Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnafların Kefalet Kredisi çekebilmek için gereken şartlar neler? Esnaf Kefalet kredisi nasıl hesaplanır ? Esnaf kefalet kredisini nasıl çekebilirim? Cevapları

0
64

Esnaf Kefalet Kredisi

Krediler son yıllarda birçok kişinin başvurmuş oldukları yöntemlerden bir tanesidir. Kredi türlerinde, esnaf kefalet kredisi de girmektedir. Bu durumu açıklayacak olursak daha önceki yıllarda 200.000 TL ye kadar esnafa kredi desteği sağlamaklaydı. Şu an her yıl limiti artırmakta olan bu kredi, 2019 yılında ise 200.000 TL ye kadar yükselmiştir. Yeni güncelleme ile esnaflar daha rahat koşullarda kredi desteğinden faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra kefalet kredileri devlet tarafından esnaf ve sanatkarlar özel olarak sunulan düşük faizler ile piyasaya can suyu olabilecek kredi türü olarak ifade edilebilir. Bu kredi türlerini kullanabilmek isteyen esnaflar ikamet sağladığı bölgede bulunan esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olması gerekmektedir. Daha sonra ise bazı prosedür ve şartları tamamlaması halinde kredi başvurusunu kullanabilir. Bu krediyi kullanabilmek için öncesinde kredinin onaylanması gerekmektedir. Esnaflar Türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet Kooperatifleri birlikleri tarafından sağlanan kredileri kullanmak için gerekli şartları sağlamaları gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredileri, esnafların nakit de sıkıştıkları zaman esnaflara sağlanan destek krediler olarak ifade edilebilir esnaf kredisi, daha önceleri 200.000 TL olarak desteklenmekteydi. 2019 yılında 200.000 TL ye çıkarılan yeni güncelleme ile esnaflar rahat koşullarda kredilerini kullanabilmektedir. Esnafların kredilerini kullanabilmesi açısından bazı şartlara uymaları gerekmektedir. Bu şartlardan bir tanesi de esnafların ikamet ettiği yerde bulunan esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıt olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra esnaf ve Sanatkarlar odası esnaflara belli şart ve prosedürleri sunacaktır. Başvuru sonrasında krediyi onaylarlar sağ kredinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Esnafların daha rahat nefes alabilmesi adına ve işlerini yürütebilmesi adına kampanyalar sürdürmeye devam etmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar kefalet Kooperatif’i üyesi olan esnafların kullanabileceği bu kredi, esnaf ve Sanatkarlar Kefalet kredisi onay verilmesi halinde kullanabilmektedirler. Bu işleme süresiz olarak katılım sağlayabilirler ve iyi olabilirler. Tek yapmaları gereken iş yapmış oldukları yerdeki esnaf kefalet Kooperatifi’ne giderek başvurularını yapmak olacaktır. Kooperatifin asıl amacı ise iyi olan esnaflara özel olarak beş yıl vadeli kredi imkanı sağlamaktı

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi kartı alış-veriş sigortası

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi çoğu esnaf tarafından bilinmemektedir. Hesaplamalar belli prosedürlere göre sağlanmaktadır. Alınan krediye göre hesaplama tutarı da değişecektir. Örneğin 60 ay vade ile beş yıl olarak kefalet kredisi hesaplama konusunda sizlere birkaç örnek vermek isteriz. Örneğin sizler 5000 TL 60 ay vadeli olarak bir kredi kullandınız diyelim. Faiz oranınız %0,41 ve aylık olarak ödemeleriniz 95 TL olacaktır. 60 ayın sonunda ise toplam ödeme tutarınız faiziyle birlikte 5685 TL olacaktır. Örneğin sizler 20.000 TL kredi kullandınız diyelim. Bu kredi 60 ay vade de %0,41 faiz oranı ile aylık ödemeleriniz 378 TL olacaktır. 60 ay sonra ise 22.740 TL ödemeniz olacaktır. Yani kullanım sağladınız kredi tutarına göre esnaf kefalet kredisi hesaplama tutarlarınız da değişecektir. Tabii ki krediyi aldığınız o senin faiz oranına göre kredileriniz hesaplanacaktır. Esnaf kefalet kredisi, genellikle çok düşük faizle kullandırılan kredilerdir. Esnafın bütçesini sarsmamak adına kullanım sağlandı lan bu krediler seneden seneye güncellenen faiz oranlarıyla kullanılmaya devam etmektedir. Esnaf kredisi kullanırken ipotek veya kefil gösterme şartı da bulunmaktadır. Kredi göstereceğiniz bir ipoteğiniz yok ise en az iki kişi kefil göstermeniz gerekmektedir. Kefil gösterilecek kişi ise kredi kullanmaya müsait olan bir kişi olması gerekmektedir. Yani gösterilen ki fillerin esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı esnaf olması gerekmektedir. 2019 yılına ait olan tüm detaylar Bu şekilde açıklanabilir.

İLGİLİ İÇERİK:  Kart borcu ödemenin yolları nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu

Esnaf kefalet kredisi başvurusu birçok esnafın ilgi gösterdiği konulardan bir tanesidir. Bu kredilere başvuru sağlamak için öncelikle esnaf ve sanatkarlar odasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Esnaf kefalet kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar gereken şartları göstermek zorundadır. Bu şartlar esnaf ve sanatkarlar olmak, esnaf ve Sanatkarlar odasında kayıtlı olmak, kefalet veren Kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste oturmak veya İş yeri bulundurmak ya da eşzamanlı olarak birden fazla esnafı Sanatkarlar kredi ve Kooperatifleri ile birlikte ortak olmamak. Bunun yanı sıra vergi borcunuzun olmaması ve banka kredi notunuzu yüksek olması gerekmektedir. En az bir yıl esnaflık yapıyor olmamız da şartları arasında yer almaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Esnaf kefalet kredileri kullandırılırken bazı belgeler istenmektedir. Kefalet kredileri için bazı şartlarda yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları üst yazımızda belirttik. Son yıllarda ihtiyaçların artması ile birlikte kredileri olan ihtiyaçlar da artmaya başlamıştır. Bankalardan kredi çekmek yerine esnaf kişiler esnaf ve Sanatkarlar odasından bu işlemini kolaylıkla yapmayı tercih etmektedirler. Esnaf kefalet kredisi için gerekli belgeler Sen şu şekilde sıralanabilir. Nüfus cüzdan fotokopisi iki adet, vergi levhası fotokopisi iki adet, oda kayıt belgesi iki adet, esnaf sicil günlük tastik nağmesi iki adet, yeni üye olacak esnaf için dört adet resim, ikametgah belgesi bu belge kayıt örneği ile birlikte iki adet olmalı, vergi dairesi mükellefiyet belgesi iki adet, yıllık ciroyu gösteren belge iki adet, Bağ-kur Sosyal Sigorta kurumu İsteye bağlı olarak çekebileceğiniz fotokopi, şoför esnafı için ticari araç ruhsat aslı ve fotokopisi olarak istenen belgeleri sıralayabiliriz.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz