Anasayfa Bilgi Bankası Bireysel emeklilik (BES) nedir? Ne demektir?

Bireysel emeklilik (BES) nedir? Ne demektir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idare edilen kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısıdır. Devamı yazımızda..

Bireysel emeklilik nedir? Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde tek başına bir sosyal güvenlik sistemi olmayıp, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idare edilen kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısıdır. Bireysel emeklilik sistemiyle, kişilerin ömür boyu kendilerine yetecek kadar bir emekli maaşı hakkı kazanmaları değil, çalışırken yaptıkları tasarrufların yatırım araçlarında değerlendirilmesi ve bu değerlendirilen tutarların bireysel emeklilik sisteminden emekli oldukları zaman toplu olarak veya 5-10 yıl gibi bir vadede alınarak emeklilik döneminde refah seviyelerinin artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.  Bireysel emeklilik sistemine katılanlar, 56 yaşında bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazandıkları zaman ömür boyu rahat edeceğiz diye düşünmemeliler. Diyelim ki geçmiş 20 yıl boyunca prim ödediniz, primleriniz her ay yatırım araçlarında değerlendirildi ve bireysel emeklilik sisteminde biriken paranız bugünkü değeriyle 75000 TL’ye ulaştı. Emekli olunca paranızın tamamını almak isterseniz birikiminiz üzerinden %3,75 kesinti yapılarak 72187 TL alırsınız ve sistemden ayrılırsınız. Eğer paranızı yaklaşık 15 yıl gibi bir sürede aylık ödemelerle ve her yıl aylık ödemenizin %5 artırılacağı varsayımı altında geri isterseniz alacağınız tutar aylık yaklaşık 400 TL gibi bir tutara gelecektir. Bu tutar her yıl %5 artırılacaktır. Maaş aldığınız sürece bireysel emeklilik sisteminde kalan paranız yine yatırım araçlarında değerlendirilmeye devam edecektir. Kısaca bunu şu şekilde düşünmek gerekir. Her ay birikiminizi bankaya koyuyorsunuz. Paranız bu süre içinde mevduat faizi kazanıyor. Bir süre sonra bankadan her ay para çekmeye başlıyorsunuz. Çektikçe paranız azalıyor ama içeride kalan paranız faiz kazanmaya devam ediyor ve bir süre sonra bankadaki paranız bitiyor. Her ay ne kadar fazla para çekerseniz kalan paranız o kadar çabuk biter. Kısaca anlatmaya çalıştığım bu sistemin ayrıntılarını, getiri oranlarına göre ne kadar zamanda ne kadar birikim yapacağınızı, bireysel emeklilik şirketlerinin getirilerinin karşılaştırılmasının ayrıntılarını izleyen yazılarımda yazacağım.

Yine yatırımcı için önemli olan bir husus, bireysel emeklilik şirketlerinin müşterilerine uyguladığı kesintilerdir. Bazı şirketler grup planı yapan müşterilerine yönetim gideri kesintisi gibi kesintiler uygulamazken bazıları yatırdığınız primden oldukça yüksek oranda kesinti yapabilmektedir. Bunların ayrıntılarını çok yakında yazılarımda bulacak ve bireysel emeklilik firması seçimi konusunda ayrıntılı bilgilere sahip olacaksınız.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlar dilerse ömür boyu maaş şeklinde de ödemelerini alabilirler ancak aylık ödemeler çok düşük rakamlara denk gelmektedir.

Bireysel emeklilik sistemine katılmak için emeklilik şirketlerinden birisiyle emeklilik sözleşmesi imzalamak gerekmektedir. Bireysel emeklilik şirketi müşteriye emeklilik planı, fon dağılımı, kesintiler, katkı payı tutarı gibi bilgileri içeren bir teklif formu sunar. Bu formu imzaladıktan sonra 30. günde emeklilik sözleşmeniz yürürlüğe girer. 30 günlük bu süre size cayma hakkı tanımış olur. 30 gün dolmadan bu sözleşmeyi iptal etme hakkına sahipsiniz. 30 gün içinde iptal kararınızı firmaya bildirirseniz, giriş aidatı, yönetim gideri vs gibi hiçbir kesinti yapılmadan aynen paranız iade edilir. Eğer bu 30 günü geçirdikten sonra çıkmak isterseniz sizden kestikleri giriş aidatı gibi bedelleri size geri vermezler ve yatırdığınız paradan %15 kesinti yapılarak size ödenir. Çünkü bireyse emeklilik sisteminin kurallarına göre, sisteme girip 10 yıl kalmadan ayrılanların birikiminden %15 kesinti yapılarak geri ödeme yapılır. 10 yıldan fazla kaldıysanız ancak henüz emeklilik hakkını kazanmadan ayrılıyorsanız birikiminizden %10 kesinti yapılır.

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz