Devlet bursları nasıl alınır ve nereye baş vurulur?

Devlet bursları nasıl alınır, geri ödemeli mi ve devlet bursu ne kadar, sorularının cevabı yazımızda,

Devlet, başarılı öğrencilerin eğitim öğrenim sürecini desteklemek amacıyla çok uygun tutarlarda burs vermeye devam ediyor. Binlerce öğrencinin, kimlik numarasına bağlı olarak bir ödeme talep edebileceği şekilde uzun yıllardır çalışmalar gerçekleştiriliyor. Açıklanan güncel burs değerleri, lisans – ön lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, doktora eğitimi gören öğrenciler tarafından devlet bursları alınabiliyor. Bursların ne kadar olduğuna bağlı olarak yapılacak işlemler için Türkiye’nin dört bir yanında Ziraat Bankası aracılığıyla 500 ila 1500 TL arasında dağıtımlar sürüyor.

Devlet Bursları Nasıl Alınır?

Burs alınması için e- devlet kapısından bursla ilgili bilgilerin tüm işlemler için özel olarak devlet bursları için başvuruda bulunulurken kullanılması sağlanıyor. Devlet bursu alınmasıyla ilgili süreçte herkes tarafından hem kişisel bilgiler hem de gelir durumu, sosyal ve eğitim durumlarıyla ilgili verilerin sunulması gerekiyor. Bu sayede hangi öğrencilerin bursa ihtiyacı olduğu tanımlanabilecek ve buna uygun şekilde devlet burslarının alınabilir olması sağlanacaktır.

Kimler Devlet Burslarını Alabilir?

Devlet bursları ile ilgili belirlenen şartlar gereği, maddi durumu iyi olan kişiler tarafından burs başvurusunda bulunulduğunda olumlu sonuç ortaya çıkmaması gerekiyor. Bazı durumlarda bu şartın dışında sonuçlar da görülebiliyor fakat devlet bursları genel olarak maddi durumu yetersiz olan, eğitim durumu ve sosyal durumu gereği desteğe ihtiyacı olan öğrenciler tarafından temin edilebiliyor. Bütçe de dahil olmak üzere yıllık ne kadar zamla kredi ile burs alınmasının destekleneceği her yılın başında açıklanıyor. Burs alma önceliğine sahip olan bazı kişiler de bulunuyor. Maddi durumla ilgili belirlenen şartları karşılıyorsanız, başvurularınızı resmi evraklarla ilgili müdürlüklere yapabilirsiniz.

Şehit çocukları, gazi çocukları, anne ve babası vefat eden öğrenciler, özelikle sağlık durumu itibariyle %40 ve üzerinde engeli olduğu kayıtlara geçen öğrenciler başvuruda bulunabilir. Lise veya denk bir kurumdan mezun olma sürecinde, kimsesiz olması nedeniyle Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda yetişerek buralarda yaşamış olan kişiler başvurabilir. Aynı zamanda Darüşşafaka Lisesi mezunlarıyla birlikte milli sporcular tarafından direkt olarak belgelerin şartlar için uygun olunduğunu belirtecek şekilde sunulmasıyla birlikte bursların alınması mümkün olacaktır.

Devlet Bursları Geri Ödemeli Mi?

Türkiye’de özellikle devlet bursları için çok fazla ilgi bulunuyor olmasının temeli, bu bursların herhangi bir şekilde ödemelerinin yapılmasının gerekmiyor olmasıdır. Direkt olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yer alan kredi yapısına uygun şekilde başvuruda bulunduğunuz taktirde kredi çıkacak fakat ödemelerinizi enflasyon da dahil olacak şekilde değerlendirerek yapmanız gerekecektir.

Mobil cihazlardan veya bilgisayardan sisteme giriş yapabilir, KYK sisteminde her zaman için güncel borç tutarınızı öğrenebilirsiniz. Güncellenen borç özelliklerine bağlı olarak, eğitiminiz bittiğinde işe girdiğiniz taktirde ödemeleri yapma zorunluluğunuz bulunuyor. Burslar için aynı durumla karşılaşılmıyor olması nedeniyle hem ön lisans için hem de lisans öğrencileri için en avantajlı olan destek tutarları da bu süreçte ortaya çıkıyor.

Devlet Burslarını Almak Zorunlu Mu?

Devlet bursları alınması amacıyla öğrenciler tarafından devlet kurumlarına başvuruda bulunulması gerekiyor. Hem burs hem de kredi verildiği için, burs çekilişinde çıkmayan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde de aynı tutarda kredi alınabilecek şekilde bir ödeme alma olanağı bulunuyor. Devlet burslarının alınmasıyla ilgili süreçte mağduriyet oluşmaması için bu süreç hiçbir zaman için zorunlu hale getirilmemiştir.

Belirlenen yıllık ödemelere bağlı olarak siz de geri ödemesi bulunmayan ve öğrenci olmanızdan kaynaklı ödeme almanızı sağlayan sistemden yararlanma olanağına sahip oluyorsunuz. Devlet burslarının alınmasıyla birlikte, kredi alındığında geri ödenmesi gereken durumun zorunluluğuyla karşılaşılmıyor. Öğrenciler bu nedenle kredi yerine öncelikle burs almak için başvuruyor. Burs çıkmadığı taktirde direkt olarak KYK bünyesinde kredi başvurusu oluşturuyorlar.

Devlet Bursları Ne Zaman Yatar?

Devlet burslarının alınması için özel olarak belirlenen tarihler tamamen öğrencilerin T.C. kimlik numaralarıyla ilgili bir sürecin ortaya çıkmasını sağlıyor. T.C. kimlik numarası 0 ile biten öğrenciler tarafından ayın 6’sı, bursun alınabileceği tarihtir. 4 ile bitenler tarafından ayın 8’inde, 2 ile bitenler tarafından ise ayın 6’sında ödemeler yapılır. Buna ek olarak 8 ile bitenler için ayın 10’unda devlet bursları ödemeleri yapılabilirken, 6 ile biten kimlik numaralılara 9’unda burs alma fırsatı sunuluyor.

T.C. kimlik numaranızın son hanesi için geçerli olacak şekilde bu sorgulamayı yaptığınızda, hani gün için devlet bursu alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Devlet burslarıyla ilgili farklı günlerde veya farklı aralıklarla yatma durumu söz konusu olduğu taktirde, elektronik devlet kapısından bu sürecin ve güncel durumun sorgulanması mümkün olacaktır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz