Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Araç ipotekli kredi ne demek? Araç- Taşıt İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri? Ayrıca, gerekli evraklar nedir? Sorularının cevabını araştırdık..

Araç İpotekli Kredi Hakkında Ön Bilgi?

Taşıtlar eğer, bankalardan kredi alınırken teminat olarak gösterildiği ise, ipotekli hale getirilebilecek mülkler arasında yer alır. Sadece arsa, apartman dairesi, iş yeri gibi gayrimenkuller değil, doğrudan motorlu taşıtların da ipotekli hale getirilmesi ve kredinin riskini ortadan kaldırması mümkün oluyor. Bankaların kredi verirken aldığı riskin karşılanabilmesi için, müşteri tarafından bu kredi tutarının mutlaka ödenebileceğini belli etmesi gerekiyor.

Unutmayın ki, aylık kazancı gibi değerler fark etmeksizin, kişinin kredi notunun ortalamanın altında olduğu her durumda kefil veya ipotek talep edilecektir. Bu nedenle bankalara mutlaka taşınmazların ipotek kaydına geçirilmesi, bu şekilde kredi talebinde bulunulması gerekiyor. Müşteriler için oluşturulacak ödeme planlarında ipotekli ürünlerin değerlerine göre farklılık oluşturulmayacak, ipotek sadece bir kredi güvencesi olarak banka tarafından talep edilecektir.

Araç İpotekli Kredi Nedir?

Araç ipotekli kredilerde, araç sahibinin motorlu taşıtının anlık değerinin %50’si oranında alınabilecek kredi demektir. Örneğin; 100 bin Türk Lirası değerinde araca sahip olan müşteriler tarafından bu taşınmaz ipotek ettirildiğinde, 50 bin Türk Lirası tutarında ipotekli kredi alınması mümkün oluyor. Ayrıca yıllık kredi faiz oranları ise efektif olarak %40 seviyelerine kadar belirlenebiliyor. Kredilerle ilgili başvurularınızı yaparken, 100.000 Türk Lirası aracınız bulunuyorsa 200 bin ila 300 bin Türk Lirası gibi bir tutarda ipotekli kredi almanız mümkün değildir.

Taksitle 3 aylık vadelerle (aylık ödeme planlarıyla) veya değişken müşteriye özel ödeme planlarıyla ödemelerinizi yapabileceğiniz ipotekli kredi planları oluşturabilirsiniz. Bu planlarla birlikte otomobil rehini karşılığında 48 aya kadar olacak şekilde vade sayısı belirleyebilir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Hangi Bankalar Araç İpotekli Kredi Veriyor?

Evlerde olduğu gibi, otomobiller ve motosikletlerde de taşınmazın değerine ve marka ile modelin anlık satış fiyatlarına bağlı olarak kredi alınması mümkün oluyor. Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından bugüne kadar kredi çekme taleplerinde öncelikli teminat olarak maaş gösteriliyor.

QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, iş Bankası gibi kurumlar tarafından an itibariyle binlerce TL değerindeki krediler için banka şubelerinde araç ipotekli kredi verilebiliyor. Ardından müşterinin çekeceği kredinin tutarına ve ödeme planlamasında riskli kategoride yer alan bir müşteri olarak görülme durumuna bağlı olarak farklı teminatlar da göstermesi gerekiyor. Gösterilebilecek teminatlar arasında ilk sırada kefil geliyor fakat kefil göstermek eskisinden daha az kullanılan bir yöntem olmaya başladı. Bu durumda ikinci sırada yer alan ipotekli kredi çekme işlemlerinde ise konutlar ve otomobillerin ipotekli kredi çekimlerinde sıkça kullanıldığı görülüyor.

Araç- Taşıt İpotekli Kredi Veren Bankalar

Taşıt ipotekli olarak kredi vermeye devam eden, en çok tercih edilen bankalar arasında Ziraat Bankası ve Akbank geliyor. Ayrıca QNB Finansbank ve TEB de özellikle kredilerin faiz oranlarındaki düşüklükler nedeniyle yoğun ilgi gören, ipotekli kredi veren kuruluşlardandır. Çekilecek olan krediyle ilgili yeterli risk seviyesine sahip olmayan müşteriler, ipotek göstermeleri gerektiği durumlarda evlerini, iş yerlerini veya araçlarını ipotekli hale getiriyorlar.

Araç- Taşıt İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Taşınmazların, gayrimenkul veya motorlu taşıt olması fark etmeksizin bankalar tarafından ipotekli kredi alımlarında kullanılmasına izin veriliyor. Bankaların aradığı şartları karşılayan, belirlenen kredi tutarını tazmin edebilecek değere sahip olması istenen araç, kredi tutarının 2 katının üzerinde fiyata sahip olmak durumundadır. Araç sahiplerinin ihtiyaç kredisi, işyeri kredisi gibi tüm kredi türlerinde bu yöntemle kredileri çekerken, bankaların belirlediği faiz oranlarından yararlanması mümkün oluyor.

Araç İpotekli Kredi İçin Gerekli Evraklar

Otomobil veya motosiklet sahiplerinin ipotekli kredi almak için başvuruda bulunması halinde, alacakları krediyi ilk olarak aylık taksitlerle ödemeleri için sigorta teminatı gösterilebiliyor. Sigortalı bir işte çalışan, aylık kazancı 3000 TL olan kişinin ödeyebileceği en yüksek aylık taksit 1500 Türk Lirası olarak belirlenebiliyor. Bir taşınmazın ipotekli hale getirilmesi, aylık ödenebilecek taksit değerinin artırılmasına yarayan bir yapıya sahip değildir. Direkt olarak kredilerin gerekli evraklarını hazırlayarak, bankanın riskinin ortadan kaldırılması ve müşterinin teminat gösterebilmesi için araçlar da ipotek kabul edilebiliyor.

Türkiye’de bu yöntemle kredi çekmek isteyen kişiler tarafından bankalara T.C. kimlik cüzdanı veya ehliyetin aslı ile fotokopisi götürülmelidir. Ayrıca rehin olarak tanımlanacak motorlu taşıta dair ruhsat fotokopisi götürülmesi gerekiyor. Son belge ise ikametgah belgesidir. Eğer bu belge çıkarılamıyorsa, bu durumda en son 3 ay içerisinde gelmiş olan herhangi bir faturanın getirilmesi de yeterli olacaktır. İşlemler birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilecek, aracın güncel değeri de hesaba katılarak kredi alım değerleri planlanacaktır.

Araç İpotekli Kredi Özellikleri Nelerdir?

Araç ipotekli şekilde kredi kullanılmasını sağlayan bankalarla iletişime geçildiğinde, minimum 50 bin Türk Lirası tutarındaki kredi başvurularında bu ipotek sürecinden yararlanılabiliyor. İpotek ettirilebilecek gayrimenkulleriniz bulunmadığı durumda veya motorlu taşıtlarınızı ipotek ettirmek istediğinizde bu durumu bankaya iletmeniz gerekiyor. Motorlu taşıtın değeri inceleniyor ve çekeceğiniz kredi için uygun bir teminat olup olmadığına bakılıyor.

Örnek olarak 200 bin Türk Lirası değerinde bir kredi çekilirken, 20 bin Türk Lirası değerindeki bir değere sahip olan taşınmazın kredi ipoteği olarak gösterilmesi mümkün değildir. Banka tarafından kredi verilirken alınacak risk, ipotek olarak belirtilen nesne veya taşınmazla birlikte tazmin edilebilir durumda olması gerekiyor. Araç sahipleri tarafından araçlarının ipotek için kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili bilgiyi direkt olarak bankaların yetkililerinden öğrenmeleri gerekiyor. Çekeceğiniz kredinin tutarına, vade sayısına, aylık taksitlerin gelirinizle %50’nin üzerinde olmaması gibi durumlara dikkat edilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz