Banka Kara Liste Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Kara Liste Sorgulama

Kara liste olarak ifade edilen bu tabir. Geçmiş borçlarımızdan dolayı bankaların sizi borcunu düzenli ödeyemeyen kişiler olarak kayıtlara geçirmesidir. Kara listede olup olmadığınızı nasıl bileceksiniz? Kara liste sorgulama işlemini sizler için araştırdık. Geçmiş olduğumuz dönemlerde Merkez Bankası’nın bazı sorumluluklarının Türkiye bankalar birliği kurumuna devredilmesi ile birlikte bazı kafa karışıklıkları ortaya çıkmıştır. Gündemde olan yetki devrinin ardından kamunun yeterince bilgilendirilememesi ve tüketicilerin bilgi edinmek için hangi kuruma başvurabilecekleri konusunda Her kaynakta farklı bir bilgi ulaşılmaktadır. Kara liste sorgulama Bu nedenle Merkez Bankası ana sayfasında bir duyuru yapılmış ve Kredi notu ve kara liste sorgulamalarının bundan sonraki süreçlerde Türkiye bankalar birliği ile yapıldığını duyurmuştur. Bu nedenle kara listede olup olmadığını merak eden kişiler kara liste sorgulama işlemini Türkiye bankalar birliği ile iletişime geçmesi ile sağlayabilir. Alternatif olarak sunabilecek bir yöntem olan ise kara liste sorgulama yöntemi bu konuda sizlere bu imkanı sunmaktadır.

Banka Kara Liste Sorgulama

Bankalardan kara liste sorgulama İşlemi yapılmadan önce kara listede olup olmadığınızı tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Kara listede olup olmadığını merak eden kişiler Findeks ek olarak kesin bilgi edinmek adına Türkiye bankalar Birliği’ne başvurması gerekmektedir. Findeks bir diğer başvuru şekillerinden bir tanesidir. Türkiye bankalar birliğine yapacağınız başvurular kısa sürede yanıtlanacak ve tüketicinin kara listede olup olmadığı net olarak belirtilecek. Banka kara liste sorgulama işlemi ise Merkez bankası kara liste sorgulama yöntemleri hakkında bilgiler yazımızın devamında mevcuttur. Bazı durumlardan ötürü bankalar analizi bozulmuş olan ödemelerinizi aksattığınızı sizi Kara listeye alabilir. Daha sonra ise belirli süreler dahilin de bankacılık işlemlerinden faydalanamıyorsunuz. Halk arasında bu işlemi kara liste denmektedir. Banka başvurusu yaparak bu işlemi öğrenebilirsiniz. Bankalardan kara liste sorgulama  işlemi için yaptığınız kredi başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında reddedilirse kara listede olma durumunuz çok yüksektir. Kredi Notunuz çok düşük ise kara listede olma durumunuz yine yüksektir. Kredi notunuzu ise e-Devlet üzerinden sorgulata bilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Borç Kapatma, Transfer Kredisi Veren Bankalar

Bankadan Kırmızı Kalem Sorgulama

Kara liste durumu halk arasında kırmızı kalem olarak da ifade edilebilir. Bazı bankalarda kırmızı uyarı ve kırmızı buton şeklinde adlandırılır ak başvuru sürecinde olumsuz sonuçlanan krediler için önden bilgi verilmektedir. Kara listede iseniz bu durumu nasıl sorgulayacaksınız sizlerle paylaşmak isteriz. Bankadan kırmızı kalem sorgulama işlemi, eğer düzensiz ödemeleriniz sonucunda bankası içiniz bozulmaya başladıysa bu tarz işlemlerin devamında banka borçlarınız yasal olarak takibe düşecektir. Bu durumda kara liste durumunuz başlamış olacaktır yasal takibe düşme durumunda ödeme yapmamaya devam ederseniz kara listeye girmiş olarak ifade edileceksiniz. Halk arasında ise bu kırmızı kalem olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemi birçok yöntemle sağlayabilirsiniz Findeks başvuruları yöntemiyle, ya da bankaya kredi başvurusunda bulunarak anında red cevabı almanız durumunda ya da kredi notunuzu e-Devlet üzerinden sorgulayarak sorgulama sağlayabilirsiniz. Kara listeden çıkmanız adına da yapabileceğiniz işlemler bellidir. Hızlı bir şekilde çıkmak istiyorsanız öncelikle bu duruma düşmenizi sebep olan borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra geçmişten kalan borcunuz var ise bu borçlarınızı da kapatarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bankadan Kırmızı Kalem Sorgulama işleminde Kara listeden çıkamayacağınızı da bu işlemleri yapmamanız durumunda aklınızdan çıkarmamalısınız. Kara listeye girmenize sebep olan borçlarınızın kısa sürede ödenmesi kara listeden çıkmanıza da hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır. Eğer borçlarınız avukata düştüyse hızlı bir şekilde avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntem ne ödeme yoluna farklı bir yön verebilirsiniz. Tüm bu uğraşlarımıza rağmen kara listeden çıkamıyorsanız kara listede olanlara kredi verenler olarak bir araştırma yapabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK:  Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulamanızı birçok yöntemle yapabileceğiniz gibi Merkez Bankası kara liste sorgulama yöntemiyle de sorgulama yapabilirsiniz. Bu konu hakkında son zamanlarda çok büyük tartışmalar olsa da konuya açıklık getirebilmek adına sizlere bu yazıyı hazırladık. Merkez Bankası kara liste sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız şu yöntemleri denemelisiniz. Belirli durumlardan ötürü bankalar ile aranız bozulmuş veya ödemelerinizi yapamıyorsanız yasal takibe düşmüşsünüz demektir. Bu durumdan kurtulabilmek adına da Kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekmektedir bu işlemin birçok yol olmasıyla birlikte Merkez Bankası kara liste Sorgulama ile sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Bu durumu merak edenler için ise bankalara kredi başvurusu yaptığınızda birkaç kriteriniz araştırılmaktadır ve ona göre krediye yanıt verilmektedir. Bu durumlar ise kredi Notunuz, kredi limitiniz ya da banka siciliniz gibi merkez bankası kara listede olup olmadığınızı ifade edecektir. Bu Kontrollerin ardından siciliniz temiz ise kredi çekmeye hak kazanacaksınız demektir. Eğer Merkez Bankası sizi kara listesinde bulunduruyor ise krediniz maalesef ki onaylanmayacaktır. Bunun yanı sıra size hiçbir banka kredi vermeye yanaşmayacaktır. Kredi notunu düşük olduğu zaman kara listede bulunan kişiler kredi ve kredi kartı kullanamaz ya da bunun için sürekli olarak kredi kullanan kişilerin kara liste durumları olacaktır. Bu durumun giderilebilmesi açısından Geçmişte bizi kara listeye düşüren borçlarınızdan bir an önce kurtulmanız gerekmektedir. Borçlarımızdan kurtulduktan sonra kara listeden çıkacaksınız. Fakat daha sonra kredi kullanırken kara listede olduğunuzu bankalar daha öncesinde bilecek ve bu duruma bazı bankalar ön yargılı olarak yaklaşa bilmektedir. Bu durum kredi notunuzla da alakalı bir durumdur. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekmektedir.

İLGİLİ İÇERİK:  İş yeri Açma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz