Doğum Borçlanması Nedir ve Nereye Başvurulur?

Doğum Borçlanması için bilmeniz gerekenler..

Doğum Borçlanması

Doğuma özel olarak borçlanma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için her bir kadın çalışana uygun doğum borçlanması planlaması yapılmıştır. Kadın sigortalıların doğum yaptıkları tarihten üç hafta öncesinden ve doğumdan itibaren toplamda 2 yıla kadar olacak şekilde bir borçlanma takvimi ortaya çıkıyor. Borçlanmayla ilgili tüm şartların karşılanabilir olması ve her türlü işlemin özel olarak gerçekleştirilmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor. İki yıllık zaman dilimi boyunca aşağıdaki şartları karşılamanız halinde, yetkili merciler tarafından belirlenen kurum politikalarına göre evrakların teslim edilmesi gerekiyor.

Kimler Doğum Borçlanması Hakkı Alabilir?

Borçlanmayla ilgili hakların elde edilebilmesi ve ödemelerin yapılabilmesi amacıyla tüm başvuruların koşullar için uygun olması gerekiyor. Sigortalı kadınlar için doğum gerçekleştirilmesini sağlayan süreçte iki yıllık borçlanmalarla ilgili her faaliyet direkt olarak 4A için özel olarak gerçekleştiriliyor. Doğum borçlanması ile ilgili belirlenen politikalar gereği özellikle de kadın sigortalılar için doğumdan önce çalışmaya başlanmış olması ve sigortasının aktif durumda olması gereklidir.

Güncel Doğum Borçlanması Koşulları Nelerdir?

Doğum borçlanması ile ilgili şartların karşılanabilir olması için çok ağır maddeler bulunmuyor. Anne tarafından hamilelik sürecine uygun şekilde öncesinden bir işe giriş yapılmış olması ve buna bağlı olarak sigorta akdinin oluşturulmasıyla birlikte borçlanma talebi oluşturulması isteniyor. Böylelikle bir sigortalı olarak tanımlanmanızı sağlayacak tüm koşullar aynı şekilde listelenmiş ve başvuru yapmanız için uygun hale gelmiştir;

  • Doğum öncesinde sigortalı bir işte çalışıyor olma şartı bulunur.
  • Borçlanma süresi içerisinde çocuğun yaşamını sürdürmüş olması gerekir.
  • Kadın sigortalı tarafından doğum öncesinde sigortalı olduğunun devlete bildirilmiş olması isteniyor.
  • Kadın çalışan için doğum öncesinde mutlaka onun adına bir prim bildirilmiş olması veya tahahhuk edilmiş olması gereklidir.
İLGİLİ İÇERİK:  Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye’de özellikle kadın sigortalı çalışanların pek çok kez, doğum sonrası süreç için borçlanmayla ilgili haklarını kullanmadıkları görülüyor. Doğum borçlanması ile ilgili başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi olarak tanımlanan kurumların bünyesinde her bir talep kabul edilecektir.

Hiçbir mağduriyet oluşmaması ve tüm sürecin özel olarak değerlendirilmesi amacıyla her bir kadın çalışan tarafından, doğum öncesi ve doğum sonrası döneme kapsayan 2 yıllık istirahat için borçlanma tutarları SGK tarafından belirtilecektir. Ödemelerin ne kadar olduğu ve toplamda nasıl bir tutarın ortaya çıkacağı, hangi tarihe kadar çalışılmayacağına dair her türlü detay sizinle paylaşılacaktır. Sözlü olarak belirtileceği gibi, resmi evraklarla birlikte haklarınız tanımlanacak ve borç değerleri kayıtlara geçirilecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Süt emzirme parası nasıl alınır 2020?

Doğum Borçlanması Süre Detayları

Doğumla ilgili sürecin her zaman için doğum borçlanması ile ilgili avantajların elde edilmesini sağlayabilecek yapıda olması amacıyla borçlanma süreleri özel olarak belirleniyor. İlk doğumun yapılmasının ardından iki yıllık süre içerisindeyken yeni bir doğum daha yapılmış olunması halinde, ilk doğumda elde edilen hakkın, yeni doğumun ilk gününe kadarı için ödeme yapılabilir. Bu dönem 2 + 2 olarak değil, ikinci çocuğun doğumuna kadar olan dönem + 2 yıl olacak şekilde yeniden tanımlanır.

Eğer yeni bir çocuk daha dünyaya getirecek olursanız, aynı durum 2. Çocuk için de geçerli olacak ve son çocuğun doğduğu tarih eğer 2. Çocuğun doğumunun ardından 2. Yılın içindeyse, son doğuma kadar olan borçlanma ortaya çıkacaktır. Borçlanmayla ilgili durumda toplamda istirahat süresi 2 yıl olarak tanımlanmıştır. Kadın sigortalı çalışanlar tarafından doğumdan kaynaklanan çalışma sürecinde direkt olarak en fazla üç kez olmak kaydıyla toplamda 6 yıl için bir sigortalılık döneminde borçlanma durumu ortaya çıkacaktır.

Doğum Borçlanması Kaç Kez Yapılır?

Çocuk sahibi olan anneler tarafından sadece bir kez 2 yıla mahsus olacak şekilde değil, toplamda 2 kez bu haktan yararlanma olanağı ortaya çıkıyor. Annelerin doğum borçlanması ile ilgili her türlü faaliyetini direkt olarak çalışma süreci boyunca 2 + 2 + 2 olarak toplamda 6 yıl için doğum borçlanmasıyla ödeme döneminin oluşturulması sağlanacaktır. Toplamdaki istirahat süreleri ve sekiz haftalık doğum sonrası döneme ek olarak doğuma üç hafta kala çıkma durumları da göz önünde bulundurularak hizmet alınması mümkün oluyor. Her zaman için bu olanak, sigortalı işlerde çalışan kadınlar tarafından değerlendirilebilecek bir yapıya sahiptir.

İLGİLİ İÇERİK:  Bayanlar için evden ek işten para kazanma yolları

Doğum Borçlanması ve Çocuk Vefatı

Doğum borçlanması için özel olarak başvuruda bulunulan zaman diliminde sadece borçlanmanın genel yapısı için değil, çocuğun yaşayıp yaşamıyor olması da önem teşkil ediyor. Eğer doğum borçlanması talebinde bulunduysanız, bu durumda çocuğun borçlanılan süre içerisinde hayatını kaybetmemiş olması gereklidir. Aynı zamanda, doğum borçlanması yapılan dönem için çocuğun vefat etmesi durumunda sadece çocuğun vefat ettiği güne kadar olan dönemin borçlanma olarak tanımlanması mümkün olacaktır.

Sigortalı kadınlar tarafından direkt olarak 8 haftalık dönem boyunca, özellikle çok sayıdaki çocuğun dünyaya geldiği doğumlarda 10 haftalık süreçte borçlanma olanağı ortaya çıkıyor. İstirahat süresi de dahil olmak üzere her bir doğum için ikişer yıllık döneme yönelik borçlanma söz konusu olabiliyor. Bu dönem içerisinde çocuğun örnek olarak 1. yılda herhangi bir nedenle vefat etmesi durumunda, sadece bir yıllık borçlanma dönemi için işlem yapılabilecektir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz