Bitcoin (Kripto Para) Nedir, Nasıl Alınır

0
116

Kripto para piyasasında ismi en fazla duyulmuş, alım satımı en fazla yapılan para birimi bitcoindir. Özellikle son zamanlarda çok fazla popüler olmuş, adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Daha çok ticaretle uğraşanların, bankaların, büyük kuruluşların fazlasıyla dikkatini çekmiştir. Şimdi bitcoinin ne olduğuna ve nasıl alındığına bir bakalım.

Bitcoin Kripto Para Nedir?

Popülerleşmesiyle birlikte, birçok insan Bitcoin kripto para nedir sorusunu araştırmaya başlamıştır. Bitcoin, herhang bir banka veya kuruluşa bağlı olmaksızın merkeziyetsiz olan, dijital ortamda yaratılmış dijital para pirimine denir. Aslına bakılırsa, Bitcoin nedir sorusunun en kısa cevabı, devletsiz ve bankasız para birimi olarak da tanımlanabilir.

Bitcoinin gün geçtikçe yatırımcısı ve meraklısı artmaya başladı. Yatırımcısı arttıkça bitcoin daha fazla değer kazanmaya başladı. Ancak bu değer zamanla düşer mi yükselir mi asla bilinmiyor. Çünkü bitcoin bir an da çok fazla kazandırabilir, fakat aynı şekilde bir an da tüm yatırdığınız parayı kaybetme olasılığınızda vardır. Bu sebeple bitcoinin geleceği hakkında çok bir yorumda bulunmak mümkün değildir.

Bitcoin, sanal paradır. Gerçekte böyle bir para birimi yoktur. Yalnızca dijital ortamlarda işlem görür. Çok fazla tercih edilmesinin en büyük sebebi, enflasyon riski ve çökme riskinin çok düşük olduğudur. Bunun sebebi merkeziyetsiz olması ve herhangi bir hükümet ya da banka gibi sistemlerin müdahelesi Bitcoin’in üzerinde etkili olmamasıdır.

Bitcoin, altın ya da gümüş almaya benzer. Yani, aynı altın alındığında olduğu gibi, bitcoin alıp alım-satım işlemi yapabilir ya da kenarda biriktirip değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

Bitcoin Kripto Para Nasıl Alınır?

Bitcoin’in tanımında sonra hakkında en çok merak edilen konulardan biri de Bitcoin nasıl alınır sorusudur. Biz de bu yazı da Bitcoin nasıl alınır sorusunun cevaplarına bakacağız.

İLGİLİ İÇERİK:  Vergi Borcu Yapılandırma 2020

Bitcoin alımı internet üzerinden, özel platformlardan yapılır. Bitcoin alım-satım hizmeti veren birçok yerli ve yabancı platform söz konusudur.  Bu platformların size sunduğu, kredi kartı, banka kartı, havale, transfer vb. seçeneklerden birini seçip, alım işlemini ona göre yapıyorsunuz. Tercih size kalmıştır. Bu platformlar üzerinden, gönderdiğiniz para karşılığı ne kadar çok Bitcoin alabileceğinizi görüyor ve buna göre Bitcoin satın alabiliyorsunuz.

Burada önemli olan nokta güvenilir platformlardan bu alışverişi yapmaktır. Bitcoin almayı düşünüyorsanız çok iyi araştırmalı, ona göre bu işe girmelisiniz. Aksi takdirde hesabınız Hack’lenerek  hırsızlık, dolandırıcılık gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu riski en aza indirmenin yolu, bu konuda duyulmuş, bilinen, olumlu yorumlar alan platformlardan alışveriş yapmaktır.

Bitcoinin fiyatı, piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlıdır. Talep ve fiyat artışı tamamen doğru orantılıdır. Bitcoin’nin değerinin artması demek, elinizdeki Bitcoin’leri bozdurduğunuzda otomatik olarak kara geçtiniz demektir. Para bozma işlemi yine bu platformlar üzerinden yapılır, oradan kendi banka hesabınıza aktarılır. Bitcoin alım-satım işini yapmak istiyorsanız öncelikle sanal cüzdan açmalısınız. Bunun anlamı, bir Bitcoin adresine sahip olmaktır. Daha sonra bu cüzdan ile, Bitcoin takası yapabilir, alışveriş yapabilir, hatta Bitcoinleri borsalar üzerinden nakit paraya çevirip hesabınıza aktarabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimi terimini oldukça sık duymaya başladık. Son dönemler de herkes kripto paranın güvenilir mi, nasıl alındığı, nasıl satıldığı gibi sorulara cevap arıyor. Her ne kadar son zamanlarda değer kaybetse de kripto paralara rağbet hala daha yoğunluktadır ve ciddi bir ticaret aracına dönüşmüştür. Şimdi bu kripto para nedir sorusunun cevabına bakalım.

Güvenli olması için tasarlanan dijital para ya da başka bir uygulama biçimi olarak kullanılan eşler arası bir ağa ait para birimi kripto para birimi olarak adlandırılır. Bu para birimi, küresel, anonim, herhangi bir merkeze bağlı olmayan, sansüre dayanıklı bir paradır. Kripto para nedir sorusuna verilecek en kısa cevap ise, merkeziyetsiz dijital para birimi demek olur.

İLGİLİ İÇERİK:  Heyet Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Kripto paralar, kriptografi şifreleme tekniğine dayanır. Bu yüzden şifre tekniği ile korunduğundan ötürü, piyasada sahtesi bulunmaz ve taklit edilemez.  Ayrıca kripto paraların herhangi bir merkeze bağlı olmamaları, kurumsal müdahalelerden etkilenmemesi anlamına gelir. Yani, kripto paralar, gerçek arz ve talebe bağlıdır. Hükümetler ya da merkez bankaları gibi sistemler, kripto paralara herhangi bir müdahalede bulunamaz.

Kripto para birimi her ne kadar eskiye dayansa da, günümüzde Bitcoin’in çıkışıyla beraber, şu an ki piyasada 2000’e yakın kripto para birimi bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin toplam değerinin 800 milyar dolar civarında olduğu hatta zaman geçtikte bu rakamın aha da arttığı söyleniyor.

Kripto Para Nasıl Alınır ?

Kripto para almanın birçok yolu olmakla beraber sanıldığının aksine çok daha kolay alınmaktadır. Şimdi kripto para nasıl alınır sorusunun süreçlerine bir bakalım.

  • Bir cüzdan açınız.
  • İstediğiniz, tercih ettiğiniz kripto parayı satın alınız.
  • Aldığınız kripto paraların ticaretini yapabilirsiniz.
  • Ticaretini yapmak istemiyorsanız satabilir ya da kenarda tutabilirsiniz.

Kripto para nasıl alınır sorusunun cevabını açıkladıktan sonra, şimdi bu süreçleri daha detaylı bir şekilde açalım. Öncelikle kendinize bir cüzdan açarak kripto paralarınızı ve özel anahtarlarınızı güvende tutabilirsiniz. Özel anahtar kasanızın anahtarı anlamına gelir. Böylelikle paranız daima sizin kontrolünüzde ve güvende olur. Daha sonra istediğiniz kripto parayı satın alın. Bu paralara örnek olarak; BtcTurk, Paricu, Bitlo ve Bitcoin verilebilir. Ayrıca Fiat Para’yı destekleyen borsalardan, Türk Lirası karşılığında kripto para satın alabilirsiniz. Bu yöntem yeni başlayacaklar için en idealidir. Paranızı da aldıktan sonra alım satım işlemine başlayabilirsiniz. Yani kendi kripto paranızı, diğer kripto paralarla al-sat yapabilirsiniz. Kripto paralarınızla pazar ve borsada işlem yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, işlem hacmi yüksek borsalarda bu işlemlerin yapılmasıdır. Bu borsalardan bazıları; Binance, Poloneix, Bitfinex, Bittrex, Bitstampt’dır.

İLGİLİ İÇERİK:  Evde boncuk işi yaparak ek gelir elde etme

Kripto parayı, hedeflediğiniz borsaya yatırdıktan sonra al-sat işlemlerine başlayabilirsiniz. İsteğinize göre Bitcoin, Etherum, Litecoin gibi çok çeşitli birimlere karşı alım- satım işlemi yaparak USD, altcoin veya Bitcoin miktarınızı artırabilirsiniz.

Eğer satma işlemi yapmak istemiyorsanız, kripto paralarınızı 5-10 sene gibi uzun süre kenarda tutabilirsiniz. Şayet, kripto paranın bugünden daha çok değer kazanacağına inanıyorsanız, kenarda tutup değerlenmesini beklemek mantıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca bazı kripto paralar ödeme aracı olarak da kullanılmaktadır. Hatta bu kullanım şekli gün geçtikçe artış göstermektedir.

Ayrıca kripto para almak için, alım-satım ücreti ve işlem, madencilik ücreti gibi ücretler ödemek gerekmektedir. Borsalar, bu piyasaya girecekler için ilk duraktır. Çünkü kripto para alımı ve ticaretini yapmak için borsaları kullanmanız gerekecektir. Kripto para alacak kişiler bu borsalara alım satım ücreti adı altında komisyon öderler. Bu komisyon ücretleri borsadan borsaya değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple işlem yapılmadan önce borsaların tahsil edeceği ücretler iyice araştırılmalıdır.

Kripto para alım-satım ücretinin dışında madencilik ücreti ödemesi de vardır. Kripto para madencilerine ödenecek olan bu ücret ağ ücretleri olarak da bilinir. Bunun anlamı, ağ üzerinden gerçekleştirilecek her işlem için bu ödeme, kripto para madencilerine yapılmak zorundadır. Ayrıca yoğunluğa göre bu ödemenin fiyatlandırması değişkenlik gösterebilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz