Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engelli maaşıyla ne kadar kredi çekebilirsiniz. Hangi bankalar kredi veriyor. Faiz oranı, vade sayısı ne kadar. kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler..

Engelli maaşlarında devlet tarafından ödenene tutar, asgari ücretin ortalama üçte biri oranındadır. Engelli maaşı alınabilmesi için kişinin engel oranının %40 ve üzerinde olmasıyla ilgili bir şart bulunuyor.

%40 oranından daha fazla engeli bulunan kişiler ile %69’a çıkan oran aralığındakilerin 480 Türk Lirası, 70 ve üzeri için 720 Türk Lirası maaş almasına karar verilmiştir. 2019 yılında verilen kararlarla birlikte artırılan engelli maaşları, vatandaşlar tarafından bu tutarla ne kadar kredi çekilebileceğinin sorgulanmasını sağlıyor. İhtiyaç kredisi gibi krediler için başvuruda bulunulabilmesi için, genel kredi talepleriyle ilgili şartlara uyulması gereklidir.

Engelli Maaşına Kredi Nedir?

Kredi çekebilmek için engelli maaşını kullanmak isteyen vatandaşlar tarafından, aylık gelirlerinin yer aldığı evraklarla, T.C. kimlik cüzdanı ve ikametgah belgesi bilgileriyle bankaya başvurması gerekiyor. şubelerde detaylı olarak yapılacak incelemeyle birlikte, en fazla ne kadar kredi alabileceğiniz, çekmek istediğiniz krediyi en avantajlı şekilde kaç ay vadeyle ödeyebileceğiniz incelenecektir. Türkiye’de pek çok banka tarafından müşterilerine kredi verilirken, sigortalı bir şekilde düzenli olarak maaşlarının kayıt altında olup olmadığına dikkat ediliyor.

Maaşların alınmasıyla birlikte, ödemelerin yapılabileceği en yüksek sınır ise maaş değerinin %50’si olarak belirlenmiştir. Bu nedenle en yüksek tutar olarak belirlenen 720 TL tutarındaki bir engelli maaşı alan kişinin aylık ödeyebileceği kredi taksitleri maksimum 360 Türk Lirası olabiliyor. Daha fazlası belirlenemeyeceği gibi, kişinin kredi notuna da çok dikkat edilmesi nedeniyle, eğer kredi notu düşükse mutlaka teminat gösterilmesi gerekiyor. Bu teminatlar arasında kefiller, taşınmazlar gibi farklı kalemler de yer alabiliyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Acil Kredi Nasıl Çekebilirim?

Hangi Bankalar Engelli Maaşına Kredi Veriyor?

Özürlü maaşına kredi veren bankalar? Türkiye’de Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, HSBC, ING Bank gibi çeşitli kurumların belirlediği ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri gibi kredi türlerinde başvuruda bulunulabiliyor. Kişinin aylık geliri baz alınarak, kredi notuyla ilgili herhangi bir problem bulunmuyorsa alınabilecek en yüksek kredi tutarı anında hesaplanabiliyor.

Müşterinin gelirini 400 ila 800 Türk Lirası arasındaki bir tutarda olduğunu tespit eden şube görevlisi, aldığınız maaşın tutarına bağlı olarak %50 oranında aylık taksitler belirleyebiliyor. Çekmek istediğiniz kredi tutarını tam olarak karşılayabilmek ve çekim şartlarına uygun olmak istiyorsanız, vade sayısının artırılması gibi bir yola gidiliyor.

Engelli Maaşıyla İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Özürlü maaşıyla ihtiyaç kredisi nasıl alınır? Engelli maaşı üzerinden yapılacak hesaplamayla birlikte Türkiye’de an itibariyle 10.000 Türk Lirası tutarındaki bir kredinin çekilebilmesi için en düşük aylık taksit tutarını QNB Finansbank belirliyor. Bankanın toplam maliyet olarak 15 bin 982 Türk Lirası hesap çıkarttığı kredi çekimindeki faiz oranı %1,74’dür. Ayık taksit ise, maksimum engelli maaş oranına sahip olan ve 720 TL alan bir kişi için, 332 Türk Lirası seviyesindedir. Bu tutar da 720’nin %50’sinden daha düşük olması nedeniyle kredi çekimine uygun bir yapıya sahip olacak, 48 ay vadeyle kredi çekilebilecektir. Ardından ING Bank ve Fibabanka gibi kuruluşlar da kredi çekmeye uygun taksitleri belirleyen bankalar olarak tanımlanıyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engelli maaşı üzerinden yapılacak hesaplamayla birlikte Türkiye’de an itibariyle 10.000 Türk Lirası tutarındaki bir kredinin çekilebilmesi için en düşük aylık taksit tutarını QNB Finansbank belirliyor. Bankanın toplam maliyet olarak 15 bin 982 Türk Lirası hesap çıkarttığı kredi çekimindeki faiz oranı %1,74’dür. Ayık taksit ise, maksimum engelli maaş oranına sahip olan ve 720 TL alan bir kişi için, 332 Türk Lirası seviyesindedir. Bu tutar da 720’nin %50’sinden daha düşük olması nedeniyle kredi çekimine uygun bir yapıya sahip olacak, 48 ay vadeyle kredi çekilebilecektir. Ardından ING Bank ve Fibabanka gibi kuruluşlar da kredi çekmeye uygun taksitleri belirleyen bankalar olarak tanımlanıyor.

Engelli Maaşıyla Kredi Alma Şartları

Engelli maaşı alan kişilerin kredi alabilmesi için çok farklı şartlar bulunmadığı için, sadece çekilecek kredinin tutarında daha düşük bir tutara imkan tanınabildiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Ödemelerin yapılabilmesi için 10 bin ila 20 bin Türk Lirası gibi krediler son derece uygun olurken, 48 ay vade yapılacak olmasına rağmen aylık taksitleri çok fazla olan 50 bin – 100 bin TL kredi çekilemeyecektir. QNB Finansbank, Yapı Kredi, İŞ Bankası, Vakıfbank gibi tüm kurumlar tarafından kredi verilecek olan müşterilerin en çok dikkat edilen özelliği, geçmişteki kredilerini sorunsuz bir şekilde ödeyip ödemediğidir. Kredi notunun 1500 seviyesinin altında olarak tanımlandığı bilinen her müşteri direkt olarak normalden çok daha zor kredi alabilecekleri bir süreçle karşılaşıyor.

İLGİLİ İÇERİK:  Banka Kara Liste Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Genel olarak ek bir geliri bulunmayan müşteriler tarafından sadece engelli maaşlarıyla konut kredisi veya 50 bin TL üzerinde taşıt kredisi için başvuruda bulunulduğunda olumlu geri dönüş alınması mümkün olmuyor. Aylık ödenebilecek taksit tutarı, gelirin %50 oranıyla sınırlandırıldığı için, gösterilecek olan teminatların da ilk şart karşılanmadığı sürece herhangi bir önemi kalmıyor.

Engelli Maaşıyla Kredi Çekerken Dikkat Edilecekler

Engelli maaşlarının çok yüksek bir tutara sahip olmaması nedeniyle, özellikle yüz binlerce Türk Lirası tutarında konut kredisi için başvuruda bulunulması halinde genellikle bu başvurulara olumlu geri dönüş yapılmıyor. Müşterinin tek gelirinin, o yıl için belirlenmiş olan engelli maaşı olması halinde, kendi üzerine kredi çekerken direkt olarak aylık geliri göz önünde bulundurulacaktır. Müşterinin aylık gelirinin bu kalem dışında kira gelirleri, işyeri sahibi olma durumu gibi ekstra verileri bulunuyorsa mutlaka bankayla paylaşılması gerekiyor.

Aylık sabit gelirin sadece engelli maaşı olması durumunda farklı, ekstra gelirlerin olması durumunda farklı kredi tutarlarıyla ilgili başvuruda bulunulabiliyor. Aylık gelir ortalaması 1000 Türk Lirası olan bir müşterinin çekebileceği kredi tutarı, ekstra geliri olmadığı durumlarda aylık sadece 500 Türk Lirası ödeyebileceği şekilde yapılan planlamaya dayandırılır. Bunun için vadeler 48 aya kadar uzatılabileceği gibi, vadeler ve kredi tutarında ayarlamalar yapılarak en uygun değerin elde edilmesi sağlanacaktır. Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir taşınmaz ile gayrimenkul bulunuyorsa, kredi çekebilme ihtimalinizi artırmak için bankalara bu taşınmazları ipotek ettirebilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz