Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ev konut ipotekli kredi veren bankalar hangileri ve hangi durumlarda ipotek gerekir sorularının cevabını araştırdık.

0
64

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


Bankalar tarafından batık borç olarak tanımlanan, geri ödenmesi mümkün olmayan kredilerin minimuma indirilmesi için günümüzde kredi verilirken çok daha dikkatli davranılıyor. Ev, arsa veya motorlu taşıtlara sahip olan kişiler tarafından özellikle bu yönde kredi talebinde bulunulması, teminat gösterdikleri değerler sayesinde krediyi çok daha kolay almalarını sağlıyor. Çekilecek olan kredinin 100.000 Türk Lirası olarak tanımlanacak örnek bir kredi türüne dikkat eden kurumlar tarafından bu kredinin geri ödenme riski de göz önünde bulunduruluyor.
Hangi kredi türüyle ilgili başvuruda bulunduğunuz fark etmeksizin, bu tutarın 50.000 Türk Lirası ve üzerinde olması halinde mutlaka teminatlarınızın geçerli olması gerekiyor. İlk teminat olan maaşın yanı sıra gerekli durumlarda ipotek ve kefil de talep edilebiliyor. Bu sayede krediyi alabilme ihtimaliniz artırılacağı gibi, borcun ödenemeyeceği bir durumda banka tarafından ipotek konulan taşınmazlar üzerinde teminat haklarının kullanılması mümkün oluyor.


Hangi Durumlarda İpotek Gerekir?


İpotek ile bir konutun alınabilmesi, konut kredisinin yanı sıra ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi çekilebilmesi mümkün oluyor. Ayrıca işyeri kredileri için de alınacak olan turta bağlı olarak aracınızın veya gayrimenkullerinizin değeri incelenecektir. Örnek olarak 200.000 Türk Lirası değerinde bir araç sahibi tarafından sadece bu taşınmazın ipotekli gösterilmesi halinde toplamda 100.000 Türk Lirası tutarına varan kredi rahatlıkla alınabilir. İpotek gereken durumlar sadece 0 ile 699 puan arasında kredi notu bulunan kişilerin yapacakları kredi başvuruları değildir.
Türkiye’de 1500’ün altındaki puanlarda riskin azaltılabilmesi ve teminatların olabildiğince artırılabilmesi için özel olarak taşınmazlara yönelik şartlar belirlenmiştir. Çok yüksek miktarlardaki kredilerin çekilebilmesi için, müşteri tarafından kendi ödeme risklerinin azaltılması gereklidir. Eğer müşteri borcunu ödemeyi çok fazla kez aksatırsa veya ödemeyi tamamen keserse, bu durumda banka tarafından ipotekli taşınmazlara el konulacaktır. Müşterinin borcu ödemeyi bıraktığı durumlardan ötürü ortaya çıkabilecek zararlar da bankalar tarafından temin edilecek olan taşınmazların satılması sonucu tazmin edilebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?


Hangi Bankalar Kredi Veriyor?


Ülkemizde bankalar arasında ipotekli kredi başvurusunda bulunulamayacak herhangi bir kuruluş bulunmuyor. Her bir banka tarafından taksitli krediler için özellikle 50 bin TL üzerindeki rakamlarda maaş bildirisinin yapılması ve teminat değerlerinin artırılması talep edilebiliyor. Teminat gösterilebilecek taşınmazlar ise sadece bir ev değil, aynı zamanda işyeri veya otomobiller ile motosikletler de olabilir. Türkiye’de Ziraat Bankası tarafından müşteriler için ipotekli kredilerde %80’e varan genel ihtiyaçlar için kredi verilebiliyor.
Taşınmazların markalarına ve modellerine yönelik yapılacak sorgulamayla birlikte, anlık piyasa satış değerleri belirlenecektir. Bu sayede müşteri tarafından çekilebilecek krediye ulaşılmasıyla ilgili riskler ortadan kaldırılarak, krediye ulaşma ihtimali artırılmış olacaktır. En popüler olan ipotekli kredi veren kuruluşlar ise Garanti Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, QNB Finansbank, HSBC, Denizbank, TEB, Halkbank gibi kurumlardır. Her biriyle iletişime geçilmesi ve taşınmazlar üzerinde ipotek oluşturulacağı belirtilerek, taşınmazın değerine göre değişecek tutarlarda kredi alınmak istendiği belirlenebilecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Konut Kredisi En Düşük Banka Faiz Oranları


İpotekli Kredi Veren Bankalar


Kredi çekmek isteyen banka müşterilerinin ipotekli krediler yerine genellikle ödemelerinin maaş bilgileri incelenerek belirlenmesi talep ediliyor. Bankaların genel şartlarına uyan, çekecekleri krediler için aylık ödeme tutarlarının maaşa oranla %50 seviyesine kadar çıkabildiği durumlarda dahi ipotek son derece önemli görülüyor.
Genellikle bankaların 10.000 Türk Lirası veya 5000 Türk Lirası gibi düşük kredilerde ipotek talep etmesi gibi durumlarla karşılaşılmıyor. 50.000 Türk Lirası ve üzerinde ise müşterinin kredi notuna da bağlı olarak, maaşa ek teminatlar getirmesi talep edilebiliyor.


Konut İpotekli Kredi Nasıl Alınır?


Konut kredisi alınabilmesi için müşteriler tarafından direkt olarak alınacak konutun ipotek gösterilmesi, otomobillerin veya motosikletlerin ipotekli hale getirilmesi için başvurularda bulunulabiliyor. Konutlar veya taşıtlar için özel kredi türleri bulunuyor olması nedeniyle, henüz alınmamış olan fakat alınabilmek için kredi çekilecek olan taşınmazlara yönelik ipotekler getirilebiliyor.
Bankanın getirdiği şartla birlikte, kredi çekilerek alınacak olan taşınmazın borçlarının ödenmesi zorunlu hale getiriliyor. Bir süre sonra kredi tutarının belirli bir kısmında borçlar ödenmemeye başlandığı taktirde, taşınmazın ipotekli olması nedeniyle banka tarafından el konulabilme durumuyla karşılaşılıyor.
1 Milyon Liralık İpotekli Kredi Veren Bankalar
Bankalar tarafından müşterilere an itibariyle 100.000 Türk Lirası tutarındaki kredilerin verilmesi dahi son derece detaylı inceleme gerektiren bir sürecin ortaya çıkmasına neden oluyor. Müşteriler tarafından aylık ödemelerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılmayacağı anlaşılması halinde, aylık taksitlerin 2 katından daha fazla gelirin bulunduğu durumlarda, kredi notuna da bakılarak 1 milyon TL’ye varan krediler çekilebiliyor.
48 aya varan vadelerle başvuruda bulunabileceğiniz bu tutarlar için kredi notunuzun düşük olarak tanımlanması için 1500 puanın altında bir notunuzun bulunması gerekiyor. Bu tarz durumlarda eğer sadece gelir teminatı yeterli görülmüyorsa, bankalar tarafından gayrimenkuller ve motorlu taşıtlar için ipotek konulması amacıyla girişimlerde bulunulabiliyor.
Türkiye’de kredi çekmek isteyen müşterilerine 1 milyon TL’ye kadar kredi verebilen ve en çok tercih edilen kurumların başında QNB Finansbank geliyor. 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl veya 4 yıllık ödeme planları belirleyerek, aylık taksitleri gelirinizin en fazla yarısı kadar bir seviyede tutarak krediyi temin edebilirsiniz. Gerekli durumlarda taşınmazların ipotek gösterilmesi, alınacak olan krediye ulaşılması için son derece avantajlı bir durumun oluşmasını sağlayacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  SMS ile Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz