ATM’den Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden kartsız para nasıl yatırılır? ATM'den kartsız para yatırma ile ilgili tüm basamaklar makalemizde yer edinmiştir.

0
258

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte banka kullanıcıları şubelere gitmek yerine bir çok işlemini ATM’ler üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden sağlamaya başlamıştır. ATM’lerden kartlı ve kartsız olarak bir çok işlem yapılabilmektedir. ATM den kartsız para yatırma nasıl yapılır bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Banka şubesine gitmeden kartsız bir şekilde para yatırma işleminizi bazı yöntemlerle sağlayabiliyorsunuz. Hangi banka ATM ‘sinden kartsız olarak işlem yapacağınıza tabii ki sizler karar veriyorsunuz. Sizler için ATM den kartsız para yatırma durumunu araştırdık. Ziraat Bankası, Akbank, garanti bankası gibi birkaç bankadan kartsız olarak para gönderimi yapabiliyorsunuz. Bankamatiklerden para gönderebilmeyi adım adım sizlere aktaracağız. Akbank için ilk önce giriş tuşuna basıp kartsız işlem menüsünden hesaba para yatırma işlemini seçebilirsiniz. Daha sonra cep telefon numarası bilginizi ve bunun ardından ise para yatıracak şube kodu ve hesap numarasını girmeniz gerekmektedir. Daha sonra çıkan ekranda yapmanız gereken ise hesap bilgileri isim soy isim gibi bilgilerin doğru olup olmadığıdır. Bunun ardından para girişi bölmesi açıldığında, yatırmak istediğiniz parayı koyarak okey tuşuna basınız. Bu işlemler birçok banka için hemen hemen aynıdır giriş tuşuyla girip özel bilgilerinizi paylaştığınız da işleminizi kısaca yapabilirsiniz. ATM den kartsız para yatırma işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterse de bazı bankalar TC kimlik numarası isterken bazı bankalar bunu istemeyecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Mobil Şube

Kartsız Para Nasıl Yatırılır?

Kartsız bir şekilde para yatırmak istediğinizde bunu kartsız olarak sağlamanız artık çok kolay. Kartsız para yatırma işlemi bankadan bankaya değişkenlik gösterse de aslında mantık olarak aynı ilerlemektedir. Günümüzde teknolojinin artmasıyla beraber kartsız işlemler veya ATM işlemleri ya da internet bankacılığı işlemleri ilgi görmeye, önem kazanmaya başlamıştır. Genellikle cebe havale yöntemleri veya EFT yöntemleri ATM’lerden sıkça tercih edilen işlemlerdir. Bununla birlikte banka kartları olmayanlar kartsız işlem yapabilmektedir. Kartsız para yatırma işlemi ise seçmiş olduğunuz bankadan öncelikle giriş tuşuna basarak sisteme girişinizle başlar. Daha sonra ise hesaba para yatırma kısmıyla devam eder. Bazı bankalar TC kimlik numaranızı isterken bazı bankalar ise sadece cep telefonu numaranızı isteyecektir. Genel olarak havale ücreti, bankalar arasında yapılan kesintiler arasındadır. Paranızı gönderirken kesintiye maruz kalmanız çok normal bir durum.

ATM’den Para Yatırma Nasıl Olur?

Zamandan tasarruf etmeyi seven kişiler için, bir çok kolaylık sağlanmıştır. ATM’ler üzerinden para yatırma işlemi artık sıkça tercih edilen işlemler arasında yerini alır. Bunların yanı sıra bankada uzun saatler geçirmek istemeyen kişiler için sıkça tercih edilen bu işlem aynı zamanda zamandan tasarruf etmenize de yardımcı oluyor. ATM den para yatırma kartlı veya kartsız bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra İnternet bankacılığı da bu konuda sıkça tercih edilen platformlar arasındadır. Kartsız bir şekilde ATM’ler üzerinden çok kolay bir şekilde para transferi sağlayabilirsiniz. Yapacağınız işlem EFT ya da havale olabilir. Eft nin belli saatleri olabildiği gibi havalenin herhangi bir saati bulunmamaktadır. İstediğiniz türde parayı ATM üzerinden kolayca yatırabilirsiniz. Seçeceğiniz banka üzerinden bankamatiğe gittiğinizde giriş tuşuna basarak hesaba para yatırma kısmından paranızı kolaylıkla yatırabilirsiniz. ATM den para yatırma işlemi bankada uzun saatler geçirmemeniz için oldukça avantajlıdır. Üstelik yedi gün 24 saat ATM’lerden işlem yapabiliyorsunuz. İşleminizi yapmaya başladığınızda ilgili banka üzerinden para yatırma işleminiz değişkenlik gösterebilmektedir. Her bankanın çalışma sistemi farklı olduğu için para yatırma sistemleri de farklıdır. Son yıllarda en fazla tercih edilen bu işlem sonucunda bankaların kesmiş olduğu belirli başlı ücretler de bulunmaktadır. Bununla karşılaşmanız olası bir durumdur.

İLGİLİ İÇERİK:  İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

Bankamatikten Hesaba Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Bir çok işlemin kolaylıkla yapılabildiği Bankamatikler aynı zamanda hesaba para yatırma işleminde kolaylıkları sağlama imkanı da vardır. Bankamatikten hesaba para yatırmak, eğer hesabımız varsa çok basit bir işlemdir. Bankamatik kartınızı takarak size için belirlenen dört haneli şifrenizi girdikten sonra ilgili hesap numarası elinizdeyse bankamızın istediği özel bilgileri girerek ve tutarı belirleyerek para yatırma işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bankamatikten hesaba para Yatırma işleminizde kartsız bir işlem yapmak istiyorsanız bu işlem de oldukça kolay! İşlem yapacağınız bankanın çalışma stilleri birbirinden farklılık göstermektedir. Fakat genellikle mantık aynı doğrultuda gerçekleşmektedir. Bankamatikten hesaba para yatırma işlemi kartlı bir şekilde bankamatik kartlarınızdan yapılabileceği gibi kartsız olarak da giriş tuşuna basarak, bankanızın sizlerden istediği özel bilgileri girerek bu şekilde de ilerleyebilirsiniz. Bankamatik işlemlerinizi yaparken kartsız işlemlerinizde bankanız sizden şube kodu ve hesap numarası isteyecektir.

İLGİLİ İÇERİK:  Hesap Numarası ibanın Son Kaç Hanesi

Ya da İBAN numarası ile de işlem yapmak istiyorsanız bu şekilde de giriş yapabilirsiniz. Fakat iyban numaraları biraz uzun olduğu için genellikle hesap numaraları tercih edilmektedir. Bankamatikten hesaba para yatırma işlemlerinde cebe havale işlemleri de bulunmaktadır. Bu işlemler de en pratik işlemler arasında yerini almaktadır. Cep telefonunda yapılan bu işlem, karşı tarafın cep telefonuna bildirim olarak gidecektir. Bu durum çok pratik bir işlemdir ve son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. Hesaba para yatırma işlemleri kartsız olarak internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. Eğer ATM’lere gitmek ve ATM sırası beklemek istemiyorsanız internet bankacılığınız üzerinden rahatlıkla EFT ya da havale işleminizi yapabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz