Anasayfa Krediler Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık destek kredisi faiz oranları? Arıcılık kredisi nasıl alınır? Arıcılık kredisi için gerekli evraklar nelerdir? Arıcılık kredisi nereden alınır?

Arıcılık Destek Kredisi

Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank tarafından, arıcılık yapan çiftçiler tarafından gerekli şartlar karşılanıyorsa arıcılık kredisi alınması sağlanıyor. Vatandaşların 50 kovan ve üzerinde üretim faaliyetinin sürdürüldüğü işletmesinin bulunması durumunda, gerçekleştireceği yeni çalışmalar için 1,5 milyon Türk Lirası’na kadar toplamda 7 yıla kadar kredi alınabiliyor.

Arıcılık Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık sisteminden faydalanarak özel geri ödeme avantajlarıyla kredi almak isteyen herkes için aşağıdaki şartları karşılamaları durumunda sistemden faydalanmaları için fırsat sağlanıyor. Aşağıda yer verilen her bir kredi çeşidi için başvurunuzu resmi kurumlardan alacağınız belgelerle özel olarak yapabilirsiniz. Arıcılık kredisi almak isteyen binlerce çiftçiye, aşağıdaki belgeleri ve şartları yetkili kuruma götürmeleri halinde kısa sürede incelemelerin yapılması için hizmet veriliyor.

 • Arıcılık kredisi alabilmeniz için öncelikle vergi dairesinden, devlete ödenmesi gereken borç bulunmadığına dair resmi belge temin edilmelidir.
 • Şahsın düzenli bir gelire sahip olduğunun belirtilmesi için gelir belgesi verilmelidir.
 • Banka tarafından kişinin ipotek veya kefil gösterme durumlarına uygun şekilde hizmet incelemesinin yapılması gereklidir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı bulunuyor.
 • Kredi almak isteyen kişilerin çiftçi statüsünde yer alması ve devlet kaydı olarak tanımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi temin edilmesi gereklidir.
 • Çiftçi tarafından arıcılık kredisi alınabilmesi için en az 50 tane arılı kovanın bulunduruluyor olması gereklidir.
 • Başvuruyu yapacak olan çiftçinin an itibariyle herhangi bir bankanın takibinde olmaması, kara listede yer almaması, geçmişte yasal takiple karşılaşmamış olması şarttır.

Arıcılık Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi çekme süreciyle ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması ve tüm banka müşterileri tarafından şartların karşılanabilir olması için öncelikle çiftçi statüsünde yer alıyor olmanız gerekiyor. Aynı zamanda 3 yıllık gelir belgenizi arıcılık üzerinden elde ettiğiniz gelirle birlikte tanımlayabiliyor olmanız son derece önemlidir. Gerekli olan tüm evrakları aşağıdaki şekilde elde ettikten sonra, Türkiye’de arıcılık kredisi veren bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Toplamda 1,5 milyon Türk Lirası tutarına kadar kredi başvurusunda bulunulabilecek şekilde yılın her döneminde bu alandaki çalışmalar sürdürülebiliyor.

Arıcılık Destek Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Arıcılık kredisi almak isteyenler tarafından tüm evrakların belirlendiği şekilde temin edilmiş olması gerekiyor. Aşağıdaki evrakları topladıktan sonra işletmeniz için kredi alma amacıyla Ziraat Bankası’na başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi faizlerinde normalde ödenmesi gereken tutarın faiz oranlarına uygun şekilde %50 oranına faiz indirimiyle yeniden yapılandırılması mümkün olacaktır. Bu sayede hem herhangi bir mağduriyet yaşamayacak hem de çok kısa süre içerisinde işlemlerinizin aşağıdaki evraklarla gerçekleştirilmesini sağlayabileceksiniz;

 • Çiftçi Belgesi
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi
 • İşletmenin kira sözleşmesi veya tapu kontratı
 • İşletmenin üç yıldır çalıştığına dair 3 yıllık güncel gelir belgesi
 • C. Kimlik Belgesi ve fotokopisi
 • Kredi çekerken gösterilecek teminatlara göre düzenlenecek evraklar

Arıcılık Kredisi Kaç Yıl Vadeli?

7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödeme olmaksızın arıcılık kredisi için başvuruda bulunabileceğiniz bir hizmet süreci ortaya çıkıyor. Sadece 7 yıl sabit kredi yapısına yönelik işlemler için değil, krediyi 12 aydan daha kısa vadeli olarak şekilde alma olanağına sahip oluyorsunuz. 12 aydan kısa ve 12 aydan uzun olmak üzere iki farklı vade ve faiz belirleme süreci bulunuyor. buna uygun şekilde başta Ziraat Bankası olmak üzere, arıcılık kredisi veren tüm bankalardan hizmet alabilirsiniz. Türkiye’de QNB Finansbank, Şekerbank, Akbank, Ziraat Bankası gibi kurumlar tarafından bu kredi türünde özel vade ve düşük faiz oranlarıyla kredi çekme desteği sağlanabiliyor.

 Arıcılık Destek Kredisi Faiz oranları

Arıcılık yapan her işletme sahibi tarafından özel olarak giderlerin tanımlanması ve bunların krediyle yönetilebilir olması amacıyla öncelikle şubelerden bilgi alınması gerekiyor. Arıcılık kredisi almak isteyen binlerce çiftçiye direkt olarak 12 aya kadar olması halinde toplamda yıllık %4 oranında kredi elde edebilecekleri bir kredi yapısı oluşturuluyor. Aylık kredi faiz oranı ise toplamda %0,33 oranında tanımlanmış oluyor. Eğer kredi vadesinin 12 ay üzerinde olmasını isterseniz bu durumda yıllık faiz oranı toplamda %5 olacaktır. Bunun yanı sıra %0,41 faiz oranıyla birlikte kredinin 12 ay üzerindeki vadeli kredi türü için başvuruda bulunma olanağına sahip oluyorsunuz.

Arıcılık Kredisi Alırken Kredi Notu Önemli Mi?

Türkiye’de şartları karşılayan binlerce kişin için özel olarak 7 yıl vadeli olacak şekilde, eğer istenirse 2 yıl geri ödeme olmayacak şekilde arıcılık kredisi alınabiliyor. Bu kredinin tüm şartlarını karşıladığınızı belirtebilmek için evrakların her birini bankaya teslim etmeniz gerekiyor. Arıcılar için özel politikalar belirlendiği gibi, bu alanın desteklenmesi isteniyor olması nedeniyle direkt olarak kredinin ne kadar tutarla geri ödeneceğinin de şubelerde yapılandırılması mümkün oluyor.

7 yıla kadar vade olanağından yararlanabilir ve ödemelerinizi aylık veya 3 aylık vadeler haline getirebilirsiniz. Eğer ödemeleri hemen yapmaya başlamak yerine direkt olarak 2 yıl sonrasında başlayabileceğiniz süreci değerlendirmek isterseniz, kredi yapılandırma işlemlerinde bu durumu da şube yetkilisine belirtmeniz yeterli olacaktır. Sadece şartları karşılıyor olmak değil, kredi çekmek için genel olarak inceleme yapılan kredi notu değerlerinin son derece uygun bir yapıya sahip olmasını sağlamanız gerekiyor. Ancak bu sayede krediyi kamu bankası olan Ziraat Bankası bünyesinde elde etme fırsatına sahip olacaksınız.

YORUM YOK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz