2020 Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

0
63

Süt parası yardımı, çalışmakta olan kadınların doğum yapmaları ve çocuk sahibi olmaları karşılığında devletin onlara belli bir miktar maddi destek kararı ile her doğum başına bir defa verilen yardımdır. Süt parasının alınabilmesi için gerekli olan iki şart vardır. Bu şartlardan ilki, doğum gerçekleştikten sonra bebeğin yaşamına devam etmesidir. Süt parasının alınabilmesi için baba ya da annenin doğumdan önce 120 gün süre boyunca Bağ-kurlu ya da sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir. 2020 süt parası nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? başlığı, çalışmakta olup doğum yapmaya hazırlanan birçok anne için aranan bir başlık olmuştur. Süt parası almak isteyen anneler gerekli şartları taşıdıkları takdirde bu yardımdan faydalanabilirler.

Süt Parası Nedir? 

Doğum yapmaya hazırlanan annelerin sıklıkla araştırdığı süt parası bir diğer adıyla emzirme ödeneği, TC Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2008 de başlatılan bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre bakanlık doğum yapmaya hazırlanan anneye gerekli şartları taşıması durumunda destek olmak amacıyla belirli bir miktar ödeme desteği sunulmaktadır. Süt parası adı verilen bu destek sayesinde yeni doğum yapmış annenin bebeğini daha iyi şartlarda bakım ve beslenme ihtiyaçlarını gidermesi için bu yardım yapılmaktadır..

Süt parası nedir başlığı adı altında anne adaylarının arayıp merak ettiği ödenek bu şekilde açıklanmaktadır. Bakanlık tarafından emzirme ödeneği tutarı 180 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödeneğin alabilmesi için gerekli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar taşındığı takdirde anne adaylarına ödeme yapılacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Doğum Borçlanması Nedir ve Nereye Başvurulur?

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Süt parası almak isteyen anne adayları daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönlendirilmekteydiler. Yeni olan düzenleme ile yeni doğum yapan anne adayları yaklaşık 30 gün içerisinde emzirme ödeneği annenin PTT hesabına (isime) yatırılmaktadır..

Eğer annenin PTT hesaplarına gerekli olan ödeme yapılmadıysa gerekli olan belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgelerin tamamlanması sonrasında başvuru yapacak anne adayı il ve ilçe sigorta müdürlüklerine giderek işlemlerini tamamlayabilirler.

Süt parası başvurusu sırasında yetkililer tarafından başvuruda bulunan kişinin bir dilekçe yazması istenecektir. Bu dilekçe içerisinde doğum tarihini belirtip süt yardımından faydalanmak istediğinizi yazmanız gerekmektedir.

Belgelerin hepsini tamamlayıp başvurular yapıldıktan sonra sonuçlar için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Süt parası başvurusu yaparken e-devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada sadece sorgulama yapmayıp aynı zamanda paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Yeni doğan süt parası başvurusu yapmak isteyen, bebek bekleyen ebeveynlerin arattırdığı başlık, süt parası başvurusu nasıl yapılır şeklinde olmaktadır. Süt parası başvuruları gerekli belgeler ile tamamlanır.

Süt Parası Şartları Nelerdir?

Anne adaylarının süt parası yardımından faydalanabilmeleri için yerine getirmeleri gerekli olan belirli şartlar bulunmaktadır. Anne adaylarının süt parası yardımı için aradığı başlıkların başında süt parası şartları nelerdir bulunmaktadır.

  • Öncelikli olarak sigortalı bir İşte çalışıp, doğumdan önceki 120 gün içerisinde prim yatmış olması gerekmektedir.
  • Sigortalı olarak değil de Bağ-kur ile çalışmakta olan kişilerin geçmişe dönük olarak herhangi bir Bağ-kur borcunun bulunmaması gerekir.
  • Doğum sırasında bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.
  • Süt parası almaya hak kazanan sigortalı anne adaylarının sigortası sona erdiği tarihten itibaren 300 gün içerisinde çocukları doğmuş olursa, sigortalı kadın eşinin sigortasından yararlanabilmesi için erkeğin, bebeğin doğum tarihinden önceki süreçte 15 ay zaman zarfında en az 120 gün primi ödendi ise emzirme ödeneğinden yine yararlanabilir.
İLGİLİ İÇERİK:  PTT İpç Şifresi Nedir, Nasıl Alınır?

Anne adayları gerekli olan bu şartları taşımaları durumunda ilgili olan ödenek tutarından faydalanabilirler. Son olarak emzirme ödeneğinin bu yıl için belirlenmiş miktarı 180 TL’dir.

Süt Parası Nasıl Alınır? 

Süt parası almak isteyen anne adayları için en önemli konulardan biri de süt parası nasıl alınır ve kaç ay süre ile alınır olmaktadır. Süt parası alma işlemi her ay olmayıp sadece bir defaya mahsus olarak anne adaylarının PTT hesaplarına yatmaktadır. Düşünüldüğü gibi her ay ödemeye yatan para bulunmamaktadır. Doğum yapan anne adayları ilgili şartları taşımaları halinde sadece 1 aya mahsus olarak PTT üzerinden paralarını alabilirler.

Süt Parası Ne Kadar Yatar?

Doğum yapmaya hazırlanan anne adayları için süt parası güzel bir mebla olarak verilebilmektedir. Bu ücretten yararlanmak isteyen anne adayları süt parası ne kadar yatar ve ne kadar süreyle verilir gibi aramalar yapmaktadır. Süt parasını sadece bir defaya mahsus olarak anne adaylarına verildiğini söyledik. Aynı zamanda süt parası sadece 1 defa 180 TL olarak yatmaktadır. Annelerin gerekli şartları taşıyıp ilgili yerlere başvurmaları halinde bu para alınır.

Süt Parası Sorgulama

Anne adayları için bir sosyal yardım çeşidi olarak verilen süt parası, başvuru onaylandıktan sonra e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Bu sorgulamayı yapabilmek için e-devlet şifresinin olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan anne adayları PTT ye giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi edinebilirler. Süt parası sorgulama işleminin e-devlet üzerinden yapılması anne adayları için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

İLGİLİ İÇERİK:  Toruna Bakma Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sorgulama yapabilmek için e-devlete giriş yaptıktan sonra sosyal yardımlar başlığı altında açısından gerekli olan sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet arama motoruna süt parası gibi bir arama başlığı yazarsanız herhangi bir sonuca ulaşmanız mümkün değildir. Gerekli aramanın sonuçları verebilmesi için arama yapacağınız başlık sosyal yardımlar başlığı olacaktır.

Süt Parası Nereden Alınır?

Süt parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Doğrudan süt parası nereden alınır sorusunu merak eden anneler için herhangi bir sorun ya da zorluk gerektirecek bir durum yoktur. 180 TL lik ücreti emziren anneler PTT üzerinden yatan hesaplarından kolaylıkla çekebilirler.

Süt parası alabilmek için bazen gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ile başvuru işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamadan ödeneğinizi alabilirsiniz. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kimlik fotokopisi
  • Doğum belgesi (  doğum belgesi hastane tarafından verilen bir belgedir. Belge üzerinde ayrıntılı olarak doğum ile alakalı bilgiler bulunmaktadır. )

Süt parası yardımından faydalanabilmek adına annenin sigortalı olmaması durumu yardım için verilmeme durumunu akla getirmektedir. Bu durumda yalnız babanın sigortalı olması durumu ve baba üzerine yatan sigortanın gerekli şartları taşıması ile yine aynı şekilde 1 defaya mahsus olarak verilen 180 TL yi alabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz