Bankalar İçin Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

0
290

Sim Kart Bloke Kaldırma

Telefonunuzu, 4.5G uyumlu hale getirebilmek adına numaralarınızı taşıma veya farklı bir türde sim karta geçiş yapma veya başka bir cihaz kullanmaya başladıysanız sim kartınız yenilenecektir. Bu ve bunun gibi durumlarda kullanım sağladığınız ve banka güvenliğiniz için tek kullanımlık şifre olan mesajlara bloke koyar. Telefonunuz çalınsa bile, internetten kocalarınıza çok kolay ulaşabilir mi bankaların aldığı bu önlem ile bilgileriniz kontrol altında tutulacak ve güvenliğini sağlamış olacaktır. Sim kart bloke kaldırma işlemi durumunda yani bloke konulduğunda hangi işlemler yapılamaz durumunu sizler için ele aldık. Banka tarafından sim kartınızı bloke konulduğunda internet bankacılığınızdan fazla işlem ve durumları yerine getiremezsiniz. Bu işlemleri yapabilmemiz adına ilk olarak sim kartınızı blokesini açtırtmanız gerekmektedir. Bankanız SIM kartınızı bloke koyduğu zaman yapamayacağız işlemleri şu şekildedir: bankanızın internet ve mobil bankacılığına erişim, üç boyutlu güvenlik 3 D securi ile internet alışverişi, SMS ile kart belirleme, anlaşmalı mağazalardan alışveriş kredisi başvurusu ve kullanımı, kişisel bilgi görüntüleme değiştirme işlemi gibi işlemler sim kart bloke koyulduğunda yapılamayan işlemler olarak ifade edilebilir. Tüm kredi kartları görüntülenebilmesi açısından kredi kartı sayfasını ziyaret etmeniz de fayda olacaktır. Sim kart bloke kaldırma işlemi ise, can sıkıcı bir işlem olsa bile bankalar kullanıcılarının güvenliği adına bloke işlemini gerçekleştirmelidirler. Her banka için sim kart buradaki kaldırma işlemi farklıdır. Bunun için bankaların çağrı merkezini arayabilirsiniz ya da ATM’lerden işlem yapabilirsiniz. Birkaç bankayı yazılarımızda sizlerle paylaşmak isteriz.

İLGİLİ İÇERİK:  Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Mobil Şube

Yapı kredi Bankası SIM Kart Bloke Kaldırma

Bankalar bazı durumlarda kartlara veya sim kartları bloke koyabilmektedirler. Bu durumda birçok kişi yapması gereken şeyleri bilmemektedir. Bu nedenle Örneğin yapı kredi bankası sim kart bloke kaldırma işlemini şu şekilde açıklayabiliriz. Bu işlemi yapı kredi Internet şubesinden bloke kaldırma adımlarını izleyebilir ya da en yakın yapı kredi ATM sine gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra çağrı merkezini arayabilirsiniz bu numaraları da şu şekilde aktarabiliriz. 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaralarını arayabilir sim kart blokemizi kaldırabilirsiniz.

Akbank SIM Kart Bloke Kaldırma

Aynı şekilde Akbank için çağrı merkezi numaralar olarak 444 2 525 ya da 0850 222 25 25 müşteri hizmetlerini arayabilir veya en yakın Akbank ATM sine gidebilirsiniz. Bu şekilde sim kart, kart blokemizi kaldırabilme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Akbank SIM Kart Bloke Kaldırma bu kadar kolay bir işlemdir.

Ziraat Bankası SIM Kart Bloke Kaldırma ise, Bu durumda ise size en yakın ziraat bankası ATM sine giderek sim kart blokeniz kaldırabilirsiniz. Birçok işlemimiz bu şekilde yapabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  HSBC İnternet Mobil Bankacılığı Açtırma

SIM Kart Bloke Koyulduğunda Hangi İşlemler Yapılamaz?

Bankalar tarafından sim kartlara bloke işlemi olduğunda internet bankacılığı üzerinden bazı işlemler yerine getirilmemektedir. Bu durumda ise kişiler yapacakları şeyleri çok fazla bilmemektedir. Bu işlemleri yapabilmek adına ilk olarak sim kartınızdaki blokeyi kaldırmanız gerekmektedir. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yazınızı okumaya devam edin. Bankamızın sim kartınızı bloke işlemi uyguladığında yapamayacağımız işlemler şu şekilde sıralanabiliriz: kişisel bilgi görüntüleme, değiştirme işlemleri, anlaşmalı mağazalardan alışveriş kredisi başvuru veya kullanımı işlemi, SMS ile kart şifresi belirleme durumu, üç boyutlu güvenlik yani üçte ile internet alışverişi, bankanızın internet ya bir bankacılığına erişim işlemlerini yapamazsınız. Sim kartınıza Bloke koyulduğunda bu işlemleri yapamıyorsunuz. Bloke durumları sim kartınızı değiştirmenizi durumunda, güvendiğiniz için tek kullanımlık şifre ile sağlanan işlemlerdir. Bu durumlar hakkında SMS’ler ile bloke edilmektedir.

SIM Kart Değişikliği

Sim kartlarınızı değiştirdiğiniz zaman, bankalar tedbir amaçlı güvenlik durumlarının oluşturabilmek açısından, akıllı SMS’ler ile Yok ya koymaktadır. Akıllı SMS alabilmek için sim blokenizi, İlgili bankanızın internet şubesinden veya ATM’lerden ya da çağrı merkezi üzerinden anında alabilirsiniz. Sim kart değişikliği durumunda bloke işlemlerinizi bu şekilde açtırta bilirsiniz. Bunun yanı sıra GSM operatörleri sim kartı ve cihaz uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim kullanmaya başlamıştır. Sim kartlar 4.5G uyumlu kartlarla değiştiren müşterilerin internet ve mobil bankacılık kanallarına giriş aşamasında, SMS ile gönderim sağlanan tek tek yasal şifrelerin düzenlemelere bağlı olarak banka uygulamaları nedeniyle iletemeyeceklerdir. Yani blok işlemleri sim kartımızın değişikliği durumunda da banka tarafından yapılmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Maaş Yazısı Nedir, Nasıl ve Neden Yazılır?

Bankacılık İşlemleri İçin Sim Kart Bloke Kaldırma

Bankacılık alanında çok etkin bir şekilde kullanım sağlanan vatandaşların son zamanlarda ülkenin genelinde yapılan birtakım değişiklikler sonrasında ve mobil bankacılık işlemlerini kullanamaz hale gelmişlerdir. Özellikle 4.5G çalışması ile 1 Nisan dan itibaren hayata geçirilmiş olan ve internet hızını 3G sistemine göre en az on katı sağlayan bir sistem olarak devlet bir çalışma gerçekleştirmiştir. Yapılan bu çalışma ile bankalarında Bu sisteme geçmesinden kendi bünyesinde bulunan müşterilerinin 4.5G sistemine kullanım sağlasa da sağlamasa da mobil bankacılık ya da internet istemine girebilmeleri adına sim kartları bloke işlemi konulmuştur. Yapılan bu düzenlemeler önce çoğu banka tarafından müşterilere uyarı mahiyetinde sağlanmıştır. Bankacılık İşlemleri için sim kartınızı blokesini kaldırılabilmesi adına ATM’ler, çağrı merkezi veri ya da bankalar üzerinden kolaylıkla sim kart blokemiz kaldı tutabilirsiniz. Blokemizi kaldırdıktan sonra birçok işleminizi rahatlıkla yapabilir ve herhangi bir sorun yaşamazsınız.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz