Engelli Raporu Nasıl Alınır, Sorgulama ve Hesaplama 2020

Engelli raporlarının nasıl alınabildiği veya var olan engelli raporunu sorgulama ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Engellilik hesaplama yöntemlerini içerir.

Engelli olan bireylerin sağlık raporlarını alabilmeleri için en yakında bulunan tam teşekküllü bir hastaneye müracaat etmeleri gerekmektedir. Kamu hastanelerinde engelli raporu verilmesi için belli aralıkları güncelli bir şekilde rapor verebilme hakkına sahip olmaktadırlar. Engelli raporu sadece bazı kamu hastanelerinde verilmektedir. Kanunlara göre engelli raporu belli başlı hastanelerde alım yapılan bir rapor türüdür. Bunun alabilmesi için hastanede sağlık kurulu bölümü bulunması gerekmektedir. Engelli sağlık raporu başvurusunda bulunabilmek için engelli olan bireyin kendisi ya da velisi yani vasisi başvuru yapmalıdır. Bazı kurum ve kuruluşlarda gerekli gördükleri hastalar için sevk yolu ile başvuruda bulunabilirler. Engelli sağlık raporumu bu raporun verilmesi için belirlenen hastaneler ücretsiz bir şekilde vermektedirler. Engelli raporu nasıl alınır, sorgulama ve hesaplama 2020 un ilk aşamada cevabı bu şekildedir. Engelli raporunun alınabilmesi için gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara baktığım zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve engel durumu bulunan her vatandaşın başvuru bilmesi için gerekli olan durumdur.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? 

Genel bir şekilde engelli raporu nasıl alınır sorusunun cevabı olaraktan bu raporun alınabilmesi için bazı gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Bu belgelere  baktığın zaman hastane tarafından verilen dilekçe, başvuruda bulunan bireyin nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğrafı başvuru sürecinde gerekli olan belge niteliğinde olmaktadır. Başvuruda bulunulan hastane için direkt olarak şu kadar sürede rapor alınır gibi bir bilgi de bulunmak yanlış olabilir. Bu süre zarfı için işlemin yapıldığı hastane zaten kendisi rapor başvurusunda bulunan bireyleri bilgilendirecektir. Hastaneden rapor alma günleri hastanenin mevcut plan ve rapor günlerine göre değişim gösterebilmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  PTT İpç Şifresi Nedir, Nasıl Alınır?

Engelli sağlık raporunun sonucunu hastane tarafından belirlenmesi halinde rapor kurum tarafından 3 nüsha şeklinde düzenlenir. Hazırlanan rapor en son hastane başhekimi tarafından onaylandıktan sonra hazırlanıp tamamlanacaktır. Hazırlanan 3 nüshadan birisi başvuran bireye verilir. Geriye kalanlar ise hastanede kalmak zorundadır. Engelli raporu alam durumu kişilerin yaşamsal gerekliliklerine göre belirlenir. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlara göre kişinin engelmiş durumunun şartlara ne kadar sağladığına göre rapor talep edilecektir.

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli raporu alabilmesi için kanunun 11. maddesine göre hesaplama şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ile engel raporu hesaplama şu şekilde sıralanabilir..

  • Başvuruda bulunan kişinin birden fazla engel durumu var ise bu engelliler ayrı ayrı tespit edilir oranlar belirlenmelidir. Kişinin birden fazla engel durumu bulunması durumunda Balthazard  hesaplama cetveli kullanılır.
  • Testler sonucunda tespit edilen oranlar en yüksek orandan başlayarak tek tek sıralanır.
  • Engel oranları belirlenip listelenme başladığında ilk sıraya en yüksek orana sahip olan engel oranı, %100 den çıkartılarak yazılmalıdır.
  • %100 den olan elde edilen sonuç,  2 sırada yer alan engel oranı ile çarpılmalıdır. Çarpım sonucunda var olan sonuç 100 e bölünür. Bu bölme sonunda elde edilen sonuç en yüksek engel oranına elde edilerek engelin ortalama oranı belirle
  • nmiş olur.
  • Engel durum ve Şair Bireyde ikiden fazla ise daha farklı şekilde hesaplama durumları yapılmaktadır
  • Hesaplama yapılan kişinin yaşı 60 üzerindeyse o zaman engel oranı üzerine %10 eklenir.

Engelli raporu yüzdeleri 2020

Engelli raporu için başvuran bireylerin raporu alabilmek için gerekli olan durumların olması gerekmektedir. Engelli raporu yüzdeleri 2020 durumuna bakarsak güncellenen rapor yüzdeleri açıklanmıştır. Açıklanan engelli rapor yüzdeleri ne göre kardiyoloji, nefroloji, onkoloji, gibi bölümlerin engel oranının %40 olarak belirlendiği açıklanmıştır.

İLGİLİ İÇERİK:  2020 Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Aynı zamanda onkoloji ve böbrek yetmezliği olan hastalar için bakıma muhtaç raporu alınırken puanlama sistemine dahil edilmesi de kararlaştırılmıştır.

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli raporunun alınabilmesi için başvuruda bulunmak isteyenler engelli raporu hangi hastalıklara verilir sorusunun cevabını aramaktadırlar. Engelli raporunun verildiği hastalıklara baktığımız zaman bunlar  onkoloji, işitme, sindirim, Yanıklar, solunum, kulak burun boğaz, zihinsel ve davranışsal olan hastalıklar, deri sinir, görme, işitme, hormon, kas ve iskelet hastalıkları için verilmektedir.

Bu hastalıklardan engel raporunu olabilmesi için göz %40 ve üzerinde olan durumun bulunması gerekmektedir.

Engelli Raporu Veren Hastaneler

Engelli raporu almak isteyen bireylerin  araştırdıkları bir diğer noktada engelli raporu veren  hastaneler olmaktadır. Engelli raporu verebilmek için gerekli olan yetki tüm hastanelere verilmez. Engelli koşullara sahip bireylerin aynı şartlar altında rapor alabilmeleri için devlet tarafından her şehirde belli başlı hastanelere sadece bu rapor verebilme yetkisi verilmiştir. 2020 engelli raporu verebilme yetkisi olan hastaneler sadece üniversite hastaneleri ve devlet hastaneleri olarak belirlenmiştir. Engelli raporu almak isteyen vatandaşlar bu hastanelerin danışma bölümünden gerekli olan bilgileri alabilirler.

Engelli raporu  sırasında almak isteyenlerin yapması gerekenler bulunmaktadır. Yapılması gerekenler hastaneyi arayarak ya da bizzat giderek engelli raporu verilen kurul günleri hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmalıdır. Kurul gününde hastaneye gidip erkenden işlemleri için sıra alması işini daha hızlı halletmesine neden olacaktır. Sıra için vezneye girildiği zaman ilk başta dilekçe teslim edilmesi gerekecektir. Dilekçelerin hepsi toplu bir şekilde vezneye teslim edilir ve kayıt için gerekli olan diğer sorular yöneltilir. Dilekçelerin raporu alan kişi tarafından bizzat doldurularak teslim edilmesi gerekir. Dilekçelerin doldurulması sırasında veznede olan kamera sayesinde raporu almak isteyen kişinin fotoğrafı çekilmelidir. Tüm kayıt işlemleri bittikten sonra vezne tarafından verilen engelli raporu almak için gerekli olan evraklar teslim alınıp engelli kişilerin muayene için getirmesi gereken yerlerin isimleri öğrenilir. Başvuru yapan kişilerin hepsinde muayene olmak zorundadır. Muayene işleminin bitmesinden sonra evraklar rapor görevlilerine teslim edilir sonucu ne zaman alınacağına dair bilgi sahibi olabilirler.

İLGİLİ İÇERİK:  Devlet bursları nasıl alınır ve nereye baş vurulur?

%90 Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir 

Engelli raporu alabilmek için belli başlı oranlar gerekmektedir. Ancak bu oranlar başvuru yapan bireylerde alındığı zaman engelli raporu verilebilmektedir. %90 engelli raporu hangi hastalıklara verilir araştırılan ve başvuruda bulunanların merak ettiği bir konudur. %90 engelli raporu verebilmek için kendi başına işlevsel özelliklerine yapamadığı zaman ve bu testlerde gözüktüğü zaman verilebilmektedir. Engelli raporu almak için başvuruda bulunduğunuz zaman hastane siz gerekli işlemleri yaptıracaktır.

% 40 Engelli Raporu Ne İşe Yarar 

Engelli raporu bulunan vatandaşların daha rahat bir kullanım yaşamaları için onlar adına bazı özellikler toplum içerisinde verilip kullanılmaktadır. Engel %40 engelli raporu ne işe yarar sorusunun cevabı olaraktan bu rapora sahip bireyler bütün toplu taşıma araçlarında indirim hakkı elde ederler. Emlak vergisi ve enerji tüketiminde indirim hakları bulunur. Rapor sahibi ile ayrıcalıklı sınav haklarından  yararlanabilir. Uçak bileti alırken ve kurumlarda sırada olurken indirim hakkından yararlanıp öncülük haklarını elde ederler. Burada sayılan hakların hepsi %40 ve üzerinde engel raporuna vatandaşlara verilmektedir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz