Anasayfa Bilgi Bankası Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Tamamlanmamış ev alırken paranın tamamını evi teslim almadan önce ödeyip bitirmeyin. Bir miktar borcunuz mutlaka iskan alınması sonrasına kalsın. Devamı için okuyun.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev inşaatının güvenilir, tanınmış bir inşaat şirketi tarafından yapıldığından, inşaat sahiplerinin dürüstlüğünden emin olun. Yakın zamanda çevremizdeki büyük bilboardlarda reklam veren ve çok ucuz fiyat ve uzun vade ile konut taahhüt eden bir firmanın konutları teslim etmeden ortadan kaybolduğuna şahit olduk.  İnşallah başımıza gelmez.

Tamamlanmamış ev alırken paranın tamamını evi teslim almadan önce ödeyip bitirmeyin. Bir miktar borcunuz mutlaka iskan alınması sonrasına kalsın. Bazı müteahhitler apartman yapımı sırasında vergi ve SSK borçlarının tamamını ödemezse iskan alımında sorunlar ortaya çıkabiliyor. En azından böyle bir borç ortaya çıkma ihtimaline karşı borcun bir kısmını (benim tavsiyem 20000 TL civarı) apartman iskanı alındıktan verecek şekilde anlaşmanız. 

             Evin Geçmiş Vergi Borçları

İkinci el gayrimenkul alacaksanız, gayrimenkulün önceki yıllara ait emlak vergisinin ödenip ödenmediğini kontrol ediniz. Eski ödemeleri belediyelerin bürolarından veya vergi dairesinden kontrol edebilirsiniz. Hatta bazı belediyeler bu konuda online bilgi de verebilmektedir. Eğer vergi borçları olan bir evi satın alırsanız müteselsil sorumlu olursunuz, yani eğer borç varsa yeni alıcıdan da istenebilir. Gerçi tapu daireleri gayrimenkul alırken belediyeden borcu olmadığına dair belge getirilmesini istiyorlar, dolayısıyla büyük ihtimalle böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ama siz yine de dikkatli olun.

Gayrimenkulu satın aldığınız zaman satışın yapıldığı yılın sonuna kadar ilgili belediyeye emlak vergisi beyannamesi vermeniz gerekir. Satan kişi satıldığı yılın vergisini ödeyerek size teslim eder ancak sizin yine de belediyeye giderek sizin aldığınıza dair kayıtları yaptırmanız gerekir.       

             Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Çıkartılması

Kat irtifakı, bir arsa üzerinde yapılmış ya da yapılacak olan bir yapının, yapı tamamlandıktan sonra geçilecek kat mülkiyetine esas olmak üzere, o arsanın sahipleri tarafından, arsa payına bağlı olarak kurulmaktadır.

Kat irtifakından, kat mülkiyetine geçişte tapuda bazı işlemler yapılmaktadır. Yapılan işlem tür değişikliği işlemidir. Tür değişikliği gayrimenkulün türünün, yapısız iken yapılı ya da yapılı iken yapısız hale dönüştürülmesi işleminin tapu siciline kaydedilmesidir. Tamamlanmamış ev alacaksanız en azından kat irtifakınızın yapılmış olması şartını arayın.

               Gayrimenkul Alım Satım Değerinin Önemi

Gayrimenkulun alım satım işlemleriniz sırasında belirtilen satış değeri, hem tapu harcını hem de değer artış kazancını etkilemektedir.

Gayrimenkul alım satımlarında tapu harcı, alıcı ve satıcının beyan ettiği değer üzerinden binde 15 (% 1.5) oranında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Beyan edilen değer örneğin 100000 TL ise alıcı ve satıcı 1500’er TL öder. Kayıt dışılığı ve sahte beyanı önlemek için tapu harcı oranlarında acilen indirime gidilmesi gerekmektedir. Beyan edilen değer ayrıca gayrimenkul satışından elde edilen değer artış kazancını etkilemektedir. Aldığınız gayrimenkulü 5 yıl içinde satarsanız alış değeriniz ile satış değeriniz arasındaki farktan yola çıkılarak değer artış kazancı hesaplanmakta ve bu değer gelir vergisine tabi tutulmaktadır.

              Tapu Kaydındaki Kayıt ve Şerhler

Gayrimenkulün tapu kütük sayfasında şerhler ve beyanlar sütunundaki kayıtlara dikkat edin. Burada yer alan kayıtlar işlem yapılmasını engelleyebilir. Gayrimenkulu satın almadan önce rehin ve ipotek gibi kayıtlar olup olmadığını kontrol edin.

               Binaya Ait Zemin Etüdü

Deprem tehlikesinin korkutucu yüzü zeminin sağlamlığının önemini artırmaktadır.  İncelemeniz gereken birinci nokta zemin etüdüdür. İkinci nokta ise, zemin ne kadar sağlam olursa olsun, inşaat kalitesi ve inşaat projesini doğru uygulanması binanın dayanıklılığında önemli rol oynamaktadır.

Depreme dayanıklılığını anlamak için binanın projesinin doğruluğunu ve proje doğru ise binanın yapımının proje kurallarına uygunluğunu incelemeli veya inceletmelisiniz.

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz