelirinin belirtilecek olması gerekiyor. Bu süreçte sadece maaşlar değil, taşınırlar veya taşınmazlarla birlikte, hayvancılıkla uğraşan kişiler tarafından buna uygun şekilde tüm mal varlığının kayıt altına alınması gerekiyor. Belirlenen evraklar bünyesinde her biri için özel olarak bir alan bulunuyor olması nedeniyle hiçbir sorun yaşamaz ve gelir testi sayesinde istediğiniz sağlık kuruluşundan hizmet alabilirsiniz.

Gelir Testi Nasıl Sorgulanır?

Gelir testi zorunlu olarak sorgulanması ve belirtilmesi gereken bir yapıya sahip değildir. Sadece gelir ortalamanızın belirlenmesi ve buna bağlı olarak, ailenizin gelirine de uygun şekilde test sonucunda sağlık olanaklarından yararlanmanız için bir işlem başlatılacaktır. Sorgulama yapılması için öncelikle sizin tarafınızdan talepte bulunulması, bu taleplerin de şehrinizdeki Kaymakamlık bünyesinde gerçekleştirilmesi önem teşkil ediyor. Bu sayede gelir testiyle ilgili sonular alındığında, 18 yaşının üzerinde olmanıza karşın ailenizin SSK olanaklarından yararlanamıyorsanız, özel bir başvuruyla tekrar sürecin aktifleşmesini sağlayabilirsiniz.

Gelir Testi Nerede Nasıl Yapılır?

Testin yapılması için sizin adresinize gelinmesi yerine, doğrudan Kaymakamlık binasına gitmeniz ve güncel testle ilgili işlemleri, oradan alacağınız belge bünyesinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Birkaç sayfalık belgeleri ailenizin bilgileriyle ve gelirleriyle birlikte doldurduğunuzda, özellikle gelir testi teslimi için tekrar gittikten birkaç gün sonrasında direkt olarak sonucunuz çıkacaktır. Bu sayede, ortalama gelirinize uygun şekilde direkt olarak sigorta yaptırabilir ve istediğiniz kamu kuruluşuna veya özel kuruluşa sağlık işlemleriyle ilgili yardım almak amacıyla gidebilirsiniz. Hem gelir bilgileriniz bulunmuyorsa hem de gelir belgesini doldurup devlete teslim etmediyseniz, aile yapınız ve gelir ortalamanız bilinmeyeceği için destek alamayacaksınız.

Gelir Testi Formu Nedir?

Gelir testi formu verilerek, vatandaşlar tarafından herhangi bir sosyal güvence olmadığı ve sabit gelirle ilgili bir kayıt bulunmadığı durumlarda, sağlığa dair faaliyetlerin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Gelir testinin kamu kurumları tarafınızdan her seferinde adresinize gönderilen bir inceleme ekibi olarak değil, sadece genel bir form olarak tanımlanması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle aslında test değil, sizin tarafınızdan bildirilecek ve SGK bünyesinde incelenecek bir yapıya sahiptir.

Ortalamanın yanlış çıkması veya çok yüksek – çok düşük tanımlanması gibi durumlarda testin sonuçlarına göre bazı durumlarda uzmanlar tarafınızdan adresinize gelinebiliyor. Anne ve babanın gelirleri de dahil olmak üzere haneye giren toplam aylık tutarın ne kadar olduğu, ipotekli veya hane bireylerine tanımlı ipoteksiz bir yapının bulunup bulunmadığı bildirilir.  Şu bilgiler de kamu kurumları tarafından verilen form bünyesinde özellikle doldurulurken dikkat edilmesi gereken bir yapıya sahiptir.

  • Dükkanınız, tarlanız, araziniz, konutunuz bulunuyorsa bunlar için rayiç bedelinin 240’ta 1’i oranında tutarı hesaplamalısınız.
  • Aile tarafından eve toplam getirilen paranın hesaplanması gereklidir. Anne, baba, çocuklar da dahil olacak şekilde hesaplama yapılmalıdır. Büyükbaş veya küçükbaş hayvanlar bulunuyorsa, bu hayvanların İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından tespit edilen ücretleri
  • Mevduat faizli hesabınız için aylık faiz getirisinin iki katını kayıt ettirmelisiniz.
  • Burs veya kredi gibi bir ödeme alınıyorsa, bunların aylık ortalaması belirtilmelidir.
  • Aracınız bulunuyorsa, aracınızın rayiç bedelinin 120’de 1’i belirtilmelidir.
  • Kira geliri bulunuyorsa, kira geliri açıklanmalıdır.

Gelir Testi Sonucu E- Devlet

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Gelir Testi Sonucu Sorgulama sayfası sayesinde her bir vatandaş tarafından, kendi adlarına kayıtlı olan gelir testi için bir sorgulama yapma olanağı bulunuyor. Yılın her döneminde tüm vatandaşların genel duruma dikkat etmesi ve testle ilgili mağduriyet oluşmaması amacıyla işlemlerini güncellenen kurum yapısıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kaymakamlık, Valilik gibi kurumların şehrinizdeki faaliyetlerine ve yönlendirmelerine bağlı olarak, hangi kişi tarafından gelir testi gerekiyorsa o kişinin Kaymakamlık binasına gitmesi gerekiyor. Gelir testinin yapılmasıyla birlikte ne gibi bir sağlık desteğinin oluşacağı ve nasıl bir sürecin ortaya çıkacağı ise testin incelenmesinin ardından belli olacaktır. Taşınmazların ve taşınırların özelliklerine, ücretlerine, aylık ortalama gelire bağlı olarak herkes tarafından, çalışmama veya malulen emekli olma durumlarına uygun şekilde gelir testinde olumlu sonuç alınabiliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz