Ertelemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ertelemeli kredi nasıl ve hangi bankalardan alınıyor? Ertelemeli kredide vade sayısı nedir? Sorularının cevabını araştırdık..

Kredi alırken hemen ilk aydan borç ödemesine başlamak istemeyen müşteriler için özel bir yöntem bulunuyor. Borcun alındığı ay Haziran ise, en erken ödeme Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilebilecek şekilde 3 ay sonraya ertelenebiliyor. Ayrıca ödemelerin yapılabilmesi için belirlenen en fazla ötelenebilecek dönem ise 6 aylık dönemdir. 3 ay veya 6 ay arasındaki seçimi müşteri değil, banka tarafından kredi tipine göre incelemeler yapıldıktan sonra karar verilmiş olacaktır.

Türkiye’de bankalar arasında Yapı Kredi, İş Bankası, Deniz Bank da dahil olmak üzere pek çok kurumun bu yönde çalışmalarının bulunduğu, ertelemeli kredi verme olanağına sahip olduğu biliniyor. Güvenlik veya ödemelerle ilgili genel bir soruna neden olmadığı gibi, müşteriler tarafından da özellikle direkt olarak bir sonraki aydan kredi ödemeye başlamamak istendiği biliniyor.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi, ödeme planının rastgele banka tarafından belirlendiği ve müşterinin 3 ay ile 6 ay gibi kendisine özel aralıklarla taksitleri ödediği bir plan değildir. Ertelemeli kredi olarak tanımlanabilmesi için mutlaka toplam maliyetler göz önünde bulundurularak, kredi tutarının en az 3 ay sonraki tarihten itibaren ödemeler için yönetilebilir olmasını sağlamalıdır. Taşıt kredisi gibi bazı kredi türlerinde ise müşteriye 6 ay sonraki tarihten başlayacak şekilde bir ödeme planı belirlenme olanağı da bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Kredi Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Krediyi aldıktan sonra bankayla, bankanın belirlediği 3 ay veya 6 ay boyunca herhangi bir irtibat kurmanız dahi gerekmiyor. Bu süreçte hiçbir şekilde kara listeye düşme veya icra takibiyle karşı karşıya kalma riski de taşımayacağınız belirtiliyor. Ertelemeli kredinin ertelendiği tarihten itibaren belirlenen ilk ödeme günüyle birlikte aylık ödeme planlarına uygun şekilde ödemelerinizi yapabiliyorsunuz.

Hangi Bankalar Ertelemeli Kredi Veriyor?

Ertelemeli kredi alan müşterilerin aynı zamanda kendilerine özel ödeme planlarının yapılmasını talep edemeyeceğiyle ilgili bir görüş bulunuyor. Bu görüş doğru olmadığı gibi, kişiye özel planlamaların yapıldığı bankalarda vade planları belirlenirken erteleme durumu da göz önünde bulundurularak kredi verilebiliyor. Müşteri tarafından ilk ödemenin 3 ay sonrasından itibaren yapılmak istenmesi halinde, ertelemeli kredi alınabilir.

Türkiye’de Yapı Kredi, Ziraat Bankası, ING Bank, İş Bankası, Deniz Bank, QNB Finansbank gibi çeşitli kuruluşlar tarafından ertelemeli kredinin alınabilir olması sağlanıyor. Eğer müşterinin gelirleri özellikle 2 ila 3 aylık dönemlerde artış gösteren bir yapıya sahipse, örnek olarak aylık 1000 TL kredi ödemek yerine 2 ila 3 aylık dönemler belirlenen ödeme planlamasında 2000 ila 3000 TL ortalamasıyla taksit ödemesi yapılabilecektir.

Ertelemeli Kredi Veren Bankaların Faiz Oranları

Bankaların normal faiz oranlarına ve vade sayılarına ek olarak, bu yöntemle yapılacak olan başvurularla birlikte ufak bir düzenleme getirilme durumu söz konusu oluyor. Örnek olarak normalde 24 ay vadeyle kredi çekilmesi için talep oluşturulduğunda, kredi faiz oranları ve taksit tutarları da 24 aya göre düzenlenecektir. Ödemelerin 3 ay sonradan başlayarak yapılmak istenmesi durumunda ise vadelerin hesaplaması kağıt üzerinde 27 ay ve buna göre belirlenen taksit tutarlarıyla gerçekleştirilir. Banka da sizden 3 ay hiçbir ücret talep etmemesinin zararını bu şekilde az da olsa tazmin etmiş olur.

İLGİLİ İÇERİK:  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli kredi alabilmek için bankanın SMS, müşteri hizmetleri, şubelerindeki görevlileri veya online işlemler gibi pek çok farklı yönteminden yararlanabilirsiniz. Ana sayfalarda da detaylı olarak açıklama yapılan QNB Finansbank, Yapı Kredi, ING Bank, HSBC gibi büyük kuruluşlarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Banka görevlisi tarafından verilecek olan bilgilerin başında, kredinizi hangi vadelerde çekebileceğiniz ve vadelere göre aylık taksitlerin ne kadar olacağı geliyor.

Eğer ilk üç ayda ödeme yapamayacağınızı, bu nedenle borcun ödeme planının ertelenmesini istiyorsanız, banka tarafından kredi toplam maliyetinde güncelleme yapılacaktır. Çok yüksek bir artış olmamasına karşın, müşterilere bu artışın sebebi ise vadede yapılan artış ve faiz oranındaki düzenleme şeklinde yanıt veriliyor. Güncel şartların kabul edilmesi, ödeme planlarına riayet edileceğinin onaylanması halinde gerekli evraklar hazırlanmaya başlanır. Sadece ihtiyaç kredisi için değil, taşıt kredisi veya işyeri/ esnaf kredisi kullanımında da ertelemeli kredilerden faydalanılması mümkün oluyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ertelemeli Kredide Vade Sayısı Artar Mı?

Ertelemeli kredilerle ilgili en çok sorulan soru, bu tarz bir kredi çekmek için girişimde bulunulduğu taktirde, ertelemeli kredide vade sayısı artar mı? Sorusu oluyor. Ertelemeli Kredinin çekilmesi için anlaşma yapıldığı andan itibaren 3 veya 6 aylık bir erteleme söz konusu olduğu taktirde, bankanın bu süreci de tazmin edebilmesi gerekiyor. 30 aylık bir vade planıyla anlaşma yapılan ve borcun ilk seferde ertelenmesiyle ilgili talebini ileten müşteriler tarafından bu ödeme planlamasının 33 aylık vadeye göre hesaplanacağı da kabul edilmiş sayılır. 6 aylık bir erteleme planı belirlenmesi halinde ise ertelemeli krediler 36 aylık vade göz önünde bulundurularak güncel ertelemeli kredi faiz oranlarına sahip hale getiriliyor.

Bankadan almış olduğunuz borç tutarı fark etmeksizin, kurumlar tarafından sabit vadeler üzerinden vadeye eklenme söz konusu da olmaksızın hizmet verilmesi mümkün değildir. Bu süreçte sizden 1 Türk Lirası bile ödeme talep etmiyor olmasının karşılığı olarak ise normalde 48 aylık bir vade belirlediyseniz, ödemeleriniz de 51 aylık faiz oranları hesaplanarak işleniyor. Çok büyük bir fark olmamasına karşın, banka da bu sayede sizden 3 ay veya 6 aylık sürede ödeme almamasının boşluğunu bir şekilde kapatmaya çalışıyor. Yani bir şekilde sizden bu hizmetin parasını geç de olsa çıkartıyor diyebiliriz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz