EFT Nedir, Hangi Saatler Arasında Yapılır?

Yazımızda, Bankalardaki EFT işleminin ne olduğu ve hangi zaman diliminde yapılabildiği ve ne kadar ücret tahsil edildiği gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

0
12

EFT Saatleri

EFT resmi tatiller haricinde genel olarak saat 08:00-17:00 saatleri arasında kullanılmaktadır. Bu saatler arasında yaptığınız işlemler bir sonraki işlem gününe aktarılır.  Bankaların EFT saatlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası 08:30- 17:00
 • Yapı Kredi 09:00- 16:45
 • Vakıfbank 09:00- 16:30
 • Akbank 09:00- 17:00
 • Denizbank 08:00- 17:00
 • QNB Finansbank 09:00- 17:15
 • İş Bankası 09:00- 17:00
 • Halkbank 08:00-16:30
 • Garanti Bankası 09:00- 17:15
 • Şekerbank 09:00- 15:59
 • ING Bank 08:30- 17:15

EFT Nedir?

Bankacılık işlemleri sırasında müşterilerin para gönderiminde kullandıkları bir işlem türü de EFT dir. Peki EFT nedir, nasıl gerçekleştirilir, sorularına şöyle cevap verebiliriz. EFT işlemi, para alışverişini internet üzerinden yapılmasını sağlamak amacıyla bireyler ve kurumlar arasında gerçekleştirilir. EFT’ nin açılım Elektronik Fon Sistemidir. EFT işlemi bankalardan direk olarak gerçekleştirileceği gibi internet bankacılığı ile de kolayca yapılabilir. EFT işleminin gerçekleşmesi için 4 farklı unsurun tam ve doğru bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bunlar; gönderen, alıcı IBAN numarası, alıcının bankası ismi ve gönderici banka hesabıdır. Bunlar EFT işlemi yapılırken düzgün bir şekilde girildiği takdirde işlemleriniz herhangi bir sorun olmadan gerçekleşir. Paranızı gönderim için ayarladıktan sonra bankanın onay işlem süreci başlar. Banka, onay süreci içerisinde hesabınızda yeterli miktarın olup olmadığını kontrol eder, herhangi bir sorun olmadığı takdirde banka gönderim onay işleminizi verir. EFT işlemi, banka tarafından gerçekleştirilirken belli bir miktar ücret tahsili yapılmaktadır. Bu ücret bankalar tarafından farklılık göstermektedir. EFT ücreti bankadan bankaya değişiyor. Örneğin, 34 TL tahsil edildiği Kuveyt Türk bankası bulunduğu gibi Albaraka Türk gibi bu işlem için ücret tahsil etmeyen bankalarda bulunmaktadır. EFT işlemi aynı bankalar arasında değil farklı bankalar arsında gerçekleşirler. Z bankasından A bankasına gönderim yaparken kullanılan EFT, A bankasından A bankasına gönderilirken yapılmaz. EFT işlemlerinizi, istediğiniz zamanda bankaya talimat verebilirsiniz. Ancak onay verdiğiniz işlemler sadece bankanın bu işlem için onay verdiği zaman dilimlerinde gerçekleşir. EFT işlemi yapıldıktan sonra iptali mümkün olan bir işlem türüdür. Bu işlemin ilk etapta iptal edilebilmesi için işlemin banka tarafından onaylanmamış olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullananların direk olarak onaylanmayan EFT işlemlerini iptal etmeleri mümkündür. EFT saati gelmeyen internet bankacılığı üzerinden gözükmeyen işlemleriniz ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranarak yapılabilir. Paranın karşı tarafa gönderim işlemi sağlandıysa yani para karşı tarafın hesabına iletildiyse iptal işlemine hemen başlanılmaktadır. İşlem sırasında karşı tarafın IBAN numarasının yanlış girmişseniz gönderim için onayladığınız para otomatik olarak hesabınıza tekrar eklenmektedir. Karşı tarafın hesabına geçen bir parayı iptal yöntemi ile tekrar almak zordur. Çünkü onaydan sonra EFT yöntemi ile gönderilen paralar çekiliş sayılmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Bankalar

EFT işleminin yapılabilmesi için hesap numarasının değil IBAN numarasının bilinmesi gereklidir. Hesap numarası aynı banka müşterileri tarafından yapılan işlemler için yapılmaktadır. Bankanızın internet sitesine hesap numarasını yazarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. IBAN numarasını öğrendiğiniz kişilere de, kolayca EFT yöntemi ile para gönderebilirsiniz. Yanlış bir IBAN yazma durumunda işlemleriniz zaten direk olarak iptal edilip, para tekrar sizin hesabınıza geri yatırılır.

Eft Saat Kaça Kadar Olur?

EFT gönderimi yapmak isteyenler bu işlemi, yani EFT işlemi saat kaça kadar olur sorusunu merak etmekte. EFT işlemleri gönderici tarafından istenilen saatte onaya gönderim şeklinde yapılabilir. Ama bu işlemin karşı tarafa iletilebilmesi için bankanın belirlediği saatler geçerli olmaktadır. Bankaların müşterilerine belirlediği zaman sabah 08:00 da başlayıp akşam saat 17:00 a kadar sürmektedir. Akşam EFT saatinden sonra yapılan işlemler bir sonraki gün için sıraya alınır. Bankanın EFT saatine başlamasından sonra işleminiz gerçekleştirilir. EFT işlemleri bankadan, ATM’den, internet ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilir.

İLGİLİ İÇERİK:  İBAN Öğrenme Nasıl Olur, Banka İBAN Numaram

 Hafta sonu EFT Yapılır Mı?

Para gönderimi sırasında sıklıkla yapılan EFT işlemleri, hafta içi bankanın belirlediği saatlerde yapılabilmektedir. EFT işlemini merak edenlerin bir diğer merak ettiği durum ise hafta sonu EFT işlemi yapılır mı sorusudur. EFT işlemleri günümüzde birçok kişinin bir bankadan başka bir bankaya para gönderimi sırasında gerçekleştirdiği bir işlemdir. Bankalar EFT işlemlerini hafta sonları gerçekleştirmemekte. EFT işlemleri sadece, bankanın çalıştığı zaman dilimi içerisinde olan işlemlerdir. EFT işleminin, gerekli şartlar sağlansa dahil gerçekleşmediği günler ise Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Atatürk’ ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Cumhuriyet Bayramı ve İşçi Bayramında işlem saati uygun olsa bile resmi bayram olduğu için işlem dilimi sonraki günlere aktarılmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Hesap İşletim ve Kart Ücreti Almayan Bankalar

EFT Saat Kaçta Bitiyor?

EFT işlemini yapmak isteyenler için merak edilen bir başlık EFT işlemi saat kaçta bitiyor olmaktadır. EFT işleminin başlangıç ve bitiş saatleri banklar tarafından farklılık göstermektedir. Bankaların farklı saat dilimlerini vermesi sebebiyle, biz de size net olarak EFT bitişi ile ilgili tek bir saat dilimi veremiyoruz. Ancak, bankaların genel olarak akşam saat 17:00 dan sonra EFT işlemleri bitmektedir. Bu saatlerden sonra yapılan işlemler sonraki gün sıraya alınarak EFT başlama saatinden sonra yapılmaktadır. İşleminiz, doğru bilgilerin olmasına rağmen gerçekleşmezse, ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli, olacaktır. Banka müşteri hizmetleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz